Lekarz nie chciał jej zbadać, bo była za młoda. Teraz chora na raka szyjki macicy zachęca kobiety do profilaktyki

Kiedy 24-letnia Heather Keating zgłosiła się do ginekologa usłyszała, że jest za młoda, aby przeprowadzić komplet badań. Lekarz kazał jej czekać do 25. urodzin. Na szczęście trafiła pod opiekę innego specjalisty, który zdiagnozował u niej wczesną fazę raka szyjki macicy.

Ginekolog twierdził, że Heather Keating jest za młoda, aby przeprowadzić odpowiednie badanie - wymaz z szyjki macicy. W Irlandii bezpłatne wykonuje się je powyżej 25. roku życia. Uporczywe krwawienia doprowadziły dziewczynę do anemii. Wtedy lekarz skierował ją do specjalisty, który zdiagnozował u niej pierwszy etap raka szyjki macicy. Była zdruzgotana, ale nie załamała się.

Wczesne wykrycie uratowało jej życie

Na szczęście nowotwór został wykryty bardzo wcześnie i nie rozsiał się po całym organizmie. Heather trafiła na stół operacyjny zaledwie 4 tygodnie po ostatecznej diagnozie. Złośliwe komórki zostały usunięte podczas jednego zabiegu.

Podzieliła się swoją historią

Heather postanowiła podzielić się swoją historią, aby uświadomić innym kobietom, jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie ewentualnej choroby.

- Chcę się podzielić moją historią, aby pomóc innym kobietom. Uświadomić im, jak wyglądają objawy raka szyjki macicy. Zależy mi na tym, żeby dziewczęta poniżej 25. roku życia, które nie są uprawnione do bezpłatnego wymazu z szyjki macicy, wiedziały, na co powinny zwrócić uwagę. Ale chcę, aby moją historię poznały też kobiety powyżej 25. roku życia. Chciałabym, aby uświadomiły sobie, jak ważne są regularne badania - napisała na swoim Facebooku.

Dwudziestolatka chce pomóc innym

24-latka w wzruszający i bezpośredni sposób przedstawiła swoje emocje. Najważniejsze dla niej jest wytłumaczenie kobietom, na jakie objawy powinny uważać:

- To było najbardziej dramatyczne, emocjonalne i bolesne doświadczenie w moim życiu. Nikt nie powinien tego przechodzić (...) Pamiętajcie! Objawy, na które musicie zwrócić uwagę to: krwawienie - obfite, dłuższe niż zwykle, między okresami i po seksie; w trakcie menopauzy, a także dyskomfort podczas stosunku i ból w miednicy.

Im więcej osób pozna objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, tym większa będzie świadomość wśród kobiet (...) Proszę podzielcie się tą wiadomością i upewnijcie się, że wasi przyjaciele i rodzina też znają te objawy. Nie ma się, czego wstydzić. To może uratować życie!

Jej historia przemówiła do wielu kobiet

Ten post trafił do kilku tysięcy osób. Kobiety na całym świecie udostępniały jej historię i dodawały jej otuchy. - Dobrze, że są tacy ludzie jak ty! Dzielą się swoją historią, która może uratować komuś życie. Jesteś fantastyczną, młodą kobietą - napisała jedna z internautek. Inna nazwała ją "wzorem do naśladowania".

Zobacz wideo
Więcej o: