Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Autorzy wideo przedstawili oczywiście głównie trendy, które wykształciły się w państwach zachodnich. Nie zapominajmy jednak, że także Polacy, nawet w trudnej PRL-owskiej rzeczywistości, starali się naśladować zachodni styl.
Od elegancika do hipstera z koczkiem
Moda męska zazwyczaj odzwierciedlała muzyczne trendy epoki. Mężczyźni z romantycznych bardów zmienili się w niegrzecznych grunge'owców, a później w drwali. Latach 50. serca kobiet podbijał buntownik w stylu niepokornego Jamesa Deana. Później nastała era Elvisa Presleya i wszyscy panowie zaczęli nosić dzwony i zaczesywać do góry grzywkę. Na szczęście pojawili się Beatelsi. Każdy chciał mieć fryzurę jak John Lennon czy Paul McCartney.
Kolejną silną inspiracją, która odcisnęła piętno na męskiej modzie, była osoba Kurta Cobaina. Przywrócił on modę na długie, lekko zaniedbane włosy.
Początek XXI wieku był krótkim przerywnikiem, kiedy to panowie ponownie ścinali włosy i stawiali je na żel, niczym... Elvis Presley. Teraz znowu jednak noszą długie włosy i noszą kultowe już koczki.
. .
Od romantycznej uwodzicielki do wyzwolonej hipiski
Z dzisiejszej perspektywy stylizacje kobiet z początku XX wieku mogą wydawać się babcine - zabudowana bielizna, halki, bezkształtne suknie do ziemi i obowiązkowe nakrycie głowy.
Kolejne dekady przyniosły na szczęście większa swobodę. Stopniowo panie zaczęły odkrywać więcej ciała. Prawdziwy przełom przyniosły jednak dopiero wspomniane lata 70. Dzieci Kwiaty rozpoczęły prawdziwą rewolucję. Dzwony, kwiaty we włosach i etniczna biżuteria, to styl, który do dzisiaj często nas inspiruje.
Panie zaczęły nosić się odważniej, kiedy na scenie królowała Madonna. Błyszczące, skąpe kreacje i tapirowane włosy to znak rozpoznawczy lat 80. Natomiast od lat 90. projektanci silnie inspirowali się, podobnie jak w przypadku mody męskiej, stylem grunge'owym.
Moda wciąż bardzo prężnie rozwija się, zmienia się, jednak obecnie widzimy nawiązania do niemalże wszystkich minionych dekad. Kobiety noszą dzwony wzorując się na hipiskach, trapezowe sukienki, które w latach 60. wypromowała Twiggy, ale nie rozstają się też z rockową ramoneską i szarą, dresową bluzą.
Kto wymyślił pokazy mody? Jak powstał modowy marketing? Sprawdź książkę "Sekrety mody" >>