Dzień Kobiet 2018 już dziś! To święto obchodzono już w starożytności [HISTORIA]

Goździki, rajstopy, czekoladki - to pierwsze skojarzenia, które przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o Międzynarodowym Dniu Kobiet. Te prezenty oczywiście wywodzą się z czasów PRL-u. To komunizm wypromował to święto, jednak nie jest ono tworem ówczesnej władzy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Dzień Kobiet obchodzono już w starożytnym Rzymie. Międzynarodowy Dzień Kobiet 2018 to - przede wszystkim - dzień strajków. A jak to wyglądało wcześniej?

Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu państwach świata. Poznajcie historię tego święta.

Dzień Kobiet w starożytnym Rzymie i Grecji

Już starożytni Rzymianie celebrowali Dzień Kobiet. W pierwszym dniu marca świętowano Matronalia - święto macierzyństwa i płodności. Obchodziły go więc głównie młode mężatki, które były w tym dniu obdarowywane przez swoich mężów. Główną atrakcją była kolorowa, dostojna procesja kobiet, które z naręczami kwiatów i kadzidłami szły ulicami miasta aż do świątyni Junony Lucyny na Eskwilinie. Panie śpiewały pieśni na część bogini i modliły się o zdrowie oraz opiekę nad potomstwem i szczęśliwy poród. Obchody kończyły się złożeniem ofiary w postaci krowy.

Dzień KobietDzień Kobiet fot. flikr.com, Xuan Che, CC BY 2.0 fot. flikr.com, Xuan Che, CC BY 2.0

Dzień Kobiet świętowały nie tylko wolne kobiety, lecz także niewolnice. W tym wyjątkowym dniu panie domu pozwalały im odpoczywać.

Inaczej sprawa miała się w starożytnej Grecji. Tam Dzień Kobiet obchodzono jesienią. Święto przypadało w październiku. Data była ruchoma, jednak zawsze odbywało się ono przed jesiennymi siewami. Mężatki przygotowywały festyn ku czci bogini życia i śmierci. Organizowano parady i tańce. Podobnie jak w starożytnym Rzymie, impreza kończyła się złożeniem ofiary - w tym wypadku był to prosiak.

Dzień Kobiet w Ameryce

Współczesny Międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się z licznych walk o równouprawnienie. Już w XIX wieku panie zaczęły domagać się lepszych warunków pracy i poprawy ich bytu. W 1857 roku, w Nowym Jorku, pracownice przędzalni bawełny zorganizowały pierwszy strajk. Podczas protestów domagały się przede wszystkim krótszego dnia pracy oraz zrównania ich wynagrodzenia do stawek, które otrzymywali mężczyźni.

W Stanach Zjednoczonych pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 20 lutego 1908 roku. Wtedy to miały miejsce demonstracje aktywistek Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej. Panie walczyły już nie tylko o poprawę warunków pracy, lecz także o prawa wyborcze. W 1909 roku przychyliła się do ich próśb i na stałe wprowadziła Dzień Kobiet do kalendarza. Od tej pory świętowano go w ostatnią niedzielę lutego.

Dzień kobietDzień kobiet fot. flikr.com, CC BY-NC-ND 2.0, Maia C fot. flikr.com, CC BY-NC-ND 2.0, Maia C

Dzień Kobiet w Europie

Chociaż nagłośnienie sprawy zawdzięczamy Amerykankom, to Europejki też miały swoje zasługi. Pierwsze wzmianki dotyczące Dnia Kobiet w Europie datuje się na 1824 rok. Wtedy do we Francji praczki z Bonn-Beuel przygotowywały tradycyjne zapusty. Kobiety zmęczone codzienną, ciężką pracą organizowały tańce, śpiewały w okolicznych gospodach.

Natomiast już po "kobiecej rewolucji" z 1908/09 roku w Stanach Zjednoczonych zorganizowano w Kopenhadze II Międzynarodowy Kongres Kobiet-Socjalistek. Podczas tego wydarzenia przedstawiono propozycje ustanowienia Dnia Kobiet świętem międzynarodowym. Ten bardzo kontrowersyjny postulat trafił na podatny grunt. W tym czasie duże wpływy w międzynarodowym ruchu socjalistycznym miała Socjaldemokratyczna Partia Niemiec. Wśród jej dowódców znajdowało się wielu obrońców praw kobiet - między innymi Klara Zetkin. To właśnie jej zawdzięczamy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jej postulat został przyjęty jednogłośnie. Niestety żadna konkretna data nie została ustalona.

Dzień Kobiet w Rosji

Pierwszy Dzień Kobiet obchodzono nieco później - 19 marca 1911 roku w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii. Data była nawiązaniem do wydarzeń z 1848 roku, kiedy to król Prus obiecał liczne reformy, między innymi przyznanie kobietom praw wyborczych. Pierwszy raz świętowano 8 marca w 1914 roku. Do obchodów przyłączyły się kolejne państwa - Holandia i Rosja. Wprawdzie w Rosji obchodzono Dzień Kobiet już wcześniej - od 1913 roku - jednak wyłącznie w Sankt Petersburgu.

Jest to miasto szczególnie ważne w historii kobiecego święta, ponieważ doszło tam w 1914 roku do krwawych zamieszek. Bolszewicy stłumili tam demonstracje pracownic przemysłu tekstylnego. Zapoczątkowane wtedy rozruchy zmieniły bieg historii. W konsekwencji w 1917 roku car Mikołaj II musiał abdykować. Powołany podczas rewolucji lutowej Rząd Tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.

Dzień Kobiet: co podarować z okazji tego święta?Dzień Kobiet: co podarować z okazji tego święta? fot. flikr.com, (CC BY 2.0) Pedro Ribeiro Simoes fot. flikr.com, (CC BY 2.0) Pedro Ribeiro Simoes

Dzień Kobiet w Polsce

W Polsce zaczęliśmy obchodzić Dzień Kobiet dopiero po II wojnie światowej. Oficjalne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały zniesione w 1993 roku przez premier Hannę Suchocką. Większość osób jednak nie zgadza się z tą decyzją i 8 marca kwiaciarnie wciąż przeżywają prawdziwe oblężenie.

Utarło się bowiem, że w tym dniu panowie obdarowywali panie choć symbolicznym kwiatkiem. Goździki i rajstopy to pokłosie prezentów z okresu PRL-u . A co dzisiaj oprócz kwiatów kupują mężczyźni bliskim im kobietom? Tutaj znajdziecie przykładowe prezenty, które ucieszą każdą kobietę: Prezenty na Dzień Kobiet 2018 - co zamiast goździka?

Google Doodle z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2018 w wyszukiwarce Google pojawił się okazjonalny obrazek Google Doodle -w tym roku jest to dwanaście krótkich historii, a obchodom Dnia Kobiet 2018 towarzyszy hasztag #HerStoryOurStory

A czego życzyć na Dzień Kobiet? Sprawdź tutaj: Dzień Kobiet 2018: życzenia, czyli czego życzyć z okazji Dnia Kobiet

To może cię zainteresować:

Więcej o: