Wielkanoc 2018: przygotowania czas zacząć

Wielkanoc 2018 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku świętujemy na samym początku kwietnia. Co gotować, a co powinno znaleźć się w święconce? Podpowiadamy.
  • Wielkanoc 2018 wypada 1 kwietnia
  • Poniedziałek Wielkanocny - 2 kwietnia
  • Triduum Paschalne 2018 to czas od czwartku 29 marca do niedzieli 1 kwietnia
  • Nie możemy zapomnieć o Niedzieli Palmowej - w 2018 roku wypada 25 marca

Najbliższe dni to czas przygotowań do świąt: dla jednych to przede wszystkim czas wyciszenia, zadumy, dla innych - sprzątania i gotowania.

Wielkanoc 2018: Potrawy na wielkanocnym stole

Wielkanoc to przede wszystkim jajka w każdej postaci. Z majonezem, faszerowane, sałatki jajeczne, a także w formie ozdoby: pisanki i kraszanki. Chociaż świąteczne stoły różnią się od siebie, są potrawy, które pojawiają się w większości domów. To np. żur, biała kiełbasa, mazurki, baby, jajka pod każdą postacią, pasztet, wielkanocny chrzan... Wielkanocne śniadanie przeciąga się do obiadu (a u niektórych i do kolacji), jedzenie trzeba więc zaplanować na cały dzień. Szukacie inspiracji? Polecamy przejrzeć te wielkanocne przepisy, na pewno wybierzecie coś dla siebie.

Łatwa do przygotowania przekąska? Wykorzystaj to, czego w Wielkanoc jest pod dostatkiem - jajka. Ugotuj je na twardo, jeszcze w skorupce przekrój na pół i delikatnie wydrąż całość. Białka i żółtka drobno pokrój, dodaj majonez, chrzan i inne przyprawy. To już wystarczy, ale do tej pasty możesz dodać wszystko, na co masz ochotę: pokrojoną wędlinę, szczypiorek, podsmażone pieczarki... Gotową pastę ostrożnie przełóż do skorupek, całość możesz jeszcze zapiec w piekarniku.

Wielkanoc: co powinno znaleźć się w święconce

Do świątecznego koszyczka każdy dodaje coś od siebie, jednak są rzeczy, które w święconce muszą się znaleźć. Co to takiego?

  • Jajka - symbolizują nowe życie;
  • Baranek - symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa;
  • Chleb - symbolizuje ciało Jezusa, ma zapewnić pomyślność i dobrobyt;
  • Wędliny, kiełbasy - mają symbolizować dostatek i zakończenie postu;
  • Sól, pieprz, chrzan - sól ma odstraszać wszelkie zło, pieprz i chrzan symbolizują mękę i cierpienie.

Ozdoby wielkanocne

Wielkanoc to ozdobne jajka: te najprostsze, pomalowane na jeden kolor kraszanki i bardziej wymyślne, ozdobione na różne sposoby pisanki. Dekoracje wielkanocne z wielką radością pomogą przygotować dzieci, na pewno z wielką chęcią będą ozdabiały jajka, robiły stroiki, czy przygotowywały kartki wielkanocne. Najprostszą dekoracją na Wielkanoc są... kwiaty. Żonkile, tulipany i gałązki bazi sprawią, że mieszkanie od razu będzie wyglądało radośniej, świątecznej. Bazie i gałązki bukszpanu możesz ułożyć na serwetkach na świątecznym stole - to także element dekoracyjny. Przygotowaliśmy kilka kartek w formacie PDF do pobrania i wydruku. Możecie wydrukować je w formacie A4, zgiąć, wpisać życzenia i wysłać pocztą, albo włożyć do najprostszej ramki i wykorzystać jako wielkanocną ozdobę.

Wersja 1

Wersja 2

Wersja 3

Wersja 4

Wielkanoc 2018: czas na sprzątanie

Zanim jednak zajmiemy się gotowaniem, pójdziemy ze święconką, a w końcu zasiądziemy przy wielkanocnym stole musimy zająć się... sprzątaniem. W tym roku wiosenne porządki mogą połączyć się z tymi świątecznymi, musimy zakasać rękawy i wziąć się do dzieła. Nie przejdzie pośpieszne zamykanie szafek i upychanie bałaganu za zasłoną - najlepiej zrobić wszystko raz, a porządnie. Oprócz standardowych środków czyszczących, pomocny może okazać się amoniak, który np. pomoże usunąć uporczywe plamy na dywanie i cytryna, niezawodna np. przy czyszczeniu fug. Wielkanoc to wystarczająco dobry powód, aby umyć okna. Za oknem coraz cieplej, świeci piękne słońce, warto je wpuścić do domu. Zaopatrzmy się w płyn, ściągaczkę i stare gazety i sprawmy, że okna będą lśniły. Zostanie nam tylko wietrzenie i... ustawianie wazonów z kwiatami.

Wielkanoc 2018 to też lany poniedziałek

Nie zapomnijcie o Poniedziałku Wielkanocnym, a dokładniej o... śmigusie-dyngusie. Zwyczaj polewania wodą już coraz mniej ma wspólnego z tradycją, w wielu miejscach to po prostu chuligańskie bieganie z wiadrami. Jednak warto pokropić bliskie osoby wodą z pisanki-psikaczki, albo kilkoma kroplami perfum. Po prostu na szczęście.

Życzymy wam wszystkiego dobrego na Wielkanoc!

To także może cię zainteresować:

Więcej o: