Zmiana czasu 2018: kiedy przestawić zegarki na czas letni?

Przed nami zmiana czasu na letni - przestawimy zegarki o godzinę do przodu. Zmiana czasu na letni to zapowiedź dobrych rzeczy: dni będą coraz dłuższe i... cieplejsze.

Zmiana czasu na letni 2018 czeka nas w ostatni weekend marca, a dokładniej w nocy z 24 na 25 marca. Powinniśmy przestawić zegarki z godz. 2:00 na 3:00 w nocy.

Zmiana czasu: dlaczego przestawiamy zegarki?

Przestawianie zegarków dwa razy w roku ma sprawić, że światło dziennie będzie efektywniej wykorzystywane: rytm pracy człowieka ma być dostosowany do wschodów i zachodów słońca. Ma ono również przyczynić się do oszczędności energii. Skoro wykorzystujemy naturalne światło, nie będziemy korzystać np. z dodatkowego oświetlenia. Od pewnego czasu pojawiają się głosy, że te argumenty nie mają przełożenia na rzeczywistość, a zmiana czasu ma dużo negatywnych konsekwencji. Nie tylko związanych z koniecznością zmiany swojego rytmu dnia, ale ma negatywny wpływ m.in. na systemy informatyczne, bankowe.

Zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. Będziemy spać godzinę krócej, w zamian otrzymamy dłuższe dni, później będzie robiło się ciemno.

Zmiana czasu 2018 - zegarki na czas letni przestawimy w ostatni weekend marcaZmiana czasu 2018 - zegarki na czas letni przestawimy w ostatni weekend marca iStockPhoto

Zmiana czasu: regulacje prawne

Wprowadzanie i odwoływanie czasu letniego w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021. W Unii Europejskiej o zmianie czasu mówi dyrektywa w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego (ze stycznia 2001 r.). Jedynym krajem europejskim, w którym nie stosuje się zmiany czasu jest Islandia.

W Polsce zegarki przestawiamy dwa razy do roku nieprzerwanie od 1977 r. (wcześniej było to robione nieregularnie, w różnych odstępach czasu i na różnych zasadach).

Czy musimy przestawiać zegarki w nocy?

Spokojnie możesz przestawić zegarek rano (albo wieczorem, zanim położysz się spać). Większość urządzeń elektronicznych (jak np. telefony - w końcu to tam najczęściej ustawiamy budzik) zmienia czas automatycznie, nie musimy się więc przestawiać ich ręcznie. Warto jednak dla pewności sprawdzić, czy tak się stało, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak wpływa na nas zmiana czasu?

Chociaż w perspektywie mamy długie i słoneczne dni, przestawić się na czas letni nie jest łatwo - szczególnie pierwszego dnia po przestawieniu zegarków, kiedy śpimy krócej. Niektórzy próbują zmienić swój rytm już wcześniej, starając się funkcjonować według "nowego" czasu. Tę metodę stosują m.in. rodzice małych dzieci, którzy chcą ułatwić maluchom (i sobie) funkcjonowanie. Mówi się, że zmiana czasu ma także wpływ m.in. na wzrost liczby zawałów serca i wypadków samochodowych.

Na jednych zmiana czasu działa negatywnie, innych napędza do działania. Wiosna, robi się coraz cieplej, kolejne elementy garderoby będziemy chować głęboko w szafie - tyle pozytywów, więc można przymknąć oko na niedogodności związane z przestawieniem zegarków.

Jesteś wypalony po zimie? Zobacz, jak łatwo naładować akumulatory:

Wypalony po zimie? Ładuj akumulatory na wiosnę!

Zmiana czasu na zimowy

Kiedy pożegnamy się z czasem letnim? Kolejna zmiana czasu (o ile nic się do tego czasu nie zmieni) - przejście na czas zimowy - nastąpi w ostatnią niedzielę października. Zegarki przestawimy w nocy z sobotę 27 października na niedzielę 28 października 2018 (wskazówki przesuniemy z godz. 3:00 na 2:00).

Po raz ostatni przestawimy zegarki?

W lutym tego roku Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zniesienia zmiany czasu. Póki co, nic się nie zmieniło, ale może niedługo nie będziemy musieli pamiętać już o tym, aby przestawiać zegarki w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: