Tutaj kobiety mogą chodzić topless po ulicach (o ile nie zarabiają w ten sposób pieniędzy) [GDZIE TAK?]

"Chcę nauczyć cię jednej ważnej lekcji o tym mieście" - powiedział ojciec do syna. Sięgnął do torby i wyciągnął majtki, po czym włożył je sobie na głowę. Chłopiec czuł się zawstydzony, a nawet upokorzony, idąc obok taty w takim przybraniu głowy. Ale nikt na nich nie patrzył, nikt nie zauważył, nikogo to nie obchodziło. Miasto nie tyle zignorowało ojca, co po prostu przyjęło go takim, jakim był. O jakim mieście mowa?

O jakim mieście mowa? O Nowym Jorku! Magdalena Muszyńska-Chafitz mieszka w Nowym Jorku i prowadzi o nim bloga. Nie była to miłość od pierwszego wrażenia, ale spotkanie skończyło się wielkim uczuciem. To tygiel kultur, będąc w tym mieście na każdym kroku może spotkać cię coś nieprzewidywalnego. Zresztą wystarczy przeczytać poniższe ciekawostki, żeby nabrać ochoty na wyjazd.

NYC na NYNYC na NY FOt. Archiwum prywatne Autorka bloga LittleTownShoes.com Magdalena Muszyńska-Chafitz z psem Astorem. Fot. Archiwum prywatne

1. W latach 1785-1790 Nowy Jork był stolicą Ameryki. Tutaj też odbyła się inauguracja prezydentury Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta USA.

2. Nowy Jork może być nazywany betonową dżunglą, ale jest tutaj więcej zieleni, niż myślisz. Parki zajmują ok. 113 tys. km kw., czyli 14 proc. powierzchni miasta. Nowy Jork ma ponoć najwięcej parków ze wszystkich amerykańskich miast.

3. Miasto szczyci się również tym, że posiada aż 36 kilometrów plaż.

4. Nowy Jork jest jednym z 10 najbezpieczniejszych miast na świecie i najbezpieczniejszym spośród 25 największych miast USA. To niesamowite, jak miasto zmieniło się od 1990 roku, gdy średnio dochodziło tu do aż sześciu zabójstw dziennie.

5. Nowy Jork był pierwszym stanem w Ameryce, który już od 1901 roku wymagał, aby samochody miały tablice rejestracyjne. Tablice nie były wydawane przez państwo, ale wykonywali je sami właściciele aut (zawierały ich inicjały).

Nowy JorkNowy Jork Fot. Giacomo Carena/Flickr.com/ CC BY-ND 2.0 Fot. Giacomo Carena/Flickr.com/ CC BY-ND 2.0

6. Dlaczego w NYC taksówki są żółte? Ponieważ w 1907 roku sprzedawca samochodów zasugerował, że kolor żółty najłatwiej dostrzec z daleka.

7. Gdy wybudowano Brooklyn Bridge, nowojorczycy obawiali się, że most zawali się pod ich ciężarem. Aby uspokoić mieszkańców, przez most przeprowadzono 21 słoni i kilka wielbłądów.

8. W 1626 roku Peter Minuit "kupił" od rdzennych Amerykanów południowy kraniec Manhattanu, płacąc dobrami o wartości 60 guldenów (równowartość około tysiąca dzisiejszych dolarów). Obecnie za 1000 dolarów nigdzie na Manhattanie nie wynajmiesz nawet kawalerki. Słowo "kupił" jest w cudzysłowie, ponieważ Indianie nie rozumieli idei posiadania ziemi. Uważali, że tak jak wiatr czy woda w rzece ziemia również jest niczyja i nie może należeć do kogoś.

9. Słowo Manhattan w języku Lenape (rdzennych mieszkańców Manhattanu) oznacza "wyspę pagórków".

10. Niagara Falls State Park to najstarszy park stanowy w Ameryce, powstał w 1885 roku. Każdej sekundy przez wodospady Niagary przepływa 3160 ton wody.

11. Pierwsza pizzeria w Ameryce została otwarta w Nowym Jorku w 1905 roku. Lombardi's Pizza działa do dzisiaj.

12. Nowy Jork odwiedza rocznie ponad 50 mln turystów, którzy zostawiają tutaj ponad 30 mld dolarów.

13. Obecnie prawie 40 proc. nowojorczyków pochodzi spoza USA.

14. Nowy Jork to jedno z najbardziej zróżnicowanych językowo miejsc na świecie - mówi się tu ponad 800 językami. A ponad 47 proc. mieszkańców Nowego Jorku posługuje się w domu innym językiem niż angielski.

15. W NYC kobiety mogą chodzić topless po ulicach (pod warunkiem że nie robią tego w celu zarobkowym).

16. Washington Square Park, znany obecnie jako centrum kampusu uniwersytetu NYU, pierwotnie był cmentarzem oraz miejscem publicznych egzekucji. Ciał zmarłych nigdy stamtąd nie usunięto, tylko zbudowano na tym miejscu park. Podobnie inne najładniejsze miejskie parki (Madison Square Park i Bryant Park) były kiedyś cmentarzami.

Nowy JorkNowy Jork Fot. wally gobetz/Flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0. Fot. wally gobetz/Flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0.

17. Gdybyśmy przez 22 lata jedli codziennie w innej restauracji w Nowym Jorku, to i tak nie udałoby się nam odwiedzić wszystkich nowojorskich restauracji. Nie licząc nawet nowo otwartych w tym czasie.

18. Świętujący Nowy Rok na Times Square zostawiają po sobie prawie 50 ton śmieci.

19. Jeśli Brooklyn byłby osobnym miastem, to byłby czwartym największym miastem w Ameryce.

20. Muzycy w nowojorskim metrze przechodzą przez bardzo rygorystyczny proces selekcji. Zanim zaczęli grać w metrze, wielu z nich występowało w tak znanych miejscach jak Carnegie Hall.

21. Opłata za roczne zezwolenie na stoisko z hot dogami w Central Parku wynosi 289 tys. dolarów.

22. W nowojorskim Banku Rezerwy Federalnej (FED) znajduje się 1/4 wszystkich znanych światowych zasobów złota. 530 tysięcy sztabek o łącznej wadze 7000 ton spoczywa 25 metrów pod poziomem ulicy. Siedziba FED mieści się przy 33 Liberty Street i jest udostępniona do zwiedzania turystom.

23. Miasto Nowy Jork pokryje koszt biletu lotniczego (w jedną stronę) dla każdego bezdomnego, który udowodni, że ma tam zagwarantowane mieszkanie.

Nowy JorkNowy Jork Fot. Lei Han/Flickr.com/ CC BY-ND 2.0 Fot. Lei Han/Flickr.com/ CC BY-ND 2.0

24. Gałki oczne Alberta Einsteina są przechowywane w miejskim sejfie.

25. Nowojorskie Chinatown jest największym chińskim miastem na półkuli zachodniej.

26. 11 września 2001 roku, w cieniu ataku na World Trade Center, miało miejsce tajemnicze morderstwo. W niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach został zastrzelony polski imigrant Henryk Siwiak. Znaleziono przy nim 70 dolarów, co wykluczyło napad na tle rabunkowym.

27. Central Park zajmuje większą powierzchnię (3,41 km kw.) niż całe księstwo Monako

(1,95 km kw.).

28. Na ulicach Nowego Jorku rocznie kręconych jest ponoć 40 tysięcy filmów (wliczając w to reklamy i seriale).

29. New York City ma więcej ludzi niż 39 z 50 stanów w USA.

30. Na Manhattanie mieszka ponad 1,6 miliona osób. Dziennie - wraz z turystami i pracownikami tutejszych firm - przebywa tu 3,9 miliona osób.

Nowy JorkNowy Jork Fot. Materiały prasowe

Cytowane ciekawostki pochodzą z książki "Z Nowym Jorkiem na NY" Magdaleny Muszyńskiej-Chafitz, wydanej przez Czerwone i Czarne.

Więcej o: