Stroje komunijne dla dziewczynek i chłopców - sukienki i garnitury czy alby komunijne?

Stroje komunijne to temat, który od dawna budzi duże kontrowersje. Część osób uważa, że tego dnia każde dziecko powinno wyglądać jak najbardziej szykownie, inni wolą postawić na prostotę. Co jest więc najlepszym rozwiązaniem - wyszukane sukienki i garnitury czy skromne alby komunijne?

Stroje komunijne – skromność czy szykowność?

Podobnie jak w przypadku ślubu, strój jest bardzo ważnym elementem pierwszej komunii świętej. Nikt raczej nie ma wątpliwości co do tego, że powinien być on jak najbardziej elegancki, aby podkreślić dużą wagę uroczystości. Jednak w dalszych dyskusjach na ten temat pojawia się sporo problematycznych kwestii. Zdaniem niektórych współczesne uroczystości komunijne przerodziły się w rewie mody. Część dzieci i rodziców nie koncentruje się na religijnym aspekcie wydarzenia, a na tym, by wyglądać jak najlepiej i przyćmić swoim strojem pozostałe osoby. Z drugiej strony skromniejsze alby, które miały być rozwiązaniem problemu nie wszystkim przypadły do gustu.

Jak więc rozwiązać problem kreacji komunijnej? Najważniejszą kwestią jest chyba to, aby strój podobał się dziecku. Gdy widzimy w trakcie zakupów, że jego wybór nie jest do końca trafny, powinniśmy udzielić delikatnych rad i sugestii. Nie narzucajmy od razu swojego zdania – dziecko samo powinno ostatecznie podjąć decyzję o wyborze stroju, aby czuć się jak najlepiej w trakcie uroczystości. Poza tym komunia ma miejsce tylko jeden raz, a zdjęcia z niej pozostają na całe życie.

Sukienki i garnitury kontra alby komunijne

Stroje komunijne, mimo że jednorazowe, powinny zostać skomponowane bardzo starannie. Liczy się nie tylko ich kolor, ale także krój i wszelkiego rodzaju dodatki.

Alby komunijne to sposób na skromny i jednocześnie elegancki wygląd. Noszą je zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Zdaniem niektórych tego typu strój pomaga skupić się na religijnym aspekcie uroczystości. Gdy wszystkie dzieci zakładają alby, nie ma ryzyka, że wytworzą się między nimi zawody na najlepszy strój komunijny. Obecnie w niektórych parafiach istnieje nawet obowiązek zakładania alb.

Sukienki komunijne dla dziewczynek są coraz droższe. Jednak nie brakuje osób, które decydują się na kupno takiego stroju. Przeciwnicy sukienek twierdzą, że dziewczynki w trakcie komunii przypominają panny młode. Poza tym przez tego typu kreacje tworzy się niepotrzebna w trakcie uroczystości religijnej rewia mody.

O czym należy pamiętać w trakcie wyboru sukienki komunijnej?

  • Sukienka koniecznie musi być biała,
  • Najczęściej są tego typu kreacje są długie, jednak czasami zdarzają się także sukienki za kolano,
  • Sukienka z krótkimi rękawami to zbyt duża ekstrawagancja,
  • Strój nie powinien posiadać zbyt wielu ozdób. Delikatne falbanki nie są jednak czymś niewskazanym.

Garnitur komunijny dla chłopca to także dosyć spory wydatek. Podobnie jak w przypadku sukienek, tutaj także często pojawiają się zarzut o tworzenie z uroczystości rewii mody.
Garnitur komunijny powinien być czarny. Zdarzają się jednak także szare i beżowe. Można je kupić w sklepach z garniturami dla dorosłych, które dosyć często posiadają w ofercie mniejsze rozmiary.

Stroje komunijne – jak dobrać dodatki

Komponując strój komunijny dużo uwagi powinniśmy poświęcić dodatkom. To m.in. halki, rękawiczki, torebki, bolerka, wianki i weloniki. Najogólniej rzecz ujmując dodatki nie mogą za bardzo rzucać się w oczy i być zbytnio ekstrawaganckie. Powinny mieć taką samą barwę jak pozostała część stroju.

Bardzo ważnym elementem są także buty. W przypadku dziewczynek najlepsze wydają się białe lub szare, bez zbędnych ozdób. Mogą być to np. balerinki lub skromne pantofelki na małym obcasie. Przyjmuje się, że palce powinny być zakryte. Chłopcy zarówno w przypadku garnituru, jak i alby muszą zdecydować się na eleganckie obuwie.

To także może cię zainteresować:

Dwóch mężczyzn, cała masa kosmetyków do makijażu i jedno zadanie: makijaż bez lustra. 'A wydawało się proste'

Więcej o: