Dzień bez komputera 2016 - wytrzymasz dobę bez dostępu do sieci?

Dla wielu z nas komputer jest podstawowym narzędziem pracy, może Dzień bez komputera łatwiej przetrwać ponieważ to święto obchodzone jest... 3 maja, w dzień wolny od pracy.

Dzień bez komputera ma sprawdzać, czy jesteśmy w stanie przetrwać dobę bez włączania tego urządzenia. Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to dwóch Kanadyjczyków postanowiło przekonać się, czy jest to możliwe. Zainicjowali kampanię "Shutdown Day", a do wyzwania zaprosili internautów. Z roku na rok wyzwanie zatacza coraz szersze kręgi. Warto sprawdzić swoje siły i, chociaż przez jeden dzień, być w trybie offline.

Uzależnienie od komputera

Komputer to podstawowe narzędzie pracy większości z nas, spędzamy przed ekranem mnóstwo czasu. Zajmują nas już jednak nie tylko komputery stacjonarne i laptopy, ale nowoczesne smartfony. Telefon mamy ciągle przy sobie, zaglądamy do niego tuż po przebudzeniu, w drodze do pracy, stojąc w kolejce w sklepie, na nudnym spotkaniu... Na ekran spoglądamy także podczas spotkania z ukochanym, na placu zabaw. Niestety, łatwy dostęp do sieci, mnogość funkcji różnych urządzeń sprawia, że praktycznie się z nimi nie rozstajemy - jesteśmy uzależnieni nie tylko od komputera, ale po prostu od ciągłego dostępu do sieci. Cierpią na tym nasi najbliżsi (o ile zauważają to znad ekranów swoich telefonów), cierpimy my, bo wielu rzeczy nie dostrzegamy.

Komputer = problem

Owszem, komputer ma wiele zalet, ale nie możemy zapominać o jego wadach. To nie tylko pożeracz czasu i przedmiot, który uzależnia, komputery sprzyjają bezsenności, nadwyrężają oczy, powodują bóle karku i szyi. Ile razy obiecujemy sobie, że to popołudnie będzie należało jedynie do dzieci, a finalnie muszą dzielić nas z... telefonem lub komputerem. "Tylko coś sprawdzę", "tylko na chwilę" - znacie to? Większość z nas, niestety, wypowiada takie słowa. Dzień bez komputera to doskonały moment, aby zebrać się, założyć się sam ze sobą, że nie włączę żadnego urządzenia, telefon odłożę na bok - 3 maja spędzam z dala od elektroniki, poza siecią. Taki odwyk, nawet jednodniowy, przyda się każdemu. Może będzie łatwiej, gdy pomyślimy, że nie tylko my staramy się dziś walczyć z naszymi przyzwyczajeniami, że - chociaż to, tak naprawdę, nie powinno być wielkim wyzwaniem - staramy się wybrać spacer, a nie elektronikę. Dzień bez komputera to pewnego rodzaju terapia grupowa na odległość, warto się do niej przyłączyć.

Dzień bez komputera: co robić?

Nie wiesz, co mógłbyś robić w Dzień bez komputera? Przede wszystkim: nie włączaj żadnych urządzeń, nie zaglądaj na Facebooka i Instagram. Zapytaj najbliższych, co chcieliby robić - może wybierzecie się razem na długi spacer? A co powiesz na maraton gier planszowych? Dzień bez komputera (i dzień wolny od pracy) to doskonały moment, aby spotkać się ze znajomymi - może to jest ten moment, w którym wszyscy macie czas? Jeśli nie masz ochoty ruszać się z domu, może sięgniesz po książkę, która od dłuższego czasu leży na półce i czeka na odpowiedni moment? A może w końcu spełnisz noworoczne postanowienie i... zaczniesz ćwiczyć? Sport ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, Dzień bez komputera to doskonały impuls, aby po prostu zacząć coś robić.

Dzień bez komputera... codziennie

Będzie ciężko, aby zrezygnować z komputera każdego dnia, ale może postarać się, aby robić wszystko, aby nie zdominował naszego życia? Po powrocie do domu nie siadajmy znów przed ekranem, nie sprawdzajmy ciągle aplikacji w telefonie. Fajnie jest mieć życie także "w realu". Jeśli właśnie się dowiedziałeś, że 3 maja to nie tylko Święto Narodowe, ale i Dzień bez komputera, to... nie pisz o tym na Facebooku, tylko wyłącz komputer. Przejdź do trybu offline i baw się dobrze.

Więcej o: