Bolesne miesiączki: najskuteczniejsze sposoby na ból w czasie menstruacji

Bolesne miesiączki - męczą nas raz w miesiącu, z uporem wartym lepszej sprawy, robiąc sobie przerwy jedynie na czas ciąży i po porodzie, prześladują nas latami, zabierając radość, a w zamian dając krew, pot i łzy.

Bolesne miesiączki, obfite i długotrwałe - to wielka kumulacja, którą zgarnęły te z was, które miały wyjątkowego pecha. Na gratisie natura dorzuciła jeszcze bolesne owulacje - tak, tak, można cierpieć dwa razy bardziej, dwa razy częściej. Jak sobie poradzić, i - co najważniejsze - czy to minie (zanim przyjdzie menopauza)?

Części z was miną bolesne miesiączki

Zacznijmy więc optymistycznie. Kiedy we wczesnej młodości zgłosiłam się do ginekologa po pomoc w sprawie wyjątkowo bolesnych miesiączek (tak bolesnych, że moc bólu przestał nawet kwestionować mój dziadek farmaceuta, kiedy mu prawie z bólu zemdlałam). Pamiętam, jak dzisiaj, że zlecając usg, które miałoby wykluczyć zmiany na jajnikach, lekarz powiedział, że czasami tak się po prostu ma. Ale często bywa tak, że po ciążach i porodach ból staje się znośniejszy, a czasami w ogóle znika .

I tak też się stało w moim przypadku! W wieku 37 lat potrafię zostać zaskoczona przez własną miesiączkę . Kiedyś dawała mi tak wyraźne znaki, że mogłam z dokładnością do kwadransa stwierdzić, kiedy się zacznie menstruacja oraz dwa dni bólu.

Wszystko boli

Boli brzuch, czujesz się obrzmiała, wzdęta, często musisz chodzić do toalety ze względu na rozwolnienia? A może czujesz także ból w dolnym odcinku kręgosłupa i w mięśniach ud? Witaj w klubie kobiet cierpiących na bolesne miesiączki.

Intuicyjnie wiesz najlepiej, co pomaga tobie w bolesnym miesiączkowaniu. Przede wszystkim ulgę przynoszą środki przeciwbólowe. Jeśli potrzebujesz naprawdę końskich dawek, może lepiej skonsultować się z ginekologiem i raz w miesiącu łykać przepisaną przez doktora naprawdę mocną tabletkę na receptę?

Ja w skrajnym okresie swojego życia miałam taki preparat. Ważne, żeby mocne środki łykać tylko wtedy, kiedy naprawdę jest bardzo źle i stosować się do przeciwwskazań z ulotki - nie pić wtedy alkoholu nie brać innych - zabronionych środków.

Najlepsze sposoby na bolesne miesiączki

Jeśli ulgę przynosi tobie zakopanie się w ciemnym pokoju pod kocem - leż w mroku. Czasami pomaga masaż brzucha - jego moc i ruchy powinnaś dostosować do potrzeb. Innym razem zjedzenie tabliczki czekolady.

Kiedy mi jest źle zawsze pakuję się do wanny w "wrzącą" wodą - w tym wypadku jednak nie wolno mi tego robić, bo gorące kąpiele sprzyjają zwiększeniu krwawienia. Z konsultacji z hematologiem wyniosłam także to, że jeśli macie obfite krwawienia leki przeciwbólowe powinny być z grupy tych zawierających paracetamol a nie ibuprofen.

Zobacz wideo

Rozluźnij mięśnie macicy

Jeśli nie krwawisz obficie, ciepła kąpiel pomoże rozluźnić mięśnie (a to skurcze macicy odpowiadają za ból). Możesz także przyłożyć na brzuch lub dolną część kręgosłupa poduszkę elektryczną lub termofor z gorącą wodą.

Naukowcy twierdzą, że ból mogą zmniejszyć endorfiny - spowodujesz ich zwiększone wydzielanie rozciągając się ćwicząc, lub osiągając orgazm. Gorzej jeśli wysiłek fizyczny sprawia, że obficiej krwawisz - ale to już kwestie indywidualne.

Zmniejszeniu dolegliwości bólowych towarzyszących początkowi miesiączki pomoże także wspomniany już wcześniej masaż - zwłaszcza z użyciem kilku kropli olejków z lawendy, szałwii i majeranku - wymieszanych ze zwykłym bezwonnym kremem.

Na ból zdecydowanie nie pomaga kofeina, sól, nikotyna i alkohol. Chwilę przed zbliżającą się miesiączką dobrze, żebyś ograniczyła jedzenie tłuszczy, a zwiększyła warzyw. Wybieraj także produkty nabiałowe o obniżonej zawartości tłuszczu.

Działaj z wyprzedzeniem

Na bolesne miesiączki może także pomóc picie już dwa tygodnie przed okresem naparów z mięty. Specjaliści od herbatek ziołowych wychwalają działanie naparów z kory kaliny koralowej, liści maliny lub zwykłego rumianku, który działa rozkurczowo.

W przypadku ziół należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre rośliny mogą działać jak estrogen - ostrożnie z naparami powinny postępować osoby z problemami hormonalnymi, problemami z ciśnieniem krwi i chorobami tarczycy.

Podobno zmniejszeniu bolesnych miesiączek sprzyja także sportowy tryb życia, a kobiety regularnie ćwiczące cierpią mniejsze katusze. Podobno na zmniejszenie intensywności bólów miesiączkowych ma także wpływ stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Zwolenniczki akupunktury mogą wypróbować zalety tej metody. Odpowiednio stymulowane igłami punkty mogą pomóc w uspokojeniu układu nerwowego i działać przeciwzapalnie. Nie zapomnij także o uwzględnieniu w diecie magnezu, który wpływa na działanie mięśni i układu nerwowego. Najlepiej, jeśli dostarczysz go w diecie, nie w suplementach - wystarczy trochę szpinaku albo garść migdałów.

I pamiętaj, nie trać nadziei! Kiedyś wreszcie ten koszmar się skończy.

Wiesz, kim jest dla ciebie stryj? Sprawdź, czy znasz nazwy członków rodziny! [QUIZ]

Proste pytanie na rozgrzewkę: kto to jest stryj? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Jak radzisz sobie z bolesnymi miesiączkami?
Więcej o: