5 idealnych miejsc do zamieszkania na emeryturze

Gdzie najlepiej żyje się emerytom? Tam, gdzie bez problemu mogą utrzymać się ze swojej emerytury, służba zdrowia działa sprawnie, a pogoda jest sprzyjająca. Magazyn International Living przygotował zestawienie, w którym wziął pod uwagę wszystkie te czynniki. Które państwa znalazły się w czołówce w ich rankingu?

EkwadorEkwador fot. flikr.com, Maurizio Costanzo(CC BY-SA 2.0) fot. flikr.com, Maurizio Costanzo(CC BY-SA 2.0)

Ekwador okazał się być bezkonkurencyjny. Koszty życia w tym kraju są bardzo niskie, a na dodatek emeryci (powyżej 65. roku życia) mogą korzystać z wielu zniżek - przysługuje im 50 proc. ulga na przykład przy zakupie biletów do kina, na wydarzenia sportowe czy transport publiczny. Opieka zdrowotna jest na bardzo wysokim poziomie, a przy tym niedroga - prywatna wizyta u lekarza specjalisty nie powinna kosztować więcej niż 10 USD. Nie bez znaczenia jest też sprzyjający klimat i bliskość oceanu.

PanamaPanama fot. flikr.com, Dennis Tang(CC BY-SA 2.0) fot. flikr.com, Dennis Tang(CC BY-SA 2.0)

Drugie miejsce w rankingu przypadło Panamie, która została najwyżej oceniona za opiekę socjalną gwarantowaną przez rząd. Osoby z emeryturami wyższymi niż 1000 USD mogą dołączyć do programu Pensionade Visa, który oferuje liczne zniżki np. na koszty leczenia, restauracje, bilety, a nawet rachunki za prąd czy telefon. Niepodważalną zaletą jest też oczywiście pogoda. Panamie słynie z małej liczby deszczowych dni w roku.

MeksykMeksyk fot. flikr.com Blok 70 (CC BY-SA 2.0) fot. flikr.com Blok 70 (CC BY-SA 2.0)

Ostatnie miejsce na podium zajął Meksyk. Jego wielką zaletą jest łatwość komunikacji z tubylcami - niemal wszyscy mówią w stopniu komunikatywnym po angielsku - oraz niskie koszty codziennego życia. Emeryci nie mogą tu narzekać na pogodę - ciepło jest przez cały rok.

HiszpaniaHiszpania fot. flikr.com, Chema Concellón (CC BY-NC-ND 2.0) fot. flikr.com, Chema Concellón (CC BY-NC-ND 2.0)

Spośród europejskich państw najwyżej uplasowała się Hiszpania. Zajęła szóstą pozycję. Trudno się dziwić. Może koszty utrzymania są znacznie wyższe niż w wymienionych wcześniej krajach Ameryki Południowej i Środkowej, jednak komfort życia, mnogość zabytków i nieco chłodniejszy klimat mogą z tym spokojnie konkurować. Na dodatek lot ze stolicy Hiszpanii do Warszawy trwa zaledwie około trzech godzin. Można więc bez problemu szybko wpaść w odwiedziny do wnuków.

Wysoko w rankingu znalazły się też dwa inne europejskie kraje: Malta (miejsce siódme) i Portugalia (miejsce dziewiąte).

TajlandiaTajlandia fot. flikr.com, Nick Kenrick fot. flikr.com, Nick Kenrick

Pierwszą dziesiątkę państw, w których najlepiej spędzić emeryturę zamyka Tajlandia. W naszym zestawieniu top 5 znalazła się nie przez przypadek. Polacy uwielbiają spędzać tam zimowe urlopy. Choć jest to mocno eksploatowany turystycznie kierunek, warto pamiętać, że koszty życia są tam znacznie niższe niż w Polsce. Mieszkańcy tego kraju są bardzo sympatyczni i życzliwie nastawieni do przyjezdnych.