Pierwszy dzień lata 2017 i przesilenie letnie - kiedy zaczyna się lato?

W tym tygodniu świętujemy pierwszy dzień lata! Przesilenie letnie, pełnia Księżyca - końcówka czerwca obfituje w atrakcje.

Pierwszy dzień lata 2017 to data, którą warto zaznaczyć w kalendarzu. Astronomiczne lato zaczyna się 21 czerwca 2017 (a więc w środę) - czyli w momencie przesilenia letniego.

Lato kalendarzowe zaczyna się natomiast 22 czerwca. Pierwszy dzień lata możemy więc świętować dwukrotnie.

Przesilenie letnie: najdłuższa noc w roku

Przesilenie letnie, czyli czas, w którym dzień jest dłuższy od nocy to wyjątkowy czas, na który wszyscy czekamy (szczególnie po długich, zimowych miesiącach, kiedy ciemno robi się naprawdę szybko). Na półkuli północnej przesilenie letnie ma miejsce w czerwcu (stąd jego inna nazwa: przesilenie czerwcowe), natomiast na półkuli południowej przesilenie miejsce nastąpi w momencie, kiedy u nas będzie przesilenie zimowe (21-22 grudnia). Czym jest przesilenie letnie? Najprościej rzecz ujmując wtedy biegun północny jest odchylony w kierunku Słońca.

W tym roku z pierwszym dniem lata związane jest jeszcze jedno wyjątkowe zjawisko: pełnia Księżyca. Noc jest krótka, a nasz satelita wyjątkowo blisko - na niebie możemy oglądać naprawdę piękne widoki.

Noc Kupały i noc świętojańska

Wydarzenia, które nierozłącznie kojarzą się z nadejściem lata to Noc Kupały i noc świętojańska. Ta pierwsza obchodzona jest w najkrótszą noc w roku i jest związana z pogańskimi obchodami związanymi i przesileniem letnim. Chrześcijańską odpowiedzią na to święto jest właśnie noc świętojańska, którą obchodzimy w wigilię św. Jana. Dziś te dwie wyjątkowe noce zlewają się w całość, świętujemy jednorazowo. Z czym się kojarzą? Z koncertami plenerowymi i puszczaniem wianków.

To także może ci się spodobać:

Noc czarów i wróżb

Poświęcić bożka, czyli polskie świętowanie Sobótki

Pierwszy dzień lata: co robić

Pogoda nas rozpieszcza (nawet za bardzo), aż chce się spędzać czas na świeżym powietrzu. Uroczyste obchody pierwszego dnia lata są zaplanowane na najbliższy weekend (np. w Warszawie "Wianki nad Wisłą 2017" odbędą się 24 czerwca) - mamy nadzieję, że pogoda się utrzyma, chociaż nie będzie padać... Czekają na nas wtedy imprezy plenerowe, pokazy sztucznych ogni, koncerty, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci i wiele, wiele innych ciekawych działań. Pierwszy dzień lata to także doskonały moment, aby sięgnąć po jedzenie, które kojarzy nam się z tą porą roku. Dla jednych będzie do bób, dla innych fasolka szparagowa, jeszcze inni wybiorą czereśnie lub... sernik na zimno.

Blok czekoladowy XXI wieku

Pierwszy dzień lata w szkole

Zakończenie roku szkolnego odbędzie dopiero w piątek, 23 czerwca, uczniowie spędzą więc pierwszy dzień lata w szkole. W większości miejsc tego dnia nie ma jednak normalnych lekcji: zamiast nich odbywają się różnego rodzaju imprezy tematyczne, np.

  • konkursy na najlepsze letnie przebranie,
  • wybór Miss i Mistera lata,
  • przygotowywanie potraw, które kojarzą się z latem.

Często organizowane są także wyjścia do kina lub teatru. Zobacz także: Zakończenie roku szkolnego 2016/2017 - kiedy zaczynają się wakacje?

Do kiedy lato?

Lato zostanie z nami do września, kiedy to przywitamy jesień. W tym roku początek astronomicznej jesieni wypada 22 września, przed nami więc 3 miesiące pory roku, którą wiele osób uważa za swoją ulubioną.

Mamy nadzieję, że w pozostałe dni lata pogoda będzie dla nas łaskawsza, a aura, która towarzyszy nam w pierwszy dzień lata nie jest zapowiedzią deszczowych i ponurych dni...

To także może cię zainteresować:

Tak się bawiła "warszawka" w latach dwudziestych XX wieku [KOLOROWANE ZDJĘCIA]

Więcej o: