W 2014 roku naukowcy z University College London przeprowadzili eksperyment, do którego zaangażowali 26 osób. Uczestnicy, podczas realizowania różnych zadań, mieli podejmować decyzje, które mogłyby doprowadzić do finansowych zysków lub strat. W tym czasie naukowcy badali aktywność ich mózgu, a także na bieżąco pytali o ich poczucie szczęścia. Na bazie zebranych danych opracowali matematyczny wzór, który wyjaśniał, że szczęście zależy przede wszystkim od oczekiwań. Ważne jest, by były one po prostu adekwatne do danej rzeczywistości - ani za niskie, ani za wysokie.
Aby uwiarygodnić badania, przeprowadzono drugi etap eksperymentu, w którym wzięło udział 18 tys. osób. Każda z nich dostała do dyspozycji aplikację-grę "The Great Brain Experiment" opracowaną przez UCL. Do wygrania były wyłącznie wirtualne punkty. Podczas eksperymentu, naukowcy stale monitorowali zadowolenie uczestników. Okazało się, że wzór się sprawdza.
Jak twierdził autor badania dr Robb Rutledge:
Badanie pokazało, że poczucie szczęścia jest ściśle związane z oczekiwaniami i ewoluuje co chwilę, nawet podczas tak prostej i abstrakcyjnej czynności, jaką jest gra. Życie jest pełne oczekiwań. Często mówi się, że będziemy szczęśliwsi, jeśli zmniejszymy oczekiwania. Nasze badania pokazują, że jest w tym wiele prawdy
Okazuje się jednak, że jest to tylko jeden z elementów układanki. Kilka dni temu naukowcy z UCL opublikowali aktualizację wcześniejszych badań. Wynika z nich, że czujemy się szczęśliwsi, gdy mamy wokół siebie osoby o podobnej zamożności do naszej. Wykazał to eksperyment, w którym wzięło udział 47 nieznanych sobie osób. Na polecenie badaczy, wszyscy dobrali się w pary i przystępowali do różnego typu gier, w których albo wygrywali, albo przegrywali pieniądze. Stale monitorowano ich poczucie szczęścia. Wszyscy najlepiej czuli się w momencie, gdy nie było wygranych ani przegranych i każdy mógł podzielić się pieniędzmi po równo. Gdy wygrywali, czuli się winni, a gdy przegrywali - zazdrośni.
Wzór na szczęście screen źródło: sciencedaily.com
Wniosek? Nie uszczęśliwia nas bogactwo ani nawet liczne grono przyjaciół. To, czy będziemy radośnie iść przez życie, zależy głównie od nas, naszych oczekiwań oraz od osób, którymi się otaczamy. Jest wiele zmiennych, które sprawiają, że czujemy się spełnieni. Jednak naukowcy przekonują, że otrzymany wzór matematyczny pozwoli wprowadzać efektywniejsze sposoby leczenia osób z depresją i zaburzeniami nastrojów.