Czy połknięta guma do żucia jest niebezpieczna dla zdrowia? Znamy odpowiedź!

Jako małe dzieci nie raz słyszeliśmy od naszych rodziców: "Nie połykaj gumy. Zostanie w żołądku przez kolejnych 7 lat!". Czy to prawda?

Serwis BuzzFeed Health postanowił obalić mit, który znamy wszyscy i zapytał dr Lisę Ganjhu - gastroenterologa, profesor nadzwyczajną medycyny z Langon Medical Center w Nowym Jorku - czy guma może przykleić się do przewodu pokarmowego. Odpowiedź brzmi: "Zasadniczo guma przechodzi przez cały układ pokarmowy bez problemu, tak jak każde jedzenie. Nie zostaje tylko całkowicie strawiona".

Twój przewód pokarmowy jest bardzo silny - jeśli może strawić ogromny stek, może także strawić gumę.

Różnica polega na tym, że ze względu na jej właściwości chemiczne, guma nie rozpuszcza się całkowicie. Zawartość gumy nie jest wchłaniana w jelicie cienkim, jak większość produktów spożywczych i nie ma żadnych wartości odżywczych dla człowieka.

Guma balonowaGuma balonowa fot. flickr.com/theimpulsivebuy, CC BY 2.0

Guma nie utknie ani nie przyklei się do ściany jelita - to mit! Perystaltyka jelit jest na tyle silna, aby mogła przejść - strawiona lub nie - przez cały układ pokarmowy, by następnie zostać wydalona z organizmu. Jedyne zagrożenie, jakie może dla nas stanowić, ma miejsce w momencie, gdy połkniemy zbyt duży zwitek gumy, który zablokuje przepływ powietrza, co grozi uduszeniem. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego. Podobną sytuację możemy spowodować, gdy przełykamy zbyt dużą porcję innego pokarmu.

Dlaczego więc panuje mit na ten temat? Bo sensem gumy jest jej żucie, a nie połykanie. Po kilku minutach jej smak znika i należy ją wypluć. Jak mówi doktor Lisa, istnieje wiele mitów zdrowotnych, choćby ten o połykaniu nasion. Drzewo nie wyrośnie i nikt od tego nie umrze, a nasz organizm jest w stanie strawić lub zwyczajnie wydalić niepotrzebne rzeczy.

Niebawem pojawi się nowe wino. Nie zgadniesz, jaki będzie miało kolor

Nowe WinoNowe Wino Źródło: instagram.com/giklive

Zapisz

Czy twoi rodzice też straszyli cię, że guma przyklei się do żołądka?