Kim jest Agata Duda? Poznaj najważniejsze fakty na temat pierwszej damy RP

Często mówi się, że to Agata Duda w ogromnym stopniu przyczyniła się do zwycięstwa jej męża w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Chwalona za styl i krytykowana za milczenie na temat wielu ważnych kwestii. Kim jest obecna pierwsza dama RP?

Agata Duda – kim jest żona Prezydenta RP?

Mimo że na początku kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku, nikt nie dawał Andrzejowi Dudzie zbyt dużych szans na zwycięstwo, jego żona już wtedy skupiała na sobie uwagę mediów. Po raz pierwszy pojawiła się na konwencji inaugurującej kampanię kandydata PiS. Często podkreśla się, że to ona w ogromnym stopniu przyczyniał się do sukcesu swojego męża. Kim jest obecna pierwsza dama RP?

Agata Duda urodziła się w 1972 roku w Krakowie w rodzinie cenionego polskiego poety Juliana Kornhausera i Alicji Wojny-Kornhauser. Jest absolwentką krakowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku filologia germańska. Do 2015 roku pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego w jednym z najbardziej prestiżowych krakowskich liceów – II LO im. Króla Jana III Sobieskiego. Mimo dużego przywiązania do swojej pracy, w sierpniu 2015 musiała zrezygnować z niej w związku z objęciem stanowiska pierwszej damy RP.

Z Andrzejem Dudą poznali się jeszcze pod koniec nauki w liceum. Ich ślub odbył się w 1994 roku, a rok później na świat przyszła ich jedyna córka - Kinga.

Agata Duda – działalność pierwszej damy RP

Obecna pierwsza dama RP jest bardzo częsta krytykowana przez liczne środowiska za to, że stale znajduje się w cieniu swojego męża i nie zabiera głosu w wielu istotnych kwestiach. Najgłośniej w mediach było na temat jej milczenia w sprawie projektu zaostrzającego ustawę aborcyjną. Agata Duda została wówczas skrytykowana nie tylko przez otwartych przeciwników nowej regulacji, ale także byłe pierwsze damy RP - Danutę Wałęsę, Jolantę Kwaśniewską oraz Annę Komorowską.

Co wiadomo na temat działalności Agaty Dudy? Przede wszystkim stawia na działalność dobroczynną. Na oficjalnej stronie prezydenta w zakładce „pierwsza dama” znajdziemy udokumentowanie najważniejszych wydarzeń i akcji z udziałem żony prezydenta. Są to przede wszystkim relacje ze spotkań z przedstawicielami różnych polskich środowisk, akcji charytatywnych, a także spotkań z przywódcami obcych państw.

Jaki jest styl pierwszej damy?

Równie często jak krytykuje się ją za brak zabierania głosu, chwali się ją za styl. Od początku prezydentury Andrzeja Dudy, polskie media i eksperci modowi zwracają na ten aspekt szczególnie często swoją uwagę. Obecna polska pierwsza dama przykuwa uwagę także za granicą w czasie oficjalnych wizyt, po których jest porównywana z żonami innych prezydentów.

Mówi się, że styl Agaty Dudy jest nienaganny - stroje doskonale prezentują się na jej idealnej sylwetce. Na czym polega sekret stylu pierwszej damy? Agata Duda wybiera przede wszystkim stroje polskich marek. Do grona jej ulubionych należą m.in. Mario Menzi, Modesta, Teresa Kopias.

Zobacz także:

Styl pierwszych dam

Styl Pierwszej Damy Francji - czy lepszy od poprzedniczki?

 

Więcej o: