Menopauza to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych tematów dla kobiet. W tłumaczeniu dosłownym z języka greckiego termin ten oznacza koniec miesiączkowania. Jednak potocznie często popełnia się błąd i nazywa się w ten sposób cały okres poprzedzający ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. To klimakterium (przekwitanie), które obejmuje czas przed menopauzą, w jej trakcie oraz po niej.
Klimakterium jest skutkiem zaniku czynności jajników. U Polek rozpoczyna się zazwyczaj około 45 roku życia. Czas jego trwania uwarunkowany jest indywidualnie.
W trakcie przekwitania spada poziom hormonów damskich we krwi – progesteron może obniżyć się nawet do poziomu minimalnego. Z kolei ilość estrogenów spada o 40-60 proc.
Jak rozpoznać objawy klimakterium? Do najpowszechniejszych symptomów należą:
Bliżej menopauzy:
Co może pomóc złagodzić uciążliwe objawy? Najpierw musimy skonsultować się z lekarzem, który zaleci nam stosowanie ziołowych wyciągów lub hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Oprócz tego pomocna mogą okazać się także naturalne metody. To przede wszystkim dobra dieta, sport oraz odpowiednia dawka relaksu w ciągu każdego dnia.
Menopauza następuje, gdy pęcherzyki jajników przestają być aktywne. Po czym poznać, że była to właśnie ostatnia miesiączka? Po niej przez cały rok nie występuje już krwawienie. Na początku tego okresu warto więc wykona badania, aby upewnić się, czy przyczyną zaniku miesiączki nie jest ciąża.
Menopauza przypada na okres od 45 do 55 roku życia. U Polek pojawia się zazwyczaj w wieku 51 lat. Tak jak przekwitanie, to kwestia bardzo indywidualna i trudno przewidzieć, kiedy nastąpi. Jednak szereg występujących w tym samym czasie symptomów pozwala na rozpoznanie rozpoczęcia okresu przekwitania. Warto wspomnieć, że są kobiety które regularnie miesiączkują jeszcze po 60 roku życia, a także takie, u których menopauza występuje, gdy mają 40 lat.
Po ostatniej miesiączce kobieta nie może zajść już w ciąże. Jednak w okresie przekwitania jest to jak najbardziej możliwe. Wiele kobiet nie jest tego świadoma i przeżywa duże zdziwienie, gdy okazuje się, że w tym okresie zaszła w ciążę.