Wrastające paznokcie - klamra, płyn i inne sposoby na wrastający paznokieć

Wrastające paznokcie wiążą się nie tylko z ogromnym bólem, ale także utrudniają normalne funkcjonowanie. W najgorszych przypadkach może dojść nawet do zakażenia. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na wyeliminowanie tego problemu? Czy wrastający paznokieć jest czymś, od czego się nie uwolnimy?

Wrastający paznokieć - potrzebna jest szybka reakcja

Zadbane paznokcie to ważny element naszej prezencji. I nie chodzi tylko o te na dłoniach. Paznokcie na stopach także powinny prezentować się estetycznie. W szczególności ważne jest to wiosną i latem, gdy zaczynamy nosić odkryte obuwie. Problem pojawia się, gdy zaczynają wrastać. Oznacza to dla nas nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny.

Wrastające paznokcie to bardzo bolesny problem. Osoby, które tego doświadczyły  zapamiętują ten specyficzny rodzaj bólu na zawsze. Poza tym, utrudnia to normalne funkcjonowanie. Co powinniśmy zrobić w razie pojawienia się problemu?

Gdy zauważymy pierwsze objawy dolegliwości potrzebna jest jak najszybsza reakcja. W najgorszych przypadkach może dojść nawet do zakażenia. Początkowe symptomy, które powinny nas zaniepokoić to ból, zaczerwienienie i obrzęk.

Najczęstsze przyczyny dolegliwości

Jakie są przyczyny tego problemu? Wrastający paznokieć to coś, czemu możemy zapobiec, warto poznać przyczyny, aby starać się uniknąć problemu w przyszłości. 

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia
  • duże obciążenie stopy
  • zbyt głębokie ucięcie paznokcia
  • skaleczenie wału paznokciowego (w trakcie obcinania skórek)
  • otyłość
  • naturalne predyspozycje (specyficzny kształt paznokcia)

Wrastający paznokieć – problem, który lub wracać

Niektóre osoby dotknięte tą dolegliwością nie potrafią poradzić sobie z nią latami. Oczywiście czasami wystarczy jednorazowa kuracja, ale często jest to problem, który wraca. W szczególności narażone są na to osoby, które mają specyficzny kształt paznokci, szczególnie podatny na wrastanie.

W najcięższych przypadkach wymagana jest interwencja chirurga. Jednak na wcześniejszych etapach, możemy pomóc sobie domowymi sposobami. Zalecana jest także wizyta w salonie kosmetycznym.

Jakie sposoby pomogą nam w wyeliminowaniu problemu wrastającego paznokcia?

Klamry na wrastające paznokcie

Specjalne klamry korygujące to cienki plaster, który sprawdza się w walce z dolegliwością. Przykleja się je na płytkę paznokciową. Czasami do wyeliminowania problemu wystarczy już jeden zabieg.

Jednak powinna zrobić to kosmetyczka – sami możemy sobie z tym nie poradzić.

Na czym to polega? Kroplę kleju nakłada się na środek klamry, a następnie nakłada się to tak, aby pokrywały się punkty na środku klamry i paznokcia.

Klamry korygujące mają różne kształty – aby móc dopasować je do różnego typu i wielkości paznokci.

Płyn na wrastające paznokcie

Kolejna polecana metoda to płyn. Z tym środkiem na wrastające paznokcie poradzimy sobie już sami bez pomocy kosmetyczki. Zazwyczaj zaleca się stosowanie ich dwa razy w ciągu dnia.

Na czym to polega? Preparat nakłada się na płytkę i skórę wokół. Dzięki temu ulegają one zmiękczeniu. To skuteczny sposób na złagodzenie uciążliwych bólów.

Zobacz także:

Co mówi o tobie kształt paznokci [RYSUNKI]

Sposoby na łamliwe paznokcie

Jak często należy prać pościel, ręczniki i koce?