Wyłącz złe myśli. Narzekanie ma negatywny wpływ na mózg

Lepiej szybko zmień nastawienie do życia. To już pewne - narzekanie źle wpływa na pracę twojego mózgu.

Czujesz się zobowiązana do narzekania, bo jesteś Polką? Zastanów się, jakie myśli towarzyszyły ci przez ostatnich kilka dni. Założę się, że wiele z nich było negatywnych. Zapewne narzekałaś na pogodę, zmęczenie, współpracowników, szefa, męża... Odpuść. Narzekanie szkodzi twojemu mózgowi!

Emocjonalny detoks - korzystny?

Im więcej wyrzucasz z siebie negatywnych myśli, tym gorzej. I dla ciebie, i dla otoczenia. Często słyszymy, że z trosk trzeba się "oczyścić". Warto pomyśleć, czy zwerbalizowanie ponurych refleksji w czymkolwiek pomoże. Negatywne przepowiednie mogą działać jak zaklęcia. Bądź pewna, że gdy postanowisz, iż coś skończy się źle, na pewno tak się stanie. Poza tym - trzeba mieć litość nad współpracownikami, mężem i dziećmi. Postaraj się nie zakażać ich swoim mrocznym nastawieniem.

Dziewczynka doznała poważnego uszkodzenia mózgu. Jej tata zrobi dla niej wszystko

Moc przyzwyczajenia

Negatywne myśli, jak każde inne, tworzą w mózgu połączenia. Gdy jest ich dużo, produkujemy je już z wielką łatwością. Uwierz, do złych myśli łatwo się przyzwyczaić. Roztaczanie mrocznych wizji jest o wiele łatwiejsze od bycia słonecznym promyczkiem. Dobre emocje nie przyjdą znikąd - musisz nad nimi popracować.

Mózg artysty - jak wygląda?

Solidny trening umysłowy

Swój mózg możesz wytrenować. Poszukaj rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Ja na przykład lubię myśleć o przemeblowaniach, które z chęcią doprowadziłabym do skutku. Pomaga mi wyobrażanie sobie nowego wystroju mieszkania. Snuję także rozważania o porządkach w kuchennej szafce. Rozumiem jednak, że nie każdy musi lubić sprzątanie. Znajdź odpowiedni dla siebie pozytywny temat! Jeśli masz pusto w głowie, nie załamuj się - Internet jest pełen inspiracji.

Wyluzuj!

Spróbuj wygospodarować trochę czasu tylko dla siebie. Sama czasem czekam kilka dni, zanim znajdę odpowiedni moment na pomalowanie paznokci i wyregulowanie brwi - wiem, jak cenne są to minuty. Daj sobie dłuższą chwilę na relaks. Kortyzol, hormon wydzielany w sytuacjach stresowych, wpływa źle nie tylko na twoją psychikę, lecz także na cały organizm.

Dowiedz się, jak prawidłowo zasilać swój mózg

Zwróć uwagę na to, wśród jakich ludzi się obracasz. Jeśli to same ponuraki, postaraj się pogadać z innymi osobami w pracy, które prezentują lepsze spojrzenie na świat. Wieczorne wiadomości doprowadzają cię do szału? Nie oglądaj ich. Wierz mi, świat się nie zawali.

Rozumiem, że nie jesteś w stanie powstrzymać wszystkich negatywnych bodźców i przegonić każdej złej myśli. To normalne. Ale rób, co w twojej mocy, żeby dbać o swój mózg. I przy okazji mózgi swoich bliskich!

Więcej o: