Ile zajmie podróż ze Świnoujścia do Zakopanego na... wózku inwalidzkim? Bartek dał sobie na to 20 dni

Bartek Rzońca cierpi na nieuleczalny zanik mięśni. Postanowił spełnić swoje marzenie i wybrać się w podróż pod hasłem "Wózkiem przez Polskę". Ma do pokonania 900 kilometrów.

Bartek na wózku jeździ od 10. roku życia - zmusiła go do tego choroba, zanik mięśni. Ma wiele zainteresowań, ale jego głównym marzeniem jest podróżowanie.

Kilka lat temu chciał się wybrać na pielgrzymkę - powiedziano mu, że przez niepełnosprawność na pewno nie da sobie rady. Chłopak zawziął się i 1 sierpnia rozpoczął podróż po Polsce. W dwadzieścia dni ma przebyć 900 kilometrów - nie busem, samochodem czy pociągiem, lecz elektrycznym wózkiem inwalidzkim!

20 dni, 20 przystanków

Wyprawa będzie trwać 20 dni. Zaczęła się w Świnoujściu, a skończy w Zakopanem. Z Bartkiem jedzie kilkuosobowa ekipa rowerowa oraz bus, którego załoga w razie poważniejszych przeszkód służy pomocą transportową i zdrowotną. Bartek dokumentuje każdy dzień podróży na facebookowym profilu Wózkiem przez Polskę.

Chłopak podchodzi do życia optymistycznie. - Jak tyle lat się siedzi, to człowiek się powoli przyzwyczaja, tak naprawdę teraz to odbieram jako normalność. Nie przytłacza mnie to. Myślę, że nie ma sensu tracić życia na zamartwianie się - mówi.

Nie kryje obaw związanych z podróżą. - Zobaczymy, co z tym finałem, bo wszystko się może zdarzyć po drodze. Może się pojawić zmęczenie. Wiadomo, są pewne obawy, ale jest też pewna ekscytacja.

Bartek Rzońca pochodzi ze Świnoujścia, studiuje na Politechnice Koszalińskiej.

Kliknij, żeby przejść do galerii zdjęć!

Bartek Rzońca na wyprawie pod hasłem 'Wózkiem przez Polskę'Bartek Rzońca na wyprawie pod hasłem "Wózkiem przez Polskę" facebook.com/WozkiemprzezPolske

To także może Cię zainteresować: