73-latka z Indii walczy mieczem i uczy tego dziewczynki. To warto zobaczyć [WIDEO]

Meenakshi Gurukkal ma 73 lata. Mimo podeszłego wieku uprawia sztuki walki z siłą i zapałem młodzika.

Kalaripayattu (w skrócie Kalari) to starożytna indyjska sztuka walki. Meenakshi Gurukkal jest w niej mistrzynią, choć ma już 73 lata. Ćwiczy Kalari od 5. roku życia!

Wideo, w którym widać walczącą Meenakshi, zostało udostępnione na Facebooku i prędko zdobyło ponad milion odtworzeń. - Nie widziałam tych filmików. Ludzie mi mówią, że można mnie zobaczyć wszędzie w sieci i w telewizji! - mówi Meenakshi. - Bardzo się cieszę, że jeszcze jestem w stanie uprawiać Kalari. Modlę się do Boga, żebym mogła dalej to robić - dodaje.

 

Kalari to nie tylko walka wręcz; podczas pojedynków trzeba się popisać umiejętnością używania miecza, kija, pałki, kindżału, sztyletu, włóczni... Wojownicy muszą być bardzo sprawni i gibcy. Nauka Kalari oprócz technik bojowych obejmuje także specjalne rodzaje masażu i namaszczanie olejkami.

Wojowniczka mieszka w Vadakarze, małym mieście w południowych Indiach. Uczy sztuk walki dzieci z okolicy; jej szkoła ma około 150 adeptów. Ponad 1/3 z nich to dziewczynki i dziewczyny w wieku od 6 do 26 lat. Gurukkal podkreśla, że płeć w Kalari nie gra roli; ważne jest natomiast, by treningi zacząć jak najwcześniej.

Przemoc wobec kobiet w Indiach przez ostatnią dekadę wzrosła aż dwukrotnie. Meenakshi uczy dziewczynki i młode kobiety odwagi, siły i pewności siebie.

 

Źródło: BBC, The News Minute, India Arising

To także może cię zainteresować:

Więcej o: