Ta choroba zabija ponad 1,4 mln osób rocznie. Nie daj się zaskoczyć! Uważaj u fryzjera czy dentysty i... badaj się

Nawet jedna niewidoczna dla oka kropla zainfekowanej krwi może doprowadzić do zakażenia wirusem HCV i HBV. W ciągu każdego roku na WZW typu C umiera więcej osób niż na AIDS. Co ciekawe, aż 81 proc. Polaków niejednokrotnie znalazło się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Niestety aż 90 proc. nosicieli HCV nie zdaje sobie z tego sprawy! Na co powinniśmy szczególnie uważać?

Uważamy, że skoro prowadzimy zdrowy tryb życia, uprawiamy sporty, pilnujemy diety i nie jesteśmy obciążeni genetycznie poważnymi chorobami, to już nic nam nie grozi. Myślimy, że jesteśmy bezpieczni, a niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Boimy się tylko tego, o czym wciąż mówi się w mediach – na przykład wirusa Zika, AIDS czy nowotworów. Tymczasem cichy zabójca, jak mówią o WZW typu B lekarze, wciąż zbiera śmiertelne żniwo.

Nie daj się zaskoczyć!

O nagłośnienie problemu WZW oraz zachęcenie do badań zadbała fundacja Gwiazda Nadziei. W spotach fundacji, zrealizowanych przez f2fevolution, wzięły udział znane i lubiane gwiazdy - Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Gabriela Muskała, Joanna Osyda i Krzysztof Tyniec. Aktorzy przekonują: „Nie daj się zaskoczyć!”. Ta myśl powinnam towarzyszyć nam każdego dnia. Wszak wirusami WZW możemy zakazić się codziennie!

 

W jaki sposób możemy zarazić się WZW?

Wirus zapalenia wątroby typu B przenosi się przez krew. Może się nim zakazić dosłownie każdy, kto nie został przeciw niemu zaszczepiony. Większość osób uważa, że ten problem ich nie dotyczy. Nie ozdabiają swojego ciała tatuażami, kolejnymi kolczykami, nie biorą narkotyków i nie mają kontaktów seksualnych z nieznajomymi partnerami. Są to oczywiście jedne z możliwości zakażeń wirusem, ale nie jedyne!

ZOBACZ ZDJĘCIA Z REALIZACJI KAMPANII NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ!

Bardziej prawdopodobne i częstsze są zakażenia zanieczyszczonym przyrządem medycznym czy niewyjałowionym narzędziem kosmetycznym. Także drobnostki z życia codziennego, na które w ogóle nie zwracamy uwagi mogą doprowadzić do zakażenia. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z czyjeś szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia.

Nie daj się zaskoczyćNie daj się zaskoczyć fot. materiały prasowe

 Jak możemy wyleczyć WZW?

Jak słusznie zauważył Artur Barciś podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację Gwiazda Nadziei: „Mamy szczepionki na HBV. Możemy skutecznie i szybko wyleczyć HCV. Skoro tak, to nikt nie powinien już umierać z powodu tych wirusów. Niestety ludzie wciąż odchodzą. Zabija ich niewiedza”.

Kluczem do uratowania ludzi jest ich uświadamianie. Upowszechnienie wiedzy na temat WZW, pozwoli zminimalizować liczbę zakażeń i przyczyni się do szybszej diagnozy. Chcesz sprawdzić, czy nie jesteś zakażony? Wystarczy udać się do przychodni zdrowia i poddać się prostemu badaniu, jakim jest pobranie krwi. Więcej informacji na temat WZW znajdą Państwo na stronie www.gwiazdanadziei.pl.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z REALIZACJI KAMPANII NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ!

Czy regularnie poddajesz się badaniom krawi?