Nie wymigasz się od migania! Dzieci uczą nas prostych zwrotów w języku migowym [#polskazamieniasiewsluch]

Co wiesz o języku migowym? Niewiele? Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego to dobra okazja, żeby się trochę podszkolić.

Język polski nie jest językiem pierwszym i naturalnym dla wszystkich Polaków. Ci z nas, którzy nie słyszą (czyli prawie 900 tysięcy osób!), uczą się najpierw polskiego języka migowego. A to nie to samo. Polski i PJM (Polski Język Migowy) znacznie się od siebie różnią, mają inny charakter, gramatykę, słownictwo. Trzeba sobie uświadomić, że dla większości niesłyszących Polaków nauka języka polskiego jest zatem nauką... języka obcego.

Polski język migowy tworzy, jak każdy język, pewien charakterystyczny obraz świata. Zastanów się, jak myślisz po polsku, a jak, na przykład, po angielsku. Jest różnica? Język to nie tylko słownik, lecz także cały arsenał obrazów, skojarzeń i emocji.

 A tak ten tytuł brzmi zapisany w języku migowym:

Historia polskiego języka migowego

Pierwsza szkoła dla osób niesłyszących powstała w 1816 roku - z tego okresu pochodzą najwcześniejsze dane dotyczące tworzenia się polskiego języka migowego. Pierwotne języki migowe kształtowały się najprawdopodobniej już od dawien dawna wszędzie tam, gdzie były osoby, które ich potrzebowały; proces ten nie został jednak udokumentowany.

Wraz z końcem XIX wieku każdy z polskich zaborów miał własną odmianę języka migowego. Po 1918 roku migowy zaczął się ujednolicać. W 1968 roku przez Polski Związek Głuchych została powołana Komisja Unifikacyjna, która opracowała prawie 5 tysięcy znaków.

Na czym polega język migowy?

Znaki języka migowego odpowiadają pojedynczym słowom lub krótkim zwrotom. Oprócz nich występują także znaki daktylograficzne, czyli pojedyncze litery, cyfry, znaki interpunkcyjne itd. Często zdarza się tak, że znaki są podobne do przedmiotów lub zjawisk, które oznaczają. Niektóre jednak mają charakter zupełnie losowy.

By powiedzieć słowo w języku migowym, nie wystarczy machnąć ręką. Liczy się wszystko - układ palców, umiejscowienie dłoni i jej pozycja, kierunek ruchu oraz mimika. Jeśli pomylisz któryś z elementów znaku, wyrazisz się nieprecyzyjnie, niezrozumiale lub błędnie.

System Językowo-Migowy to nie to samo, co polski język migowy. SJM jest połączeniem PJM i języka polskiego, bazuje i na wzroku, i na słuchu. Nadawca w SJP jednocześnie mówi i miga. Wypowiedzi funkcjonują na zasadach języka polskiego. SJM został stworzony do komunikacji słyszących z niesłyszącymi. To język sztuczny, ma sporo ograniczeń i sprawia mnóstwo problemów. Trudno wyrazić w nim coś abstrakcyjnego, metaforę, związek frazeologiczny. Większość osób, które posługują się PJM, nie mówi płynnie w SJM.

Język migowy jako obcy

Nauka języka migowego jest podobna do uczenia się każdego innego języka obcego. Wymaga czasu, uporu i poświęcenia. Podstawowy kurs trwa około 60 godzin. Jednak bez pracy nie ma kołaczy - jeśli nie będziesz odrabiać prac domowych, ćwiczyć ruchów i powtarzać słówek, nic z tego nie będzie.

Międzynarodowy język migowy

Nie ma czegoś takiego jak jeden światowy język migowy. Każdy kraj ma swój własny.  W USA niesłyszący posługują się American Sign Language (ASL), a w Wielkiej Brytanii - British Sign Language (BSL).

Miganie w urzędach

W 2012 roku polski język migowy stał się językiem urzędowym. Szkoły państwowe, przychodnie, szpitale, urzędy, policja i straż miejska, straż pożarna, domy kultury... - tych instytucjach musi być tłumacz polskiego języka migowego.

Nie znam języka migowego. Jak mogę porozumieć się z osobą niesłyszącą?

Możesz gestykulować, pokazywać, robić miny, napisać coś na kartce. Część osób, które nie słyszą, potrafi czytać z ruchu warg. Żeby mogły cię zrozumieć, mów wyraźnie i nie zasłaniaj ust. Niestety, broda lub wąsy utrudniają komunikację.

Źródła: Olgierd Kosiba, Piotr Grenda, "Leksykon języka migowego", Silentium: Bogatynia 2011; blog.siepomaga.pl

25 września na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Głuchych i Języka Migowego. W Polsce wydarzeniu towarzyszy jednodniowa kampania pod nazwą "Polska zamienia się w słuch" przygotowana przez Polski Związek Głuchych i Change. Jeśli chcesz tego dnia okazać wsparcie osobom niesłyszącym, użyj hashtagu: #polskazamieniasiewsluch

 

Komentarze (10)
Nie wymigasz się od migania! Dzieci uczą nas prostych zwrotów w języku migowym [#polskazamieniasiewsluch]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • marekmagada35

  Oceniono 8 razy 6

  Oprócz osób całkowicie głuchych jest jeszcze spora rzesza osób o osłabionym słuchu, myślę, że jakieś 30%. Ja właśnie do tych osób należę. Nie bardzo pomagają nam aparaty słuchowe, nawet te najdroższe. Nie mówcie do nas,zbyt głośno bo to nie pomaga. Mówcie wyraźnie i powoli, bez zasłaniania ust i połykania zgłosek. Najgorsze są pomieszczenia gdzie wyrazy są zagłuszane przez rezonans. Tak niestety się dzieje w 100% w nowych kościołach - domach ":słowa Bożego", w salach konferencyjnych itp. Wiele filmów z tzw. dubbing – stosowanym w postprodukcji filmów, seriali czy gier komputerowych proces podkładania głosów do już nagranego materiału jest dla nas całkowicie niezrozumiały. Miejcie dla nas litość, dajcie napisy chociażby takie jak w serialu "Wspaniałe stuleciu", którego moim zdaniem oglądalność jest bardzo wysoka nie tylko ze względu na treść ale z powodu napisów.

 • luciad

  Oceniono 6 razy 2

  W tekście są przekłamania. Dzieci w załączonym video migają systemem językowo-migowym (odmiana języka polskiego, potocznie można nazwać to językiem migowym, ale nie jest to język migowy polskich Głuchych). Znaczki alfabetu migowego, którymi zapisano tytuł artykuły, to nie jest pismo migowe, nikt tych znaczków nie używa do pisania w języku migowym. W Polsce prawie nie używa się pisma migowego, a jeśli już, to jest to pismo zwane SignWriting.

 • Gość: Ena

  0

  Żeby jeszcze w tych urzędach szpitalach i innych instytucjach byli tłumacze :( niestety w większości siedzą osoby które nie migają / za co otrzymują wynagrodzenie / tylko porozumiewają się pisząc na kartce - czego defacto głusi nie lubią ponieważ nie piszą poprawnie :( Wiekszcosc przedszkoli przyjmuje głuchonieme dzieci a nie ma nawet przeszkolonych nauczycieli , nauczyciele wspomagający dzieci głuchonieme znają słabo język migowy .... oj dużo tych przykładów. Ale wszystko tak pięknie formalnie wyglada w tekście

 • joankb

  Oceniono 12 razy -4

  Przepraszam, nie mam zamiaru. Świat wymaga ode mnie zapie...nia od rana do wieczora.
  Z tego zapie...nia częściowo korzystają osoby niepełnosprawne. Plus święte polskie krowy.
  Nie wymagajcie czegoś więcej, nie mam siły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX