"Krępuje mnie to i podnieca". Polscy celebryci mówią przed kamerą, co dla nich znaczy kochanie (się)

40 lat temu "Sztuka kochania" trafiła w ręce Polaków. Dziś twórcy (świetnej!) kampanii "Kochanie to sztuka" sprawdzają, czy pamiętamy główną myśl z kultowego poradnika.

Karolina Malinowska (modelka, żona Oliviera Janiaka) tęskni za całowaniem. Takim, przy którym ciało nie potrzebuje nic więcej. Magdalena Boczarska („Testosteron”, „Różyczka”) uwielbia, gdy on ją „dotyka wszędzie, zwłaszcza w obecności innych ludzi”. Eryk Lubos („Drogówka”, „Wołyń”) lubi „rozdrażnianie i zostawanie, a potem wracanie”. A Czesław Mozil... nie, nie zdradzimy więcej, te filmiki trzeba zobaczyć.

 

Krótkie, 30-sekundowe nagrania są elementami kampanii „Kochanie to sztuka”. Wyznania polskiej aktorki, modnej ilustratorki czy muzyka to nie ich prywatne słowa i historie, a odegrane na potrzeby kampanii scenki, ale dzięki temu zabiegowi każdy może sobie zadać ważne pytania: „Co ja lubię w seksie?”, „Czy mój ukochany/ukochana o tym wie?”, „Co on/ona lubi?” i „Czy my o tym w ogóle rozmawiamy?”

 

Żeby się chciało

"A wiecie Państwo, że szampan i pochwa mają takie samo pH? I piwo też!”. To jedno ze słynnych zdań, które wyszło z kędzierzawej głowy Michaliny Wisłockiej. Bywała rubaszna, taką ją kochano. Ale też bardzo poważna. Np. gdy mówiła, że: „Seks może być przyziemny jak wyrzucanie śmieci albo piękny jak modlitwa”.

Gdy w 1976 roku do księgarń trafiła jej „Sztuka kochania”, poradnik błyskawicznie stał się bestsellerem. Wisłocka, ginekolog i seksualna rewolucjonistka, uczyła Polaków nie tyle nowych pozycji, co raczej tego, jak żyć, żeby chciało się kochać.

 

Podkreślała, że orgazmy są ważne („przecież to jest kluczowy rozdział”), a romans (czyli początkową fazę związku) można utrzymać na lata, pod warunkiem, że się o to zadba. Obok porad praktycznych jedną lekcję powtarzała szczególnie często i głośno: „Alarmuję póki czas, ratujmy język miłosny, wyrzućmy na śmietnik „wstydliwe milczenie”, bądźmy ludźmi!”. Rozmawiajmy w seksie, bo bez tego prawdziwego seksu, bliskości i intymności nie będzie.

"Wiesz, kiedy skończyć i zawsze wiesz, jak zacząć". Co oni powiedzieli o seksie? ZOBACZ >>

Tej zimy, 40 lat od debiutu, kultowa książka znów ma trafić na półki księgarń. Przy okazji, twórcy kampanii „Kochanie to sztuka”, przypominają ważne pytanie Wisłockiej:

Czy rozmawiasz o seksie z osobą, którą kochasz?

***

Więcej filmów, cytatów i wszystko na temat akcji "Kochanie to sztuka" znajdziecie na stronie: kochanietosztuka.pl