Usuń szron, doszoruj garnki - 21 sposobów na oszczędzanie prądu

Gdyby wszyscy Polacy zmienili sprzęty na energooszczędne i odłączyli połowę urządzeń działających w trybie uśpienia, zużycie prądu spadłoby o 40 procent, a oszczędności sięgnęłyby 1,5 miliarda złotych - podaje fundacja WWF. Czy wiesz, jak oszczędzać najskuteczniej? Sprawdź.

Zacznijmy od tego, że - jak wynika z badań przeprowadzonych w 2013 roku na zlecenie RWE Polska - ze świadomością i wiedzą nie jest u nas najgorzej. 80 procent przebadanych przez RWE, którzy deklarowali, że wiedzą, jak oszczędnie gospodarować prądem - stosuje teorię w praktyce, a tylko 5 procent nie stosuje prooszczędnych zachowań, choć je zna.

Oszczędności, które nic nie kosztują

Jakie najprostsze zasady oszczędzania prądu znamy i stosujemy? Chętnie gasimy światło w pomieszczeniach, w których nas nie ma. Spora część z nas zmieniła żarówki na energooszczędne i odłącza całkowicie z prądu sprzęty, z których nie korzysta.

Polacy deklarują także, że stopniowo wymieniają sprzęt na nowy, energooszczędny. Wśród najchętniej kupowanych znalazły się: telewizory, pralki, laptopy i czajniki. Mniej chętnie zmieniamy ogrzewanie elektryczne, zmywarki i kuchenki elektryczne. Część z nas korzysta także z tańszej taryfy nocnej.

Co jeszcze możemy zrobić? Oto nasza praktyczna wyliczanka, która pozwoli zaoszczędzić prąd i ulżyć nieco środowisku:

1. Pierz w niskim temperaturach - pralka nie będzie pobierała prądu na podgrzanie wody.

2. Pierz zawsze wtedy, kiedy zbierze ci się pełna pralka ubrań. Jedno pranie to mniejszy wydatek energetyczny, niż dwa prania.

3. Nie korzystaj w programu prania wstępnego. Wydłuża to pranie i pobór mocy. Zastanów się, czy ubrania są aż tak brudne, że wymagają dłuższego prania.

4. Jeśli masz starą pralkę - mającą więcej niż 10 lat - zamiast inwestować w naprawy, wymień ją na nową. Technologia poszła na przód, a nowa pralka w porównaniu ze starą pozwoli zaoszczędzić nawet 40 procent energii i 70 procent wody.

5. Lodówkę ustaw daleko od okna, kaloryfera, piekarnika i kuchenki - czyli każdego źródła ciepła, które sprawi, że lodówka będzie musiała bardziej się napracować, żeby efektywnie chłodzić.

6. Kupując lodówkę wybieraj najwyższe klasy energetyczne A+ i A++ - różnica między najwyższą klasą a klasą A to nawet 40 procent mniej pobranego przez sprzęt prądu.

7. Kupując lodówkę zwróć uwagę na funkcje: "Wakacje", "No Frost" i "Alarm drzwi" - te trzy funkcje pozwalają na oszczędności. Tryb wakacyjny włączasz, gdy wyjeżdżasz z domu na dłużej (najlepiej opróżnić wtedy lodówkę, wyłączyć ją i zostawić uchylone drzwiczki). Lodówko-zamrażarka zużywa 28 procent prądu w zestawieniu domowego poboru mocy. Funkcja No Frost nie pozwala na osadzanie na ściankach szronu, dzięki czemu lodówka chłodzi efektywniej (3 mm szronu to większy pobór mocy o 10 procent).

8. Wyrób sobie nawyki: układaj w lodówce rzeczy zawsze w tych samych miejscach - nie będziesz stać w otwartych drzwiach, szukając zagubionych produktów. Jeśli wyjmujesz daną rzecz z lodówki, w miarę szybko ją odkładaj. Jeśli się nagrzeje, lodówka będzie musiała ja znowu schłodzić.

9. Dostosuj pojemność lodówki do potrzeb. Dla czteroosobowej rodziny odpowiednie będzie 240 litrów, dla singla wystarczy 120. Pusta lodówka musi pobrać więcej energii, żeby schłodzić wnętrze.

10. Do lodówki wkładaj tylko chłodne produkty. W chłodnych miesiącach wystawiaj pojemniki z jedzeniem do wystudzenia za okno. Jeśli chcesz coś zamrozić, także pozwól produktowi schłodzić się na świeżym powietrzu i dopiero włóż go do zamrażarki.

11. Ustaw lodówkę i zamrażarkę na najbardziej optymalne temperatury: - 4-7 stopni C lodówkę i 18 stopni C zamrażarkę. Każdy stopień mniej to wzrost zużycia energii o 8 procent.

12. Dbaj o to by lodówka była wypełniona - nawet butelkami z wodą czy kartonami z sokiem. Te produkty kumulują zimno i pomagają w pracy agregatowi.

13. Jeśli masz płytę elektryczną do gotowania, dbaj o to, żeby garnki, w których gotujesz miały idealnie równe dno i nie były przypalone. Nierówności i zanieczyszczenia mogą podnieść o połowę zużycie energii.

14. Płyta indukcyjna optymalnie wykorzystuje prąd i pobiera nawet 45 procent mniej niż zwykła płyta. Warto w nią zainwestować.

15. Chcesz zagotować wodę na gotowanie? Zrób to w czajniku i przelej wrzątek do garnka. Czajnik pobiera mniej energii niż kuchenka elektryczna.

16. Gotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz.

17. Zawsze wyjmuj z kontaktów ładowarki do telefonów i laptopów. Nawet jeśli nie ładują, to wciąż pobierają prąd.

18. Nie zostawiaj urządzeń w trybie uśpienia (kiedy palą się diody). To wampiry energetyczne - trzy takie sprzęty potrafią rocznie pobrać prądu za 120 zł...

19. Wepnij sprzęt RTV z funkcją "stand by" do listwy z wyłącznikiem i wyłączaj je wszystkie za jednym ruchem.

20. W zmywarce wybieraj programy krótkie - ekologiczne - i zawsze włączaj urządzenie, gdy jest wypełnione naczyniami.

21. Od 2007 roku można zmieniać dostawców energii elektrycznej - warto porównać oferty, bo ten rynek jest bardzo konkurencyjny.

I pamiętajcie, które urządzenia zużywają mniej więcej ile energii elektrycznej: lodówko-zamrażarka 28 procent, oświetlenie i drobny sprzęt AGD: 20 procent, kuchenka elektryczna 19 procent, pralka 9 procent, telewizor 6 procent, wieża grająca 6 procent, czajnik 5 procent. A teraz zrób obchód po mieszkaniu, i sprawdź, jakie poprawki możesz wcielić w życie już teraz.