Pierwszy taki konkurs piękności na świecie. To wydarzenie to ważny głos na arenie międzynarodowej [ZDJĘCIA]

Wybory miss i mistera nie cieszą się dobrą reputacją na świecie. Istnieją jednak takie jak ten, które pomagają zmienić nasze postrzeganie piękna na lepsze.

21 października 2016 r. w Kenii odbył się pierwszy konkurs piękności albinosów na świecie. Uczestnicy w ten sposób świętowali 10-lecie powstania Albinism Society of Kenya (Stowarzyszenie Albinosów w Kenii). Wydarzenie zorganizował Isaac Mwaura - pierwszy i jedyny członek parlamentu z bielactwem. W wywiadzie dla CNN powiedział:

Mam nadzieję, że to wydarzenie zmieni postrzeganie ludzi, którzy są albinosami. Nie jesteśmy pieniędzmi. Jesteśmy ludźmi.
 

Mwaura nie bez przyczyny porównał chorych na bielactwo do pieniędzy. Otóż w niektórych krajach afrykańskich uważa się, że albinosi mają magiczną moc. Ich ciała dzielone są na części i sprzedawane na czarnym rynku za tysiące dolarów. Docelowo powstają z nich "eliksiry". Trudno w to uwierzyć, ale niestety to prawda. Amnesty International informuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły ataki w Malawi. W samym kwietniu 2016 r. zamordowano cztery osoby z bielactwem, w tym małe dziecko.

Polują na nich jak na zwierzęta. Przez miejscowe wierzenia ginie coraz więcej albinosów

                                                <<ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Bielactwo jest dziedziczną chorobą genetyczną, która powoduje zmniejszenie ilości pigmentu melaniny w skórze, włosach i oczach. Osoby z bielactwem często są szykanowane i stają się ofiarami przemocy.

W konkursie wzięło udział 20 kobiet i mężczyzn z bielactwem. Tradycyjnie, jak to na wyborach miss i mistera bywa, musieli pokazać swoje rozmaite talenty - śpiew, taniec i prezencję na wybiegu. Wydarzenie zwieńczyło ukoronowanie pierwszej w historii albinoskiej pary piękności Kenii - Jaira Ong'etta (po lewej) i Loise Lihandy (po prawej).

To wydarzenie to ważny głos albinosów na arenie międzynarodowej. Wyraźny sprzeciw wobec braku akceptacji odmiennego koloru skóry wśród ludzi różnych ras. Tak jak historia Khoudii Diop, która była wyśmiewana przez bardzo ciemny kolor skóry. Na szczęście świat zmierza w kierunku akceptacji i zrozumienia drugiego człowieka.

Więcej o: