Katarzynki to męski odpowiednik andrzejek. Dawniej w wigilię świętego Andrzeja wróżyły panny, a w katarzynki - kawalerowie. Katarzynki obchodzone są w wigilię imienin św. Katarzyny, czyli w nocy z 24 na 25 listopada.
Dziś andrzejki to święto wszystkich: przyszłość chcą przewidzieć i kobiety, i mężczyźni, młodzi i starsi. Dawniej święta były rozdzielone. Kawalerowie wróżby miłosne robili kilka dni wcześniej niż panny (andrzejki to noc z 29 na 30 listopada). Jeśli chodzi o same metody, były one bardzo podobne do wróżb andrzejkowych, np. pod poduszką układano różne kobiece akcesoria, które miały sprawić, że przyśni się się przyszła ukochana, wróżono też z kubeczków, pod które wkładano przedmioty symbolizujące najbliższą przyszłość.
Jak już będzie wiadomo, jakie cechy albo jakie imię ma przyszła narzeczona, można rozejrzeć się za taką w otoczeniu, w myśl powiedzenia: Kto się zaleca w adwenta będzie miał żonę na święta.
Świętą Katarzynę Aleksandryjską uważa się za patronkę pragnących poznać wybrankę cnotliwych kawalerów. Nie dziwi więc, że to ona została opiekunką wieczora męskich wróżb. W kościele katolickim jest wspominana 25 listopada, a obrzędy odbywają się w niedzielę poprzedzającą 29 listopada.
Obejrzyj także wideo: "Dobrze widzi się tylko sercem". Nie doszukuj się podtekstów tam, gdzie ich nie ma
To także może cię zainteresować: