Katarzynki, czyli wróżby miłosne dla kawalerów

O andrzejkach słyszał każdy. Nawet, jeśli nie przepadamy za tym zwyczajem, wiemy, że to wieczór wróżb i że wypada w wigilię imienin Andrzeja. O katarzynkach słyszało niewielu. A szkoda! Co to za święto i co ma wspólnego z miłosnymi wróżbami?

Katarzynki to męski odpowiednik andrzejek. Dawniej w wigilię świętego Andrzeja wróżyły panny, a w katarzynki - kawalerowie. Katarzynki obchodzone są w wigilię imienin św. Katarzyny, czyli w nocy z 24 na 25 listopada.

Katarzynki - co to za święto?

Dziś andrzejki to święto wszystkich: przyszłość chcą przewidzieć i kobiety, i mężczyźni, młodzi i starsi. Dawniej święta były rozdzielone. Kawalerowie wróżby miłosne robili kilka dni wcześniej niż panny (andrzejki to noc z 29 na 30 listopada). Jeśli chodzi o same metody, były one bardzo podobne do wróżb andrzejkowych, np. pod poduszką układano różne kobiece akcesoria, które miały sprawić, że przyśni się się przyszła ukochana, wróżono też z kubeczków, pod które wkładano przedmioty symbolizujące najbliższą przyszłość.

Jak już będzie wiadomo, jakie cechy albo jakie imię ma przyszła narzeczona, można rozejrzeć się za taką w otoczeniu, w myśl powiedzenia: Kto się zaleca w adwenta będzie miał żonę na święta.

Dlaczego katarzynki?

Świętą Katarzynę Aleksandryjską uważa się za patronkę pragnących poznać wybrankę cnotliwych kawalerów. Nie dziwi więc, że to ona została opiekunką wieczora męskich wróżb. W kościele katolickim jest wspominana 25 listopada, a obrzędy odbywają się w niedzielę poprzedzającą 29 listopada.

Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Katarzyna Miller... sprawdź ebooki napisane i przetłumaczone przez słynne Katarzyny >>

Obejrzyj także wideo: "Dobrze widzi się tylko sercem". Nie doszukuj się podtekstów tam, gdzie ich nie ma

To także może cię zainteresować:

Więcej o: