Dzień Dziękczynienia 2016: kiedy wypada i skąd się wzięło

Bezbłędnie wskazujemy, z czym kojarzone jest Dzień Dziękczynienia, problemem jest wyjaśnienie, o co w nim, tak właściwie, chodzi. Wyjaśniamy, o co chodzi z ułaskawieniem indyków i całym Święcie Dziękczynienia.

Dzień Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest w czwarty czwartek listopada. W 2016 roku wypada 24 listopada. W Kanadzie Thanksgiving Day obchodzone jest wcześniej, w drugi poniedziałek października (jego historia związana jest z innym wydarzeniem).

Dzień Dziękczynienia - skąd się wzięło to święto?

Święto Dziękczynienia obchodzone jest na pamiątkę pierwszego dziękczynienia mieszkańców kolonii Plymouth w 1621 roku. Pielgrzymi - 102 angielskich purytan - na statku Mayflower przybyli w 1620 roku do Ameryki Północnej (region dzisiejszej Nowej Anglii) i założyli tam angielską kolonię . Na nowej ziemi kolonistom pomagali przetrwać Indianie. W podziękowaniu za ich wysiłki, a także chcąc uczcić obfite żniwa 1621 roku zorganizowano uroczystą ucztę. Czas mijał na ucztowaniu przy suto zastawionych stołach, wspólnych zabawach i wypoczynku.

W 1863 roku prezydent Abraham Lincoln ogłosił Dzień Dziękczynienia świętem narodowym.

Dzień Dziękczynienia - zwyczaje

Z Dniem Dziękczynienia kojarzy się bogato zastawiony stół, a na nim król wieczoru: indyk. Towarzyszy mu żurawina, kukurydza, słodkie ziemniaki. Tradycyjnie przed Świętem Dziękczynienia prezydent Stanów Zjednoczonych ułaskawia parę indyków. Tradycję tę rozpoczął w 1989 roku prezydent George Bush.

Zobacz także przepisy na dania, które mogą pojawić się na stole w Dniu Dziękczynienia:

Obejrzyj także wideo: Szlachetne połączenia smaków: pierś z indyka z żurawiną

Więcej o: