25 listopada - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet - tym samym rozpoczynamy obchody 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Liczne akcje mają nam przypomnieć, że agresja i dyskryminacja to wciąż poważny globalny problem.

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet rozpoczyna akcję 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Od 25 listopada do 10 grudnia na całym świecie będą prowadzone różne kampanie dotyczące zwalczania przemocy i dyskryminacji. W szesnastodniowe obchody wchodzi między innymi Światowy Dzień Aids i Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Na 10 grudnia przypada zaś kulminacyjne wydarzenie, czyli Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

O przemocy wobec kobiet mówimy coraz więcej, ale cały czas za mało. Wciąż zbyt wiele z nas musi zmagać się z agresją, nienawiścią, niesprawiedliwością. 25 listopada, czyli Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, to doskonała okazja, by o tym z całą mocą przypomnieć. Święto funkcjonuje od 1999 roku - wtedy uchwaliła je Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Po co nam Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet?

Ktoś mógłby zapytać o sens takiego święta. W końcu powinniśmy przeciwdziałać agresji i dyskryminacji na co dzień. To prawda, ale, niestety, jest zupełnie inaczej. Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ma nam przypomnieć oczywiste rzeczy, o których niby wiemy, a jednak zapominamy.

Na początek trochę statystyk, które muszą przestać być dla nas suchymi liczbami. Każdego tygodnia z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. Każdego roku ofiarą przemocy fizycznej czy seksualnej pada około miliona Polek. 95% sprawców tej przemocy to mężczyźni*. Oprócz przemocy fizycznej kobiety dotyka także przemoc emocjonalna, psychiczna, ekonomiczna.

Zbyt łatwo przemilcza się, że prawa kobiet to prawa człowieka. Agresja i dyskryminacja dziewczynek, dziewcząt i kobiet to nie marginalne zjawisko, lecz powszechne i poważne pogwałcenie podstawowych praw człowieka.

Złe traktowanie kobiet to nie tylko przemoc domowa. Składa się na nią także przemoc instytucjonalna, czyli mechanizmy prawne i społeczne, które dyskryminują kobiety, w teorii i praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć. To nie syzyfowa praca, która nie przyniesie efektów. Cały proces uświadamiania, zmieniania prawa i ewolucji poglądów zaowocuje polepszeniem sytuacji kobiet. Co więcej, zmian nie trzeba zaczynać od górnolotnych rewolucji. Wystarczy zacząć rozglądać się wśród swojego otoczenia, porozmawiać, starać się zrozumieć, pomóc.

*Dane pochodzą z badania prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

Przeczytaj także: 

> Kiedy zaczyna się przemoc domowa? [WYZNANIA]

> Mój tydzień z... obitą twarzą [RELACJA I REAKCJE]

> Gwałty małżeńskie. "Kobiety nie mają dokąd pójść, do kogo się zwrócić"

Czarny poniedziałek - ogólnopolski protest kobiet. Co by się stało, jeśli dołączyłyby do niego wszystkie Polki?

Czarny poniedziałek - ogólnopolski protest kobiet. Co by się stało, jeśli dołączyłyby do niego wszystkie Polki?

Więcej o: