Szokujący materiał w telewizji państwowej w Maroku. Pokazali, jak kamuflować przemoc domową

Dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ktoś w redakcji kanału 2M państwowej telewizji marokańskiej stracił kontakt z rzeczywistością. Bo inaczej nie da się wytłumaczyć powodów, dla których stacja wyemitowała poradnikowy materiał na temat makijażu pozwalającego ukryć ślady przemocy domowej.

Gdyby nie jeden drobny element, byłby to zwyczajny poradnik makijażowy, jakie codziennie rano widzom na całym świecie serwują telewizje śniadaniowe. Jest wiele kontekstów, w jakich profesjonalnie umalowana i przygotowana wizażystka może opowiadać o kamuflowaniu cieni i sińców pod oczami.

 

Nieprzespane noce matki noworodka, skłonności genetyczne, praca po godzinach czy wreszcie zbyt rozrywkowe życie. To są powody, dla których mogą pójść w ruch korektor i podkład. Siniaki powstałe w wyniku przemocy domowej pod tę kategorię nie podchodzą - na reakcję oburzonych ludzi nie trzeba było więc długo czekać:

To się dzieję naprawdę?! Oni pokazują, jak kryć kata?
Gdybym tylko wiedziała, że korektorem załatwię sprawę, nie wymyślałabym tych historyjek o wchodzeniu w drzwi i spadaniu ze schodów
Mam pomysł na drugi odcinek z serii. Niech doradzą, jak mężczyzna ma poradzić sobie z opuchlizną na dłoniach po ciosach zadanych kobiecie!!!

Petycja przeciwko telewizji 2MPetycja przeciwko telewizji 2M Fot. Screen Change.org

 High Authority for Audiovisual Communication natychmiast stworzyła petycję przeciwko stacji. Jej hasło: "Nie pokrywajcie przemocy domowej makijażem!". Przedstawiciele kanału przeprosili za emisję materiału, tłumacząc się błędem w jego ocenie. Dodali, że wideo było nieodpowiednie i pozbawione wrażliwości.

Jest problem

W 2015 roku Human Right Watch zaleciło marokańskiemu rządowi zaostrzenie ustawy przeciwko przemocy domowej. Reformy jednak nie wprowadzono. Jak wynika z raportu z 2009 roku, 62,8 procent Marokanek doświadczyło w swoim życiu różnych form przemocy.

Warto dodać, że to nie tylko problem odległego Maroka. Każdego tygodnia z powodu przemocy domowej giną trzy Polki. Każdego roku ofiarą przemocy fizycznej czy seksualnej pada około miliona Polek. 95 procent sprawców tej przemocy to mężczyźni*. Oprócz przemocy fizycznej kobiety dotyka także przemoc emocjonalna, psychiczna, ekonomiczna.

Zamiast ją kamuflować, należy z nią walczyć, głośno o niej mówić. To nie syzyfowa praca, która nie przyniesie efektów. Cały proces uświadamiania, zmieniania prawa i ewolucji poglądów zaowocuje polepszeniem sytuacji kobiet. Co więcej, zmian nie trzeba zaczynać od górnolotnych rewolucji. Wystarczy zacząć rozglądać się wśród swojego otoczenia, porozmawiać, starać się zrozumieć, pomóc.

*Dane pochodzą z badania prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

Więcej o: