Choć od 1912 roku wprowadzono kalendarz gregoriański, Chiński Nowy Rok jest bardzo ważny w kulturze Chin. Dla Chińczyków, oprócz pozostania w zgodzie z tradycją, ważne jest także to, że pierwsze trzy dni nowego roku są wolne od pracy. Święto Wiosny tradycyjnie trwa jednak dłużej - aż piętnaście dni - i kończy się hucznie obchodzonym Świętem Latarni.
Przygotowania do celebrowania Chińskiego Nowego Roku rozpoczynają się ósmego dnia ostatniego miesiąca starego roku. To dzień wielkich porządków w domach. Sprzątanie wszystkich zakamarków ma na celu przepędzenie z domostwa złych duchów.
Trochę później, bo 23. dnia ostatniego miesiąca, obchodzi się pożegnanie boga kuchni. Cała rodzina zasiada tego dnia do uroczystej kolacji, która złożona jest przede wszystkim z deserów i słodkich dań. Czas między 24. dniem a dniem poprzedzającym Święto Wiosny to okres, który należy wykorzystać na robienie zakupów, przygotowanie strojów oraz wizyty u fryzjera czy kosmetyczki.
Chiński Nowy Rok Fot. Shutterstock
Wigilia Chińskiego Nowego Roku to bardzo rodzinne święto. Tego dnia cała rodzina gromadzi się w jednym miejscu, zazwyczaj w domu seniorów rodu. Wspólnie przygotowują posiłki, między innymi tradycyjne pierożki jiaozi, rozmawiają, grają w różne gry. Jest to też okazja do wręczenia prezentów. Chińczycy najczęściej ofiarowują sobie owoce, ciastka lub pieniądze.
Spędzanie tego czasu z rodziną jest bardzo ważne. W domach, w których przestrzega się tradycji, wręcz źle postrzegane jest spędzanie tego święta oddzielnie, poświęcanie się pracy czy wyjeżdżanie w tym czasie na wakacje.
Wieczorem cała rodzina wychodzi na ulice miast, aby wspólnie oglądać pokazy sztucznych ogni. Po powrocie do domu, składają ofiarę na ołtarzyku poświęconym przodkom. Dopiero po złożeniu ofiary zasiadają do wspólnej kolacji.
Chiński Nowy Rok Pekin / shutterstock Chiński Nowy Rok Pekin / shutterstock
Gospodarz domu jest zobowiązany wstać o świcie i zdjąć znajdujące się nad drzwiami obrazki nianhua. Następnie - już wszyscy domownicy - składają po raz drugi ofiarę przodkom i wychodzą na ulice, gdzie w towarzystwie bliższych i dalszych sąsiadów oglądają pokazy fajerwerków oraz zaplanowane wcześniej parady. Znane na całym świecie tradycyjne tańce lwów mają miejsce właśnie wtedy. Paradę kończy korowód kilkudziesięciu świętujących, którzy niosą wizerunek smoka.
Kolejne dni mijają na sprzątaniu ulic po hucznych obchodach. Sklepy, zakłady pracy i urzędy są wtedy zamknięte. Chińczycy odwiedzają w tym czasie dalszych krewnych.
Chiny. Chiński Nowy Rok Fot. Shutterstock
Obchody Chińskiego Nowego Roku kończy Święto Latarni. Przypada ono w dniu pierwszej pełni księżyca, w pierwszym miesiącu nowego roku. Tradycyjnie przyjmuje się, że jest to 15 dzień nowego roku. Niektórzy nazywają je chińskimi walentynkami.
W czasie Święta Latarni ulice kolejny raz są zdobione pięknymi, kolorowymi lampionami o najróżniejszych, często dziwnych kształtach. Mieszkańcy wychodzą na ulice, gdzie odbywają się tradycyjne tańce i parady przebierańców.
Sprawdź też swój horoskop chiński. Którym chińskim znakiem zodiaku jesteś?
Pies jest jednym z chińskich znaków zodiaku. Rok Psa rozpoczyna się 16 lutego 2018 roku i potrwa do 4 lutego 2019. Jaki jest Pies? Szczery, uczciwy i opiekuńczy. Nie czują się dobrze w sytuacjach konfliktowych, źle znoszą krytykę pod swoim adresem. W pracy lubi nowe wyzwania, jest dobrym organizatorem. Więcej o tym znaku przeczytasz tutaj: Pies - charakterystyka.
To także może cię zainteresować: