Karnawał 2018 - kiedy się zaczyna i kiedy się kończy?

Karnawał 2017 będzie dość długi. Macie aż sześć weekendów, które można wykorzystać na zabawę, spotkania towarzyskie a nawet bale. Kiedy zaczyna się karnawał 2018? I co zrobić, żeby tegoroczny okres zwany zapustami, okazał się niezapomnianym czasem?

Karnawał 2018 - kiedy się zaczyna?

Karnawał to czas w kalendarzu liturgicznym, który jest okresem ruchomym. Jego początek wyznacza święto Trzech Króli, a koniec wtorek przed Środą Popielcową. Karnawał 2018 zacznie się więc 6 stycznia, a skończy 13 lutego. To daje aż sześć weekendów, które można spędzić w gronie znajomych, na tańcach i wspólnej zabawie.

Ważne daty:

  • Tłusty czwartek 2018 obchodzimy 8 lutego
  • Ostatnia sobota karnawału wypada 10 lutego
  • Śledzik to ostatni dzień karnawału, obchodzimy go we wtorek przed Środą Popielcową, czyli Śledzik 2018 będzie 13 lutego
  • Środa Popielcowa 2018 (Popielec) - 14 lutego
  • 14 lutego to również Walentynki 2018

Ostatki 2018 (zwane również zapustami) rozpoczynają się w Tłusty Czwartek (8 lutego), a skończą dzień przed Środą Popielcową, czyli 13 lutego (Śledzik 2018). Środa Popielcowa to początek Wielkiego Postu, który trwa do Wielkanocy (Wielkanoc 2018 to 1 kwietnia).

Karnawał: co to za święto?

Słowo carnevale pochodzi z łaciny i oznacza "żegnaj mięso". Nazwa ta sygnalizuje, że następuje czasowe rozstanie z jedzeniem mięsnych potraw. Chociaż święto znane było już w czasach antycznych i ma związek z kultem płodności, to przejęło je chrześcijaństwo. Zabawy, maskarady, tańce - im huczniejsze, tym lepiej, odbywały się przed okresem wielkiego postu i oczekiwaniem na Wielkanoc. Najsłynniejszy i najbardziej spektakularny karnawał odbywa się w Rio de Janeiro. Na nieco mniejszą skalę, ale nie mniej dobrze bawią się także turyści i mieszkańcy w Wenecji. Co możemy zrobić, żeby nasz karnawał także należał do udanych?

KarnawałKarnawał Fot. drewXXX/Flickr.com/CC/BY-NC 2.0

Wspólne wyjścia karnawałowe

Najmniej wysiłku i przygotowań będzie nas kosztowało wyjście na miasto i zabawa w klubie. Możecie także połączyć kolację w gronie najbliższych znajomych, podczas której nadrobicie towarzyskie zaległości. Następnie, późnym wieczorem - jak robią to Hiszpanie i Włosi - wspólnie idziecie do klubu, na tańce do dyskoteki.

W klubie ciężej będzie wam rozmawiać, ale tutaj już nie chodzi o dyskusje do rana, ale czystą radość i tańce. W części klubów np. w Warszawie panuje selekcja, dlatego, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek i rozdzielenia grupy, postarajcie się wszyscy przestrzegać zasad narzuconych przez dany klub.

Bal karnawałowy to najczęściej bal przebierańców

Bardzo zabawnym i wzbudzającym dużo emocji pomysłem jest zorganizowanie balu przebierańców w domu. Taka karnawałowa impreza to połączenie domówki z zabawą w przebieranie.

Zawsze dobrze wymyślić hasło balu - np. znane postacie filmowe, sportowcy, postacie z bajek. Bal karnawałowy może być imprezą składkową - umawiacie się, że każdy przynosi ze sobą coś do jedzenia. Pamiętajcie jednak, żeby rozsądnie rozdzielić gastronomiczne zadania - w przeciwnym razie będą same ciasta i słodycze, bo nikt nie zrobi wytrawnych dań.

Bal karnawałowyBal karnawałowy Fot. corey ramon lewis/Flickr.com/CC BY-NC 2.0

Karnawał 2018. Może bal karnawałowy na mieście?

W tej opcji nie będziecie się musieli martwić o zapewnienie jedzenia, trunków i oprawy muzycznej. Zazwyczaj zaproszenia na bale są płatne, a same bale wymagają wcześniejszych przygotowań - zakupu sukni, zrobienia makijażu i uczesania włosów. Minusem takich wielkich wyjść jest wielka niewiadoma związana z towarzystwem, z jakim przyjedzie się wam bawić. Poza tym to zawsze wielkie przeżycie.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: