"Nie chcę wyglądać na dzikusa z Azji". Odc. 6 [ŁĄCZY NAS POLSKA]

Czy cztery minuty patrzenia w oczy wystarczą, aby kogoś polubić? Naprzeciwko siebie usiadł Polak i Wietnamczyk, który od 20 lat mieszka w Polsce. Mimo wzajemnej sympatii, przekonali się, że stereotypy są obecne po obu stronach!

W studiu Gazeta.pl posadziliśmy naprzeciwko siebie m.in. feministkę i katoliczkę, geja i heteroseksualnego mężczyznę w średnim wieku, Żydówkę i Araba. Co się wydarzyło podczas tych spotkań? Oglądajcie na Gazeta.pl.

Opowiada Dellfina Dellert, współautorka cyklu "Łączy nas Polska":

Projekt "Łączy nas Polska" był dla mnie bardzo ciekawym, ale jednocześnie zaskakująco trudnym doświadczeniem. Kiedy się do niego zabierałam, nie przeszło mi przez myśl, jak ciężko będzie go zrealizować.

"Jesteś w ogóle stąd?". Heteroseksualista siada naprzeciwko geja, katoliczka - feministki. Jak i o czym będą ze sobą rozmawiać? Odc. 1 [ŁĄCZY NAS POLSKA]

Założenia wydawały się pozytywne i proste: zebrać ludzi różnych narodowości, ras, wyznań i orientacji, których wiele dzieli, ale łączy jedno - wszyscy mieszkają w Polsce - i przeprowadzić z nimi klasyczny eksperyment społeczny. Już dwadzieścia lat temu psycholog Arthur Aron udowodnił, że 4-minutowy kontakt wzrokowy wystarczy, żeby zbudować więź, polubić się, a nawet w sobie zakochać. Liczyłam na to, że eksperyment znów zadziała, dowodząc, że odrobina wysiłku i otwartość na drugiego człowieka wystarczą, żeby wszystkim w naszym kraju żyło się lepiej.

Żydówka po raz pierwszy rozmawia z Arabem. Odc. 2 [ŁĄCZY NAS POLSKA]

Jednak już na samym początku okazało się, jak bardzo takiej konfrontacji boją się ludzie, którzy żyją w Polsce jako mniejszość. Znalezienie chętnych nie było łatwe. Praktycznie każdy gej, lesbijka, muzułmanin, Azjata, Żyd czy ciemnoskóry, z którymi rozmawiałam, wielokrotnie padli ofiarą słownej lub fizycznej przemocy. Ludzie odmawiali wystąpienia przed kamerą, bojąc się późniejszego tzw. hejtu. Niektórzy rozmyślali się w ostatniej chwili. Doświadczenia, którymi się dzielili, były bardzo przygnębiające.

"Jesteś podobny do mojego wujka Grzesia!" Odc. 3 [ŁĄCZY NAS POLSKA]

Łączy nas PolskaŁączy nas Polska W projekcie "Łączy nas Polska" wzięli udział wspaniali ludzie różnych narodowości, ras, wyznań i orientacji, grafika Marta Kondrusik

"Ludzie są tacy sami bez względu na orientację. Są i dobrzy, i źli". Odc. 4 [ŁĄCZY NAS POLSKA]

Wtedy zdałam sobie sprawę, jak ciężko żyje się im u nas w kraju, w porównaniu chociażby z Polakami mieszkającymi na emigracji. Wiem, o czym mówię, sama połowę dorosłego życia spędziłam za granicą. Mieszkałam w wielu krajach i pamiętam, jak ważne było dla mnie to, aby czuć się za granicą "jak w domu". Jak w domu, czyli bezpiecznie. I tak się czułam. Nie chodzi przecież o to, żeby wszyscy byli tacy sami, ale żeby pomimo wielu różnic, które nas dzielą, wzajemnie się szanować, uczyć od siebie i umieć koegzystować. Bez tego nie tylko mniejszościom, ale wszystkim żyje się coraz gorzej.

"Miała być bariera między nami. A jesteśmy bratnimi duszami". Odc. 5 [ŁĄCZY NAS POLSKA]

W nagraniu wzięli udział wspaniali ludzie. Podziwiam ich za mądrość, otwartość i odwagę bycia sobą. Jeśli jesteście ciekawi, o czym ze sobą rozmawiali, kiedy w końcu mieli okazję, wynik naszego eksperymentu możecie oglądać w każdy czwartek na stronie Gazeta.pl

Serdecznie zapraszam. 

Więcej o: