Pierwszy dzień zimy 2016 rozpoczyna się 21 lub 22 grudnia. Skąd ta rozbieżność? Wszystko zależy od tego, czy ważniejszy jest dla ciebie początek astronomiczny czy kalendarzowy - w tym roku te daty się nie pokrywają. 21 grudnia to pierwszy dzień astronomicznej zimy, wtedy wypada przesilenie zimowe (w zależności od tego, czy dany rok jest przestępny czy nie, może to być 21 lub 22 grudnia). Początek kalendarzowej zimy co roku wypada tego samego dnia: to 22 grudnia. Są lata, w których zima astronomiczna i kalendarzowa zaczyna się tego samego dnia: tak było w 2015 roku, podobnie będzie będzie w 2019 roku - zimę (astronomiczną i kalendarzową) powitamy wtedy 22 grudnia.
Na półkuli północnej przesilenie zimowe zwane jest także przesileniem grudniowym. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wypada 21 lub 22 grudnia. Dzień przesilenia zimowego jest najkrótszym dniem roku.
Przesilenie zimowe na półkuli południowej pokrywa się z przesileniem letnim na półkuli północnej, tj. 20-21 czerwca.
O tym, że dziś zaczyna się nowa pora roku trudno zapomnieć. Przypominają o tym odpowiednie dopiski w kalendarzach, o pierwszym dniu zimy 2016 informuje także Facebook i wyszukiwarka Google, w której pojawił się specjalnie przygotowany na tę okazję obrazek, Google Doodle przedstawia zasypane śniegiem i trzęsące się z zimna głazy (?).
O pierwszym dniu zimy i o ważnych zimowych datach więcej przeczytasz tutaj.
Obejrzyj także wideo: Jak prawidłowo umyć okna? Szybkie sprzątanie przed świętami
To także może cię zainteresować: