Te rośliny najskuteczniej chronią przed smogiem. Które są najłatwiejsze w utrzymaniu, a które bezpieczne dla kotów?

Alarm smogowy w Polsce nie ustaje. Warto zatem robić wszystko, aby choć w minimalnym stopniu wpłynąć na jakość wdychanego przez siebie powietrza. Oto lista osiemnastu roślin polecanych przez NASA, które w większym stopniu niż inne pochłaniają szkodliwe toksyny.

Przypomnijmy: na początku 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała listę 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Aż 33 z nich to miasta polskie. Wdychanie smogu powoduje bóle głowy, mdłości, osłabienie, podatność na choroby. Regularne podtruwanie organizmu zanieczyszczeniami skutkuje większym ryzykiem udaru, zachorowań na nowotwory, choroby serca i układu krążenia. 

Czynnikami sprzyjającymi smogowi są brak opadów i bezwietrzna pogoda. Jakość powietrza można stale monitorować, m.in. na stronie aqicn.org oraz powietrze.gios.gov.pl.

Mapa zanieczyszczenia powietrzaMapa zanieczyszczenia powietrza screen aqicn.org

Jak sobie pomóc?

Pisaliśmy już o tym, jak wybrać maskę antysmogową. Jednak to nie wszystko, co możemy zrobić już teraz, by móc oddychać - choć trochę - czystszym powietrzem. W 1989 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA przeprowadziła badanie dotyczące wpływu roślin na czystość chemiczną powietrza. Spośród wielu wybrano 18 najskuteczniejszych w pochłanianiu toksyn, które z powodzeniem można uprawiać w domu lub w biurze. 

Jednak należy pamiętać, że część z nich jest trująca. Dlatego rodzice małych dzieci oraz opiekunowie zwierząt muszą mieć świadomość, które rośliny będą bezpieczne dla wszystkich domowników.

Jak się chronisz przed smogiem?