Czasami raka nie da się wyczuć - trzeba go zobaczyć. Dwanaście cytryn pokazuje, co powinno zaniepokoić

"Wystarczyło, że raz spojrzałam na to zdjęcie i natychmiast zorientowałam się, że mam raka" - wspomina kobieta, która nie była w stanie wyczuć guza podczas badania. 12 cytryn wystarczyło, żeby odwiedziła lekarza. Do gabinetu trafiła w czwartym stadium choroby.
Zobacz wideo

Jak mówić o raku piersi, kiedy piersi są w mediach społecznościowych na cenzurowanym? Nie można ich pokazywać, bo "niestosowne treści" będą usuwane. Za łamanie regulaminu grozi także blokada konta.

Ktoś gdzieś kiedyś uznał, że kobiece piersi to widok jednoznacznie erotyczny. Nie ma znaczenia, czy pierś pełni funkcję użytkową i służy karmieniu dziecka, czy zdrowotną i uczy samobadania. To źle, bo ciężko pokazać kwestie dotyczące piersi na czymś innym niż piersi właśnie. Jest trudno, ale nikt nie mówi, że się nie da.

12 zdeformowanych cytryn

Temat bardzo skutecznie (w końcu ma na koncie uratowanie życia przynajmniej jednej kobiety) obeszła fotografka Corrine Ellsworth Beaumont. Wzięła opakowanie po jajkach i dwanaście cytryn. Każda z nich miała widoczne symptomy, że coś z nią jest nie tak.

Od zmiany kształtu, przez zaczerwienienia, nierówną skórę, po wydzielinę z końcówki. Wszystkie te objawy pokazane na cytrynach w rzeczywistości dotyczyły potencjalnych objawów nowotworu piersi.

Jak może wyglądać i być odczuwany rak piersi? Rozpoznajesz niektóre objawy? Nie panikuj, niektóre zmiany mogą być niegroźne. Ale jeśli się utrzymują, bądź mądra i pokaż je lekarzowi. 
Od lewej, pierwszy rząd: piersi są nabrzmiałe, pojawiło się w piersi wklęśnięcie, boli skóra piersi, skóra jest zaczerwieniona lub gorąca, pojawiła się dziwna wydzielina, pierś ma widoczne dołeczki
Od lewej, dolny rząd: guz, nabrzmiałe żyły, wklęśnięcie brodawki, nowy kształt lub rozmiar, 'skórka pomarańczowa', ukryty w piersi guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nie przesuwający się).Jak może wyglądać i być odczuwany rak piersi? Rozpoznajesz niektóre objawy? Nie panikuj, niektóre zmiany mogą być niegroźne. Ale jeśli się utrzymują, bądź mądra i pokaż je lekarzowi. Od lewej, pierwszy rząd: piersi są nabrzmiałe, pojawiło się w piersi wklęśnięcie, boli skóra piersi, skóra jest zaczerwieniona lub gorąca, pojawiła się dziwna wydzielina, pierś ma widoczne dołeczki Od lewej, dolny rząd: guz, nabrzmiałe żyły, wklęśnięcie brodawki, nowy kształt lub rozmiar, 'skórka pomarańczowa', ukryty w piersi guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nie przesuwający się). Jak może wyglądać i być odczuwany rak piersi? Rozpoznajesz niektóre objawy? Nie panikuj, niektóre zmiany mogą być niegroźne. Ale jeśli się utrzymują, bądź mądra i pokaż je lekarzowi. Od lewej, pierwszy rząd: piersi są nabrzmiałe, pojawiło się w piersi wklęśnięcie, boli skóra piersi, skóra jest zaczerwieniona lub gorąca, pojawiła się dziwna wydzielina, pierś ma widoczne dołeczki Od lewej, dolny rząd: guz, nabrzmiałe żyły, wklęśnięcie brodawki, nowy kształt lub rozmiar, 'skórka pomarańczowa', ukryty w piersi guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nie przesuwający się). Fot. Corrine Ellsworth Beaumont/Worldwide Breast Cancer

Jak rak piersi może wyglądać i jak możesz go czuć?

Górny rząd od lewej: 1. piersi są nabrzmiałe, 2. w piersi pojawiło się wklęśnięcie, 3. boli skóra piersi, 4. skóra piersi jest zaczerwieniona lub gorąca, 5. pojawiła się dziwna wydzielina z piersi, 6. pierś ma widoczne dołeczki.

Dolny rząd od lewej: 1. w piersi jest guz, 2. żyły w piersi są nabrzmiałe, 3. wklęśnięte brodawki, 4. piersi zmieniły kształt lub rozmiar, 5. pojawiła się 'skórka pomarańczowa', 6. w piersi ukryty jest guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nieprzesuwający się).

Poznaj swoje cytryny

To jedno zdjęcie obejrzały miliony osób. Wśród nich znalazła się także Erin Smith Chieze. Gdy tylko zobaczyła to pudełko z cytrynami, natychmiast zdała sobie sprawę, że ma nowotwór. Od razu zgłosiła się do lekarza, który potwierdził jej obawy - czwarte stadium raka.

 Mój guz był niewyczuwalny i samobadanie piersi na nic się zdało - wspomina.

Czasami raka nie da się wyczuć - trzeba go zobaczyć. I temu właśnie służy kampania #KnowYourLemons fundacji Worldwide Breast Cancer.

W Polsce nie określamy piersi mianem "cytryn", dlatego przetłumaczenie hasła tej kampanii społecznej (Poznaj swoje cytryny, ang. Know your lemons) stwarza pewne problemy. Warto znać swoje "balony", bo one mogą nas wiele nauczyć na temat nowotworu piersi? To nie brzmi tak zgrabnie, poza tym balon jest pusty w środku, a nie jak cytryna (i pierś) gruzełkowaty. Na szczęście, czasami jeden obraz wystarczy za tysiąc słów. I tak jest w tym przypadku. Patrzcie i porównujcie!

Więcej o: