Czasami raka nie da się wyczuć - trzeba go zobaczyć. Dwanaście cytryn pokazuje, co powinno zaniepokoić

"Wystarczyło, że raz spojrzałam na to zdjęcie i natychmiast zorientowałam się, że mam raka" - wspomina kobieta, która nie była w stanie wyczuć guza podczas badania. 12 cytryn wystarczyło, żeby odwiedziła lekarza. Do gabinetu trafiła w czwartym stadium raka.
Zobacz wideo

Jak mówić o raku piersi, kiedy piersi są w mediach społecznościowych na cenzurowanym? Nie można ich pokazywać, bo niestosowne treści będą usuwane. Za łamanie regulaminu grozi także blokada konta.

Ktoś gdzieś kiedyś uznał, że kobiecie piersi to widok jednoznacznie erotyczny. Nie ma znaczenia, czy pierś pełni funkcję użytkową i służy karmieniu dziecka, czy zdrowotną i uczy samobadania. To źle, bo ciężko pokazać kwestie dotyczące piersi na czymś innym niż piersi właśnie. Jest trudno, ale nikt nie mówi, że się nie da.

12 zdeformowanych cytryn

Temat bardzo skutecznie (w końcu ma na koncie uratowanie życia przynajmniej jednej kobiety) obeszła fotografka Corrine Ellsworth Beaumont. Wzięła opakowanie po jajkach i dwanaście cytryn. Każda z nich miała widoczne symptomy, że coś z nią jest nie tak.

Od zmiany kształtu, przez zaczerwienienia, nierówną skórę, po wydzielinę z końcówki. Wszystkie te objawy pokazane na cytrynach w rzeczywistości dotyczyły potencjalnych objawów nowotworu piersi.

Jak może wyglądać i być odczuwany rak piersi? Rozpoznajesz niektóre objawy? Nie panikuj, niektóre zmiany mogą być niegroźne. Ale jeśli się utrzymują, bądź mądra i pokaż je lekarzowi. 
Od lewej, pierwszy rząd: piersi są nabrzmiałe, pojawiło się w piersi wklęśnięcie, boli skóra piersi, skóra jest zaczerwieniona lub gorąca, pojawiła się dziwna wydzielina, pierś ma widoczne dołeczki
Od lewej, dolny rząd: guz, nabrzmiałe żyły, wklęśnięcie brodawki, nowy kształt lub rozmiar, 'skórka pomarańczowa', ukryty w piersi guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nie przesuwający się).Jak może wyglądać i być odczuwany rak piersi? Rozpoznajesz niektóre objawy? Nie panikuj, niektóre zmiany mogą być niegroźne. Ale jeśli się utrzymują, bądź mądra i pokaż je lekarzowi. Od lewej, pierwszy rząd: piersi są nabrzmiałe, pojawiło się w piersi wklęśnięcie, boli skóra piersi, skóra jest zaczerwieniona lub gorąca, pojawiła się dziwna wydzielina, pierś ma widoczne dołeczki Od lewej, dolny rząd: guz, nabrzmiałe żyły, wklęśnięcie brodawki, nowy kształt lub rozmiar, 'skórka pomarańczowa', ukryty w piersi guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nie przesuwający się). Jak może wyglądać i być odczuwany rak piersi? Rozpoznajesz niektóre objawy? Nie panikuj, niektóre zmiany mogą być niegroźne. Ale jeśli się utrzymują, bądź mądra i pokaż je lekarzowi. Od lewej, pierwszy rząd: piersi są nabrzmiałe, pojawiło się w piersi wklęśnięcie, boli skóra piersi, skóra jest zaczerwieniona lub gorąca, pojawiła się dziwna wydzielina, pierś ma widoczne dołeczki Od lewej, dolny rząd: guz, nabrzmiałe żyły, wklęśnięcie brodawki, nowy kształt lub rozmiar, 'skórka pomarańczowa', ukryty w piersi guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nie przesuwający się). Fot. Corrine Ellsworth Beaumont/Worldwide Breast Cancer

Jak rak piersi może wyglądać i jak możesz go czuć?

Górny rząd od lewej: 1. piersi są nabrzmiałe, 2. w piersi pojawiło się wklęśnięcie, 3. boli skóra piersi, 4. skóra piersi jest zaczerwieniona lub gorąca, 5. pojawiła się dziwna wydzielina z piersi, 6. pierś ma widoczne dołeczki.

Dolny rząd od lewej: 1. w piersi jest guz, 2. żyły w piersi są nabrzmiałe, 3. wklęśnięte brodawki, 4. piersi zmieniły kształt lub rozmiar, 5. pojawiła się 'skórka pomarańczowa', 6. w piersi ukryty jest guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nieprzesuwający się).

Poznaj swoje cytryny

To jedno zdjęcie obejrzało ponad 3 miliony osób, a udostępniono je 21 tysięcy razy. Wśród nich znalazła się także Erin Smith Chieze. Gdy tylko zobaczyła to pudełko z cytrynami, natychmiast zdała sobie sprawę, że ma nowotwór. Od razu zgłosiła się do lekarza, który potwierdził jej obawy - czwarte stadium raka.

 Mój guz był niewyczuwalny i samobadanie piersi na nic się zdało - wspomina.

Czasami raka nie da się wyczuć - trzeba go zobaczyć. I temu właśnie służy kampania #KnowYourLemons fundacji Worldwide Breast Cancer.

W Polsce nie określamy piersi mianem "cytryn", dlatego przetłumaczenie hasła tej kampanii społecznej (Poznaj swoje cytryny, ang. Know your lemons) nasuwa pewne problemy. Warto znać swoje "balony", bo one mogą nas wiele nauczyć na temat nowotworu piersi? To nie brzmi tak zgrabnie, poza tym balon jest pusty w środku, a nie jak cytryna (i pierś) gruzełkowaty. Na szczęście, czasami jeden obraz wystarczy za tysiąc słów. I tak jest w tym przypadku. Patrzcie i porównujcie!

Więcej o:
Komentarze (31)
Czasami raka nie da się wyczuć - trzeba go zobaczyć. Dwanaście cytryn pokazuje, co powinno zaniepokoić
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • errorem

  Oceniono 145 razy 137

  Anglosasi celują w umiejętności skrótowego a przy tym rzeczowego i trafnego przedstawiana trudnych, czy też skomplikowanych spraw i problemów. Szczerze ich podziwiam za tę umiejętność.

 • nuydones

  Oceniono 78 razy 38

  pis o nas dba, wszyscy wiemy że znajdziemy się w piasku i, nie tylko dzięki trującemu środowisku ale też dzięki modlitwie która według nich jest lekarstwem, zabobonem nas zabiją

 • malaguena1

  Oceniono 4 razy 4

  A nasi lekarze + ministerstwo z uporem maniaka zlecają mammografię - choć wiadomo, że zda się ona psu na budę - zamiast USG, które pokazuje wcześniejsze stadia.

 • keramwistagano

  Oceniono 3 razy 3

  "Jak mówić o raku piersi, kiedy piersi są w mediach społecznościowych na cenzurowanym?"
  Tak jest tylko w Polsce i w najbardziej zacofanych krajach swiata.

 • jtby

  Oceniono 1 raz 1

  "Ktoś gdzieś kiedyś uznał, że kobiecie piersi to widok jednoznacznie erotyczny". Pewnie kutabasy tak uznają, bo im się wszystko kojarzy z erotyką od dzieci po facetów i kobiety. No i dochodzą do tego skutabasieni świeccy.

 • mmassive

  Oceniono 11 razy 1

  A to nie była może gra słowna? Lemons vs. Melons ? :)

 • jo81

  0

  A usg? a mammografia? Slyszał ktoś w wolsce o tych wynalazkach I okresowych badaniach?

 • anetabiskupek

  0

  Kot był podczas umierania mojego taty, jego kot. Wyglądało to tak jakby czuł co się z jego panem dzieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX