Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień roku, czyli trzeci poniedziałek stycznia

Piątek trzynastego to nic w porównaniu do poniedziałku piętnastego. To właśnie 15 stycznia 2018 wypada tegoroczny niebieski poniedziałek. Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień w roku. Dlaczego?

Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień w roku. Wypada w trzeci poniedziałek stycznia, w 2018 roku jest zatem to 15 stycznia.

Skąd się wziął Blue Monday?

Uważa się, że termin Blue Monday został wymyślony w 2004 roku przez Cliffa Arnalla, byłego pracownika Uniwersytetu Walijskiego.

Ponoć Blue Monday miał być po prostu działaniem pewnej agencji reklamowej, a Cliff Arnall był jedynie osobą, która zgodziła się na użyczenie swojego nazwiska do promowania teorii "najbardziej depresyjnego dnia w roku". Blue Monday miał sprawić, aby klienci pewnego biura podróży kupowali więcej wycieczek, pomysł zaczął jednak żyć własnym życiem.

Blue Monday - dlaczego jest najbardziej depresyjnym dniem roku?

Wszystko za sprawą równania, które bierze pod uwagę czynniki pogodowe, ekonomiczne i psychologiczne. Krótki dzień, brak pieniędzy, świadomość, że i w tym roku nie dotrzymamy noworocznych obietnic - wszystko to ma sprawiać, że Blue Monday to właśnie trzeci poniedziałek stycznia, a my wtedy mamy się czuć najgorzej w całym roku. Naukowcy natomiast uważają, że matematycznego równania, które ma wyliczać nasze samopoczucie nie można w ogóle rozpatrywać na poważnie.

Najbardziej depresyjny dzień roku, naprawdę?

Mimo że wiemy, że może to nie mieć żadnego związku z rzeczywistością, wypatrujemy w tym ziarna prawdy i w trzecim poniedziałku stycznia staramy się dostrzec "to coś". Czy warto się w to zagłębiać? Może rzeczywiście do wypłaty droga daleka (wiele firm w grudniu wypłaciło pieniądze wcześniej i odległość między kolejnymi pensjami się wydłużyła), słońca nie jest dużo, a z noworocznych postanowień zostało niewiele, ale czy w największym dole jesteśmy akurat wtedy, gdy kalendarz wskazuje na trzeci poniedziałek stycznia? Czy to depresja? Czy w trzeci wtorek będziemy czuć się lepiej? A może najgorszy nastrój będziemy mieć w piąty czwartek?

Blue Monday - skąd ta nazwa?

Blue to nie tylko kolor niebieski, opisuje także przygnębienie, chandrę. Skoro trzeci poniedziałek stycznia ma być najbardziej depresyjnym dniem roku, blue to przymiotnik, który idealnie się nadaje do jego charakterystyki. Blue Monday mógł też zostać stworzony na zasadzie kontrastu do Black Friday, dnia w którym pełno jest energii, biegamy po sklepach polując na okazje.

Czy jest się czym przejmować? Chociaż jest wiele rzeczy, które mogłyby wskazywać, że to właśnie dziś jest najbardziej depresyjny dzień w roku, lepiej uznać, że Blue Monday to jedynie chwyt marketingowy. Owszem, za oknem szaro i chlapa, ale czy naprawdę 15 stycznia różni się czymś od szesnastego czy siedemnastego dnia roku?

Życzymy uśmiechu, na każdy dzień w roku, z okazji Blue Monday. Bo to kolejny powód, aby posłać komuś uśmiech, a nie po to, by się zamartwiać :)

Korzystałam z opisu hasła Blue Monday w Wikipedii.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: