Znowu zaspałeś? Naukowcy odkryli, że może to świadczyć o twojej inteligencji

Już nie musisz mieć wyrzutów sumienia, że późno kładziesz się spać. Naukowcy odkryli, że osoby nazywane "nocnymi markami" są inteligentniejsze i szczęśliwsze.

Do tej pory późne wstawanie i niereagowanie na budzik kojarzyło się z lenistwem i brakiem dobrego zorganizowania. Tymczasem wyniki badań zatytułowanych "Why night owls are more inteligent" (Dlaczego "sowy" są bardziej inteligentne) jasno wskazują, że osoby, które późno kładą się spać i również późno rozpoczynają dzień, charakteryzują się wyższym poziomem inteligencji od tzw. "skowronków".

Ewolucyjnie przystosowani

Co ma jedno wspólnego z drugim? Otóż od wieków jesteśmy przyzwyczajeni do określonego trybu życia. Tak jak dla naszych przodków, tak i dla nas wczesne chodzenie spać oraz wstawanie o świcie jest wciąż naturalne. Jednak od czasu, gdy w domach zawitała elektryczność, przestaliśmy być uzależnieni wyłącznie od promieni słonecznych. Zatem są i tacy, dla których dzień nie jest wyznacznikiem efektywnej pracy. Te osoby zwykle zachowują aktywność do późnej nocy, za to długo się "rozkręcają" o poranku. Autorzy badania twierdzą, że ci ludzie mają większe umiejętności przystosowawcze, co z kolei również świadczy o ich wyższym poziomie inteligencji.  

Tę tezę zdają się uzupełniać inne badania, które zostały zorganizowane przez naukowców z Uniwersytetu w Southampton na grupie 1229 mężczyzn i kobiet. Stwierdzono, że osoby, które kładą się spać po godz. 23 i wstają po godz. 8, więcej zarabiają i w większym stopniu uważają, że ich życie jest satysfakcjonujące.

Mądrzejsi, ale z gorszymi ocenami

Niestety, taki tryb życia nie zawsze pomaga, przynajmniej póki jesteśmy w wieku szkolnym. Naukowcy z Uniwersytetu w Madrycie przyjrzeli się grupie 1000 nastolatków. Okazało się, że "sowy" dostawały średnio o 8 proc. niższe oceny. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż większość egzaminów odbywa się rano, kiedy "nocne marki" jeszcze nie osiągają swoich szczytowych możliwości intelektualnych. 

Wniosek?

Jeśli lubisz oglądać wschody słońca i na dodatek największą efektywność osiągasz w pierwszej połowie dnia, nic nie zmieniaj i podążaj za swoim dobowym rytmem. Natomiast w przypadku, gdy po raz kolejny masz problem ze wstaniem o świcie, nie martw się. To tylko świadczy o twojej znakomitej zdolności przystosowawczej. 

Więcej o: