Znowu zaspałeś? Naukowcy odkryli, że może to świadczyć o twojej inteligencji

Już nie musisz mieć wyrzutów sumienia, że późno kładziesz się spać. Naukowcy odkryli, że osoby nazywane "nocnymi markami" są inteligentniejsze i szczęśliwsze.

Do tej pory późne wstawanie i niereagowanie na budzik kojarzyło się z lenistwem i brakiem dobrego zorganizowania. Tymczasem wyniki badań zatytułowanych "Why night owls are more inteligent" (Dlaczego "sowy" są bardziej inteligentne) jasno wskazują, że osoby, które późno kładą się spać i również późno rozpoczynają dzień, charakteryzują się wyższym poziomem inteligencji od tzw. "skowronków".

Ewolucyjnie przystosowani

Co ma jedno wspólnego z drugim? Otóż od wieków jesteśmy przyzwyczajeni do określonego trybu życia. Tak jak dla naszych przodków, tak i dla nas wczesne chodzenie spać oraz wstawanie o świcie jest wciąż naturalne. Jednak od czasu, gdy w domach zawitała elektryczność, przestaliśmy być uzależnieni wyłącznie od promieni słonecznych. Zatem są i tacy, dla których dzień nie jest wyznacznikiem efektywnej pracy. Te osoby zwykle zachowują aktywność do późnej nocy, za to długo się "rozkręcają" o poranku. Autorzy badania twierdzą, że ci ludzie mają większe umiejętności przystosowawcze, co z kolei również świadczy o ich wyższym poziomie inteligencji.  

Tę tezę zdają się uzupełniać inne badania, które zostały zorganizowane przez naukowców z Uniwersytetu w Southampton na grupie 1229 mężczyzn i kobiet. Stwierdzono, że osoby, które kładą się spać po godz. 23 i wstają po godz. 8, więcej zarabiają i w większym stopniu uważają, że ich życie jest satysfakcjonujące.

Mądrzejsi, ale z gorszymi ocenami

Niestety, taki tryb życia nie zawsze pomaga, przynajmniej póki jesteśmy w wieku szkolnym. Naukowcy z Uniwersytetu w Madrycie przyjrzeli się grupie 1000 nastolatków. Okazało się, że "sowy" dostawały średnio o 8 proc. niższe oceny. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż większość egzaminów odbywa się rano, kiedy "nocne marki" jeszcze nie osiągają swoich szczytowych możliwości intelektualnych. 

Wniosek?

Jeśli lubisz oglądać wschody słońca i na dodatek największą efektywność osiągasz w pierwszej połowie dnia, nic nie zmieniaj i podążaj za swoim dobowym rytmem. Natomiast w przypadku, gdy po raz kolejny masz problem ze wstaniem o świcie, nie martw się. To tylko świadczy o twojej znakomitej zdolności przystosowawczej. 

Więcej o:
Komentarze (18)
Znowu zaspałeś? Naukowcy odkryli, że może to świadczyć o twojej inteligencji
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • lucusia3

  Oceniono 14 razy 12

  Te badania statystyczne zawsze mnie zastanawiają - a czy nie jest tak, że osoby zarabiające więcej na wyższych stanowiskach, nie musza być w pracy wcześniej? Portier czy sekretarka musza przyjść wcześniej niż prezes, więc wstaja wcześniej. Co tu jest skutkiem, a co przyczyną?

 • artur0121

  Oceniono 1 raz 1

  Pracodawca ma to w doopie, jak się ktoś ma wytłumaczyć? zaspałem bo jestem yntelygentem?

 • Oceniono 5 razy 1

  oooo no to jestem mniej inteligenta bo wolę wstać rano by mieć cały dzień, wstaje jak dzwoni budzik, nie zasypiam rano do pracy., jak widać kiepsko to o mnie świadczy.

 • zrn001

  0

  Jak zwykle:
  Amerykańscy naukowcy odkryli że:
  Tylko - naukowców było dwóch,
  pacjentów trzech
  a badania odbywały się na Fidżi.

 • war68

  0

  Tez tak myślę że są szczęśliwsze
  A tylko przez to że następnego dnia nie wstają do pracy na 4
  Życzę szczęścia po spania po 4 godziny dziennie

 • ilenka50

  Oceniono 2 razy 0

  To rzeczywiście przejaw galopującej inteligencji olewanie godzin pracy, zwłaszcza jeżeli w firmie, w której się pracuje jest to ważne. A potem rzesze takich inteligentnych narzekają, że im się źle wiedzie, że inni nie doceniają ich inteligencji i frustracje wyładowują w internecie. Zapytajcie Billa Gatesa, czy lekceważył kiedykolwiek budzik i spał, ile chciał. Jest coś takiego jak odpowiedzialność i mam wrażenie, że jednak ta cecha ma sporo wspólnego z inteligencja, a mniej z jej brakiem.

 • sylenth

  Oceniono 2 razy 0

  "Natomiast w przypadku, gdy po raz kolejny masz problem ze wstaniem o świcie, nie martw się. To tylko świadczy o twojej znakomitej zdolności przystosowawczej."

  Ferdynand Kiepski poczuł ulgę

 • artur0121

  0

  czyli lenie są mądre?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX