Kiedyś przez jej wygląd uciekały od niej dzieci - dziś jest wziętą modelką i królową piękności [ZDJĘCIA]

Miss z chorobą sprawiającą, że jej skóra odchodzi płatami jak łuski? Jeszcze niedawno taki scenariusz byłby niemożliwy. Teraz Bailey Pretak, od dzieciństwa spotykająca się z odrzuceniem z powodu swojego wyglądu, oprócz zdobycia kilku tytułów w konkursach piękności odnosi też sukcesy w modelingu.

Zanim stała się rozpoznawalna, Bailey Pretak, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, nie miała łatwego życia. Od urodzenia cierpi na schorzenie zwane rybią łuską arlekinową lub płodem arlekinowym. To bardzo rzadka i nieuleczalna choroba genetyczna, która pozostawia noworodkom minimalne szanse na przeżycie. Tym, którym uda się przetrwać, sprawia bezustanne problemy.

Jej główny objaw to pękająca na całym ciele skóra, która odpada grubymi płatami - jak rybie łuski, przez co wymaga ciągłego złuszczania i intensywnego nawilżania. Brak odpowiedniej pielęgnacji wywołuje ból, który może nawet uniemożliwiać poruszanie się.

Odrzucenie na każdym kroku

Oprócz codziennej walki z kondycją skóry urocza blondynka z USA już od najmłodszych lat musiała mierzyć się z obrzydzeniem i odrzuceniem ze strony otoczenia. W przedszkolu rodzice nie pozwalali swoim dzieciom dotykać zabawek, którymi się bawiła, a w szkole była przezywana "łuskowatą Bailey". Nikt nie chciał mieć z nią kontaktu ze strachu przed zarażeniem się, zdarzało się nawet, że dzieci dosłownie przed nią uciekały. 

Przełomowy moment

Przełom nadszedł 2 lata temu, kiedy Bailey zdecydowała się na wzięcie udziału w jednym z konkursów piękności. Od tego czasu udało jej się zdobyć m.in. tytuły Miss Pensylwanii, "Miss Sympatyczności" i Królowej Piękności. Ma też na koncie wiele sesji zdjęciowych i występów - oprócz modelingu realizuje się w aktorstwie i śpiewa.

Dzięki temu jej życie odmieniło się całkowicie, co sama zauważa w wypowiedzi cytowanej przez serwis Metro.co.uk:

Z nieśmiałej, niepewnej siebie dziewczyny zamieniłam się w modelkę w blasku fleszy

Obecnie Bailey podróżuje po całych Stanach Zjednoczonych z wystąpieniami mającymi na celu uświadomienie ludzi, czym jest choroba, na którą sama cierpi. Razem z fundacją FIRST zbiera też fundusze na badania, które pozwoliłyby znaleźć lekarstwo na ciągle nieuleczalne schorzenie. 

Nowe standardy piękna

Bailey Pretak to już kolejna modelka odbiegająca swoim wyglądem od wyidealizowanych standardów piękna, których promocję zarzuca się światowemu przemysłowi modowemu. Dzięki swojej wyjątkowości dużą popularność w branży zdobyły m.in. Winnie Harlow (czytaj: Modelka cierpiąca na bielactwo w kampanii słynnej marki Diesel. Branża mody staje się coraz bardziej tolerancyjna. Oto dowód!), czarnoskóra modelka z bielactwem, czy Katie Piper (czytaj: Modelka poparzona kwasem dla Gazeta.pl: "Błagałam lekarzy, żeby mnie zabili. Ale przetrwałam. Z konkretnego powodu"), która, po oblaniu jej kwasem na zlecenie byłego chłopaka stała się inspiracją dla wielu osób mających problemy z akceptacją własnego wyglądu.

 Zobacz też: 

Z powodu jej nieprawdopodobnie długich nóg przezywano ją "szyna". Ale ona uczyniła z nich atut [ZDJĘCIA]

16-, 38- i 82-latka obejrzały razem w kinie "Sztukę kochania". "Dużo scen seksu, penisa jednak nie widać"

Ten wosk ochroni łapy twojego pupila przed solą. Teraz spacer zimą będzie przyjemnością!

Więcej o: