Przerysowany makijaż, ekstremalnie wysokie obcasy, sukienki mini i kolorowe boa - to elementy najczęściej kojarzone z drag queens, czyli scenicznymi, karykaturalnymi wizerunkami kobiet, w które wcielają się (tradycyjnie) mężczyźni. Wiecie, że pierwszym w historii filmem, w którym pojawia się drag queen, był polski film "Piętro wyżej"? W 1937 roku piosenkę "Sex appeal" jako Mae West zaśpiewał w nim Eugeniusz Bodo.
Drag queen to nie tylko geje. W tej budzącej kontrowersje społeczności są i heteroseksualni mężczyźni, i kobiety (drag kings), ludzie hetero- i homoseksualni. Zwykle artyści, dla których przebranie jest rodzajem artystycznej kreacji, ale nie brakuje też przedstawicieli zwyczajnych zawodów.
Osoby, które poznałem podczas tworzenia projektu, to w dużej mierze artyści - styliści, aktorzy, tancerze, piosenkarze, akrobaci, projektanci mody, muzycy - ale jest wśród nich także informatyk, właściciel kawiarni, pracownik socjalny, event-manager... Lista jest długa - mówi Aaron Walker, fotograf, twórca projektu #Dragformation
Dion del Pino fot: Aaron Walker
Na zdjęciach przed transformacją bohaterowie wyglądają zwyczajnie. Czasem aż trudno sobie wyobrazić, że wieczorami zdarza im się nałożyć krzykliwą perukę i kolorowy makijaż. I właśnie ta "przeciętność" pozwala przyzwyczajać się do myśli, że drag queens są wśród nas:
Społeczność LGBTQI (lesbijki, geje, osoby transseksualne, transwestyci - przyp. red.) żyją w trudnych czasach pod względem politycznym. Potrzebują zatem dużej świadomości społecznej oraz maksymalnego wsparcia - mówi Walker.
Poniżej wideo przedstawiające metamorfozę bohaterów projektu #Dragformation.
Projekt Aarona Walkera dociera do coraz większej liczby osób. O #Dragformation pisano w mediach brytyjskich, włoskich, rosyjskich. Jednak sam autor uważa, że jego praca jeszcze nie jest skończona:
Nie czuję, abym pokazał cały wachlarz osobowości, jaki kryje w sobie społeczność artystów drag. Wśród moich modeli znalazły się tylko dwie drag king oraz trzy osoby, które nie są białe. Chciałbym, by mój projekt rzeczywiście odzwierciedlał społeczeństwo drag queen.
Więcej informacji o projekcie oraz jego autorze znajdziesz na stronach:
www.aaronwalkerphotography.com