Fryzjerki wychodzą za kierowców ciężarówek, a sekretarki - menedżerów. Zbadali, kogo ludzie wybierają do pary

Czy to, w jaki sposób zarabiamy na życie, może mieć istotny wpływ na wybór życiowego partnera? Okazuje się, że tak. Naukowcy zbadali 3,5 mln par i określili, z kim najchętniej bierzemy ślub. To już nie zgadywanki na "zdrowy rozsądek", a twarde dane liczbowe.

Naukowcy Adam Pearce i Dorothy Gambrell przeanalizowali dane grupy badawczej American Community Survey, dotyczące profesji osób znajdujących się w bazie. Zauważyli, że przedstawiciele i przedstawicielki danych grup zawodowych wybierają partnerów pod kątem tego, czym zajmują się na co dzień. Na tej podstawie opracowali interaktywną mapę, która pokazuje, kogo ludzie reprezentujący poszczególne zawody, wybierają do pary. Badanie to objęło 3,5 mln rodzin.

Jak się okazuje, kogo innego wybierają menedżerki, a kogo innego taksówkarze. Są też typy zawodów, w których preferuje się partnerów wykonujących tę samą pracę.

Oto wybrane wnioski z badania:

Nauczyciele

Nauczycielka pracująca w szkole podstawowej życzliwym okiem spojrzy na drugiego nauczyciela. Podobnie jest w drugą stronę. Nauczycielki chętnie wybierają też menedżerów. 

Lekarze

Lekarka najchętniej zwiąże się z lekarzem. Panowie również wybiorą koleżankę po fachu. Nierzadko można spotkać też pary lekarz-pielęgniarka.

Pracownicy biurowi

Sekretarki i asystentki odpytane przez naukowców miały za mężów menedżerów (co ciekawe, w związkach homoseksualnych sekretarki chętnie wiążą się ze stewardesami). Panowie pracujący w administracji często chcą wiązać się z paniami na tym samym szczeblu zawodowym.

Adwokaci i sędziowie

Jak się okazuje, wszelkiego typu prawnicy to środowisko dosyć zamknięte. W związku z tym adwokaci i sędziowie najchętniej wiążą się z przedstawicielami tego samego zawodu. 

Dyrektorzy, prezesi

Kobiety wysoko postawione w hierarchii zawodowej zazwyczaj wybierają mężczyzn, którzy również zajmują wysokie stanowisko w firmie. Z kolei panowie-prezesi często zakochują się w... nauczycielkach.

Kierowcy ciężarówek

Kobieta wykonująca ten zawód ogląda się głównie za kolegami z pracy - również kierowcami. Z kolei kierowcom-mężczyznom bardziej podobają się sekretarki i asystentki biurowe. 

Kelnerzy

Kelnerzy i kelnerki chętnie wiążą się ze sobą. Dodatkowo kelnerki dobrze czują się w towarzystwie kucharzy.

Fryzjerzy

Fryzjerki często zakochują się w kierowcach ciężarówek, cieślach, pracownikach usług porządkowych, menedżerach. Z kolei mężczyźni wybierają sekretarki oraz nauczycielki. 

Osoby bezrobotne

Ludzie bez żadnego fachu, notorycznie bezrobotni, wybierają towarzystwo osób podobnych do siebie. Przynajmniej panowie. Panie, które nie mają doświadczenia zawodowego, wybierają kierowców ciężarówek.

Jak widać zatem, najchętniej wybieramy osoby, które mają zbliżoną profesję do naszej. Ponadto panie postawione wysoko w hierarchii zawodowej, szukają męża o podobnym statusie. Panowie prezesi nie mają tego problemu: ich partnerkami są często panie zatrudniane na niższych stanowiskach. 

Jeśli nie znalazłeś tutaj swojego zawodu, zapoznaj się z oryginalną mapą Adama Pearce'a i Dorothy Gambrell.

Więcej o: