18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Najpierw namalowała swoją 54-letnią ciotkę - nago. I wygrała wielki konkurs. Ludzkie ciało widzi jak mało kto

Aleah Chapin ma 29 lat i zamiast, wzorem swoich rówieśniczek, pokazywać na Instagramie wyidealizowane zdjęcia, woli zaprezentować coś innego. Artystka maluje akty, hiperrealistyczne i bez żadnego retuszu.

W czasach, gdy każdy może jednym kliknięciem "upiększyć" swoją twarz dzięki prostym programom do obróbki zdjęć, amerykańska artystka Aleah Chapin maluje akty, którymi nikogo nie oszczędza. Realistycznie oddaje każde przebarwienie skóry, każdą zmarszczkę czy skazę. 

Artystka najnowszą serię obrazów nazwała "Body/Being" (Ciało/Byt). Wśród jej modeli znalazły się młode mamy, osoby starsze, jak również transseksualiści:

Chcę pokazać, że tak naprawdę jesteśmy do siebie podobni, bez względu na to, czy jesteśmy 84-letnim mężczyzną czy 30-letnim transseksualistą. Wszyscy zmagamy się i doświadczamy bycia w ciele. Uważam, że powinniśmy skupić się na tym, co nas łączy, a nie bać się ciągłego osądzania za to, co nas różni. Myślę, że świat byłby wtedy milszym miejscem.

Wśród zaprezentowanych na wystawie prac zaskakuje obraz nagiego, 84-letniego mężczyzny. Gdy pozował artystce, zmagał się z nowotworem. Zmarł dzień po ukończeniu aktu.

To, że Roger opuszczał swoje ciało podczas powstawania obrazu, było najmocniejszym przeżyciem, jakiego doznałam. Uświadomiłam sobie wówczas, że nasza wspólna praca miała wymiar o wiele głębszy niż kwestie związane z płcią. To pokazało, co to naprawdę znaczy być w ciele - mówiła Chapin dla The Huffington Post.

To nie pierwsze prace Chapin. 29-letnia artystka w 2012 roku wygrała w konkursie BP Portrait Award organizowanym przez londyńską National Portrait Gallery (była najmłodszą uczestniczką konkursu). Akt przedstawiający nagą ciotkę malarki pokonał prawie 2 tysiące innych dzieł.

Realistyczne obrazy, wykonane przez amerykańską artystkęRealistyczne obrazy, wykonane przez amerykańską artystkę Aleah Chapin

Zauroczony obrazami Chapin jest również amerykański malarz, rzeźbiarz i grafik Eric Fischl:

Aleah Chapin jest najlepszą i jednocześnie najbardziej niepokojącą artystką naszych czasów. Ta jej precyzja, upór w odzwierciedlaniu każdej skazy, zmarszczki, uwypuklenia... Coś, co zwykle jest pomijane lub ukrywane, ona odważnie pokazuje bez żalu czy rozczarowania.

Fischl nie szczędzi 29-latce pochwał:

W czasach, gdy stosowana jest chirurgia plastyczna, powiększenie piersi, kremy odmładzające i bielizna wyszczuplająca, które mają pomóc radzić sobie z kompleksami oraz odsunąć myśli o nieuchronnej śmierci, obrazy Chapin mogą być postrzegane jako bohaterskie i radykalne.

OBEJRZYJ WIĘCEJ OBRAZÓW ALEAH CHAPIN

Więcej o Aleah Chapin dowiesz się ze stron:

flowersgallery.com

aleahchapin.com

facebook.com/aleahchapinartist

 

Więcej o: