Dzień świętego Patryka 2018 obchodzimy, jak co roku, 17 marca. Jest to stała data, św. Patryk zmarł 17 marca 461 roku - to powód, dla którego obchody jego dnia są właśnie wtedy.
Święty Patryk jest patronem Irlandii. Co ciekawe, nie był Irlandczykiem, a Brytem. Na Zieloną Wyspę dotarł prawdopodobnie około 400 roku. Miał wtedy 16 lat. Został porwany i przewieziony do Irlandii, gdzie był zmuszany do niewolniczej pracy przy wypasie owiec.
Święty Patryk był bardzo religijny. To właśnie głęboka wiara pozwoliła mu przetrwać ciężki okres niewolniczej pracy i pomogła mu uciec z wyspy. Szczęśliwie dotarł do domu w Brytanii. Jednak, jak głosi legenda, usłyszał głos Boga, który kazał mu wrócić do Irlandii i nawracać mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo.
Święty Patryk rozpoczął więc studia teologiczne. Do Irlandii powrócił już jako biskup. Przez 40 lat prowadził działalność misyjną. Jego praca zaowocowała chrystianizacją prawie całej wyspy - zachodniej, środkowej i północnej części - oraz doprowadziła do wprowadzenia zorganizowanej działalności kościelnej.
Święty Patryk zmarł w Irlandii 17 marca 461 roku. Dzień świętego Patryka jest więc celebrowaniem daty jego śmieci.
Wokół życia i działalności świętego Patryka krąży wiele legend. Jedna z najpopularniejszych mówi o tym, że misjonarz za pomocą drewnianej laski przegonił węże z całej Irlandii. Zagnał je do morza i zabronił wracać. Inna legenda opowiada o tym, jak święty Patryk przechytrzył starego węża. Zwierzę opierało się, więc misjonarz zbudował skrzynkę i poprosił węża, aby do niej wszedł. Gad przekonywał go jednak, że skrzynka jest dla niego za mała. Aby udowodnić swoją rację, wszedł do środka. Święty Patryk zatrzasnął skrzynkę i wyrzucił ją do morza. Co ciekawe, w Irlandii naprawdę nie ma węży!
Tradycyjne podania przekazują także, że święty Patryk potrafił ochrzcić nawet sto osób jednego dnia. Sympatię ludzi zjednywał sobie tym, że nie tępił pogańskich zwyczajów. Zachęcał, aby wykorzystywać je do krzewienia chrześcijaństwa. Stąd na przykład pokazy fajerwerków, które w Irlandii towarzyszą obchodom Wielkanocy.
Inna legenda związana ze świętym Patrykiem dotyczy zielonej koniczynki. Przyjęło się, że to za pomocą trzylistnej koniczyny misjonarz wytłumaczył Irlandczykom dogmat i istotę Trójcy Świętej. Od tamtej pory koniczyna jest symbolem państwa.
Dzień świętego Patryka fot. By jpmpinmontreal - http://www.flickr.com/photos/jpmpinmontreal/3376718313/sizes/l/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20899633
W Irlandii Dzień świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Symbolem kraju jest kolor zielony, stąd na ulicach można zobaczyć wiele parad Irlandczyków poprzebieranych w zielone stroje.
Alkoholowa tradycja wokół dnia świętego Patryka wywodzi się z dawnej dyspensy. Tradycyjnie 17 marca kościół pozwalał Irlandczykom na jednodniowe odejście od postnych postanowień dotyczących spożywania alkoholu. Obecnie w dniu świętego Patryka Irlandczycy piją przede wszystkim whiskey oraz piwo Guinness.
Co ciekawe, jeszcze do połowy lat 90. Dzień świętego Patryka nie był zbyt hucznie obchodzony w wielkich miastach. Święto uznawana za rozrywkę uboższych mieszkańców. To na szczęście zmieniło się na początku XXI wieku. Obecnie Dublinie - stolicy Irlandii - w rocznicowych pochodach bierze udział nawet 700 tysięcy osób!
Dzień świętego Patryka fot. By Ardfern - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15145236
Pierwsza parada z okazji Dnia świętego Patryka obyła się w 1792 roku w Nowym Jorku. W pochodzie wzięli udział przede wszystkim żołnierze irlandzkiego pochodzenia, którzy służyli w tym czasie na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych.
Obecnie obchody dnia świętego Patryka są najhuczniejsze także w USA, gdzie jest duży odsetek imigrantów z Irlandii. Symbolem święta jest oczywiście zielony kolor. Poprzebierani na zielono ludzie bawią się na paradach i imprezach suto zakrapianych alkoholem.
Irlandzkie święto ma wiernych fanów na całym świecie. Najchętniej obchodzą je Niemcy, Holendrzy, Australijczycy i Polacy.
Każdego roku popularność Dnia świętego Patryka rośnie także w Polsce. Tego dnia odbywa się wiele koncertów, imprez i pokazów tańca. Wiele restauracji i barów zaopatruje się na ten dzień w tradycyjne irlandzkie piwa. W niektórych miastach odbywają się też festiwale oraz parady.
To także może cię zainteresować: