Penis na siedzeniu w metrze? To nie głupi numer, to kampania społeczna [WIDEO]

W Mexico City przeprowadzono dwa eksperymenty w ramach kampanii społecznej dotyczącej problemu molestowania seksualnego w komunikacji miejskiej. Ludzie widoczni na nagraniach nie wiedzieli, że biorą udział w swoistym eksperymencie.

Wagony metra, wnętrze autobusu czy tramwaju - małe przestrzenie wypełnione masą ludzi. Dla kobiet przebywanie w nich bywa niekomfortowe, szczególnie w zbliżającym się sezonie wiosenno-letnim, kiedy ubierają się lżej - odsłaniają nogi, ramiona, dekolty. Bywa, że czują na sobie natrętne spojrzenia mężczyzn, zdarzają się też "przypadkowe" dotknięcia. Problem molestowania seksualnego w komunikacji miejskiej jest aktualny w wielu państwach. Oto, jak podszedł do niego Meksyk.

Dwa eksperymenty

Anonimowy twórca nagrał dwa filmiki - "Eksperyment Siedzenie" i "Eksperyment Ekrany".

Pierwszy polegał na umieszczeniu na jednym z siedzeń metra w Mexico City gipsowego penisa. Oprócz tego miejsce siedzące wyglądało inaczej niż inne - wisiał nad nim napis "Specjalnie dla mężczyzn", oparcie miało męski tors, a na siedzeniu wyrzeźbione były uda.

 

Reakcje ludzi były różne - od uśmiechu poprzez niesmak do gorszącego kręcenia głową. Kiedy pasażerowie robili zdjęcia siedzeniu, zobaczyli, że na podłodze jest coś jeszcze - napis głoszący "Niewygodnie jest tu siedzieć, ale to nieporównywalne z przemocą seksualną, z którą stykają się kobiety w swoim codziennym życiu".

W drugim eksperymencie na peronie umieszczono ekrany i zaczęto na nich wyświetlać pośladki męskich pasażerów oczekujących na metro. Kiedy panowie się zorientowali, byli w szoku i nie kryli swojego oburzenia. Eksperyment miał uświadomić im, jak czują się kobiety nachalnie obserwowane przez obcych mężczyzn.

 

"Eksperyment Siedzenie" miał prawie 700 tysięcy wyświetleń, a "Eksperyment Ekrany" - ponad 200 tysięcy wyświetleń. Choć wielu ludzi uznało kampanię za świetnie poprowadzoną, niektórzy uważali, że "problemu nie rozwiązuje ośmieszanie mężczyzn czy atak na nich".

A wy, co o tym sądzicie? Czy w Polsce przydałaby się taka kampania?

To też może cię zainteresować:

Nagie zdjęcie i kolorowe farbki - 19-latka świetnie pokazała, jak wygląda "zły dotyk". Jej praca robi furorę

Sylwia napisała o 500+ i "dzieciach bezzębnych tipsiar". Odpisał jej naczelny "Magazynu Porażka". Miażdżąco

Poznajcie nową bohaterkę Ulicy Sezamkowej. Uczy, że autyzmu nie trzeba się bać

Komentarze (57)
Penis na siedzeniu w metrze? To nie głupi numer, to kampania społeczna [WIDEO]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • symulacrum

  Oceniono 14 razy 10

  Czytam komentarze i myślę, że do niektórych mężczyzn dotarłoby o co chodzi dopiero, gdyby przyszła do nich ich własna córka, matka, siostra czy żona i powiedziała, że część drogi do szkoły/pracy przejechała z ocieraczem na plecach. Albo gdyby spotkało ich to ze strony homoseksualnego molestującego - z pewnością wtedy by odróżnili neutralny dotyk od wykorzystania seksualnego. Dziewczyny, jeśli coś takiego ma miejsce zwróćcie uwagę podniesionym głosem, głośno poproście o pomoc, niech frajer zrobi w majty ze wstydu i strachu. Mi jeden amator majtnął gołym penisem koło ucha - obnażył się, klejnoty zasłonił połą długiej kurtki i co jakiś czas "stukał" mnie w ramię (siedziałam, on stał nade mną). W pewnym momencie autobus szarpnął, kurtka się rozchyliła i bydlak "błysnął" przyrodzeniem. Wrzasnęłam, poprosiłam kierowcę, by nie na przystanku przetrzymał go w autobusie, żeby przyjechała policja. Kierowca go oczywiście wypuścił, bo pewnie nie chciał mieć opóźnienia. Naprzeciwko mnie (poczwórne miejsce) siedziała kobieta z facetem - łypali na mnie spod oka od dłuższego czasu, nic nie powiedzieli, chociaż widzieli, co się dzieje, wstydzili się zareagować? Nie chcieli robić zadymy?. W komentarzach dominują drwiny i bagatelizowanie problemu. Podłość.

 • kloceklego

  Oceniono 10 razy 6

  "W drugim eksperymencie na peronie umieszczono ekrany i zaczęto na nich wyświetlać pośladki męskich pasażerów oczekujących na metro. Kiedy panowie się zorientowali, byli w szoku i nie kryli swojego oburzenia. Eksperyment miał uświadomić im, jak czują się kobiety nachalnie obserwowane przez obcych mężczyzn."

  rozumiem, że żeby zapobiec temu "nachalnemu obserwowaniu kobiet przez mężczyzn", należałoby wydłubać facetom oczy, albo pozbyć się wszystkich kobiet. co znaczy nachalne obserwowanie? jak mam odczuć jakikolwiek dyskomfort z powodu tego, że ktoś se popatrzył na moje poślady? co innego popatrzeć, a co innego zrobić z tego historię obrazkową (komuś gdzieś tak było widać majty) i wyświetlić w telewizorni albo na plotasie. uwielbiam te wasze krucjaty przeciwko tym złym facetom zniewalającym te biedne kobiety, a w tym samym czasie publikujecie gó...ane teksty o strzelaniu selfików w przebieralni. litości.

 • waldemar591

  Oceniono 9 razy 5

  Jakiś czas temu w metro siedziała sobie młoda dziewczyna z niemal całymi cyckami na wierzchu. Spod mini wystawał bóbr, ponieważ pańcia była najwyraźniej bez majtek. Siłą rzeczy niemal wszyscy faceci gapili się na nią mniej lub bardziej ostentacyjnie. Po jakimś czasie pańcia wydarła ryja na jakiegoś młodego młodego leszcza, "czego się tak po chamsku gapi", wstała i wydarła się na drugiego, że tu potrzeba policji na taką bandę obleśnych zboków i na szczęście poszła sobie w cholerę.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 7 razy 5

  Niektórzy to mają chore fantazje. Siadanie na fiucie?!?
  Zamiast rozwiązać problemy komunikacyjne, żeby ludzie nie jeździli w metrach jak śledzie w puszce, co naturalnie sprawia, że zdarza się stykanie różnymi częściami ciała, czy się tego k... chce czy nie to banda sprzedajnych, meksykańskich politycznych złodziei o...a taką kampanię.
  Socjalizm jest nienaprawialny. Meksykański socjalizm jest nienaprawialny w sposób potwierdzalny.

 • djarev

  Oceniono 8 razy 4

  W ramach kampanii przeciw molestowaniu molestuje się przypadkowych pasażerów. Szatańsko przebiegłe :D

 • hotin

  Oceniono 20 razy 2

  Teraz wiem,że notowania PiS ponownie pójdą do góry po takich lewackich zachowań!

 • nino.rota

  Oceniono 20 razy 0

  no ale przecież polskie feministki będą bezmyślnie się wydzierać na ulicach i w mediach, organizować manify, czarne protesty, marsze z parasolkami i wieszakami...

  Tymczasem Polska jest ostoją dżentelmeństwa w tym "równouprawnionym" świecie. Cmokanie w rączkę na powitanie, wręczanie kwiatów także bez okazji, taktowne komplementy, otwieranie drzwi, przepuszczanie przodem, podawanie płaszcza, pomoc z bagażem w pociągu lub z wózkiem w tramwaju, ustępowanie miejsca, uchylanie kapelusza na powitanie itp., itd. etc.
  A w dzień kobiet, dzień matki, dzień babci, dzień dziewczyny czy walentynki oblężenie przeżywają kwiaciarnie, restauracje, cukiernie czy sklepy z upominkami (14.02 i 08.03 także te z bielizną)...
  Nie dajmy się więc zwariować lewicowej propagandzie o "katastrofalnie złej" sytuacji kobiet w Polsce!

 • cezar85

  Oceniono 8 razy 0

  myślicie, że kler pozbędzie się mercedesów?

  a ja myślę, że mercedes doda kolejna 'pozycję' do swoich opcji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX