Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2017: kiedy i kto wymyślił

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to niezwykle ważne święto, zwłaszcza w czasach, gdy tyle mówi się o spadkach czytelnictwa. Kto zainicjował to święto? I dlaczego Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ma taką a nie inną datę?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Celem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. To święto obchodzimy co roku 23 kwietnia.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: data jest nieprzypadkowa

W 2017 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich będziemy świętować po raz dwudziesty drugi. Pierwsze obchody (w 1995 roku) nie były oczywiście przypadkową datą. W tym roku przypadała setna rocznica powstania Unii Wydawców.

Data Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich jest symboliczna. W tym dniu, w 1616 roku zmarli wielcy pisarze i historycy światowej sławy. Według kalendarza juliańskiego tego dnia zmarł angielski dramaturg - William Szekspir. Według kalendarza gregoriańskiego jest to też data śmierci peruwiańskiego historyka Inca Garcilaso de la Vega oraz hiszpański pisarz Miguel de Cervantes.

23 kwietnia przypada także rocznica śmierci lub urodzin innych wybitnych pisarzy. Należą do nich między innymi: Manuela Mejía Vallejo Maurice’a Druona, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Halldóra Laxnessa.

Kto wymyślił Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich?

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich rozpoczęły się dopiero w 1995 roku, ale ich pomysł narodził się znacznie wcześniej. W 1926 roku, w Katalonii, wystąpił z nim wydawca z Walencji - Vicente Clavel Andres. Chciał on zaplanować je na 7 października - czyli na prawdopodobną datę urodzin Miguela de Cervantesa. Jest to jednak jedynie prawdopodobna data przyjścia na świat wielkiego pisarza, więc z tego powodu wybrano 23 kwietnia. Hiszpania jest więc prekursorem. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzi się tam już od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Od 1964 roku do tej inicjatywy przystały pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne.

Zmokła ci książka lub zeszyt? Dzięki temu trikowi po wyschnięciu będą wyglądać jak nowe!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: na świecie jest hucznie obchodzony

W Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich nie jest zbyt popularnym świętem. Natomiast w Katalonii, z której się wywodzi, jest powiązany ze świętem narodowym. 23 kwietnia wypada także święto patrona - świętego Jerzego. Zgodnie z wieloletnią tradycją, w Katalonii panie dostają czerwone róże. Jest to symbol krwi smoka, którego pokonał święty Jerzy. Aby odwdzięczyć się mężczyznom za ten upominek, kobiety dają im książki. Tym samym nawiązują do Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich a Światowa Stolica Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich staje się coraz popularniejszy. UNESCO postanowiło więc stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który co roku przechodzi „w nowe ręce”. Jest to dowód wdzięczności i uznania dla miasta, które promuje czytelnictwo. Jako pierwsze miasto ten zaszczytny tytuł otrzymał Madryt.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: