Jego mama choruje na Alzheimera, ale wystarczy, że da jej gitarę i jest dawną sobą

Syn nagrał już dwa filmiki z udziałem starszej pani, ponieważ ludzie zakochali się w pierwszym, który udostępnił. Rodzinny duet śpiewa "Praying" Verna Godsina.

Nagranie, na którym Kelly Ridings śpiewa ze swoją 88-letnią mamą, ma już ponad 550 tysięcy udostępnień. Ludzie pokochali je, kiedy poznali kryjącą się za nim historię. 

W opisie filmiku Kelly napisał, że jego mama cierpi na Alzheimera. Starsza pani przebywa w specjalnym domu opieki, ponieważ choroba jest już dość zaawansowana. Kiedy jednak mama Kelly'ego dostaje do rąk gitarę, przypomina sobie wszystkie chwyty i teksty piosenek.

Pan Ridings uwielbia chwile wspólnego śpiewania, bo wtedy czuje, że mama naprawdę jest przy nim - jej świadomość i pamięć wracają, a lęk spowodowany dezorientacją mija. 

Wciąż chętna do śpiewania

Po sukcesie pierwszego nagrania Kelly udostępnił kolejne, w opisie którego napisał, że przekazał wszystkie miłe słowa z komentarzy mamie:

- Odwiedziłem ją wczoraj i próbowałem wyjaśnić, jak wielki wpływ wywarła na tak wielu ludziach mieszkających w różnych częściach świata. Chociaż nie za bardzo potrafiła zrozumieć, jak ogromny zasięg miało nagranie, którego była bohaterką, to była jeszcze bardziej chętna do grania i śpiewania niż poprzednim razem. Tym razem nawet uśmiechnęła się do kamery! 

Pozytywny wpływ muzyki na chorych

Według badań, które przeprowadzili naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Bostonie, muzyka pomaga łagodzić objawy Alzhaimera. Okazało się, że chorzy lepiej zapamiętują tekst, który jest powiązany z muzyką, niż taki, który nie posiada żadnego akompaniamentu. Doktor Ally, który koordynował badania, na łamach pisma "Neuropsychologia" wyjaśnił, że dzieje się tak, ponieważ:

- Muzyka jest przetwarzana przez złożoną sieć neuronów rekrutujących się z wielu różnych części mózgu, które u chorych na alzheimera podlegają degradacji wolniej niż obszary mózgu typowo związane z zapamiętywaniem. Dlatego, informacje, którym towarzyszy muzyka mogą być u nich lepiej kodowane niż informacje, którym towarzyszy tylko mowa.

Ponadto naukowcy z Uniwersytetu Maryland udowodnili, że profesjonalna muzykoterapia wpływa na polepszenie nastroju u pacjentów z Alzheimerem. Chorzy lepiej śpią, dzięki czemu zmniejsza się ich niepokój psychiczny. Maleją u nich również skłonności do wędrowania. 

To też może cię zainteresować:

Pamiętacie 80-latka z Alzheimerem, który śpiewa z synem w aucie? Uzbierali mnóstwo pieniędzy [WIDEO]

Dzięki rudej jamniczce chora na alzheimera 95-latka zapomina o cierpieniu. Ich historia jest wzruszająca

"Dziękuję ci chłopie, że byłeś!" współpracownicy o księdzu Janie Kaczkowskim

Więcej o: