Dzień Matki i Dzień Ojca 2018: życzenia, prezenty, laurki

Dzień Matki i Dzień Ojca to ulubione święto rodziców. Dzieci także podchodzą do obchodów z należytym zaangażowaniem. Matki i ojców czekają występy w przedszkolach i szkołach, laurki i ręcznie wykonane prezenty.

Dzień Matki i Dzień Ojca to w kalendarzu święta obchodzone w Polsce zawsze w tym samym terminie. Dzień Matki wypada 26 maja, a Dzień Ojca miesiąc później - 23 czerwca. W 2018 roku mamy i ojcowie swoim świętem będą się cieszyli w soboty. 

Od kiedy obchodzimy Dzień Matki i Dzień Ojca

Po raz pierwszy Dzień Matki w Polsce obchodzono w Krakowie, w 1914 roku, a Dzień Ojca w 1965 roku. Honorowanie mam sięga czasów Starożytnej Grecji i Ryzmu, gdzie oddawano cześć matkom-boginiom. Symbolizowały one płodność i urodzaj. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa zakazano oddawania czci innym bogom, matki wypadły więc z kalendarza. W średniowiecznej Anglii powrócił i przetrwał do XIX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej świętowanie powróciło do łask. W Stanach Zjednoczonych w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił, że Dzień Matki będzie obchodzony w drugą niedzielę maja i zostaje uznany za święto narodowe.

Dzień Ojca z kolei zaczęto obchodzić po tym, jak po sukcesie, jaki odniosło świętowanie Dnia Matki, uznano, że zasługi w wychowanie dzieci ojców także należy odpowiednio uhonorować.

Prezenty na Dzień Matki i Dzień OjcaPrezenty na Dzień Matki i Dzień Ojca Fot. Archiwum prywatne

Czego życzyć rodzicom?

Życzenia na Dzień Matki składają swoim mamom dzieci, ale w przypadku zupełnych maluchów to drugi rodzic - w tym przypadku tata, może wystąpić w roli przedstawiciela dziecka i złożyć partnerce życzenia oraz wręczyć kwiaty lub prezent. Dzieci mogą w tym dniu podziękować mamom za opiekę, za poświęcenie, za wspólnie spędzany czas, za całą miłość i dobroć, którą otaczają dzieci. To dobry czas, żeby wspólnie przypomnieć sobie dzień, w którym mamy zostały mamami, wspólnie obejrzeć zdjęcia i powspominać.

W Dniu Ojca dzieci mogą życzyć swoim tatusiom dużo zdrowia, pomysłów na spędzanie wspólnie czasu, podziękować za zabawy, wyjazdy - wszystko, co sprawia, że dzieci mają z ojcami głęboką więź.

Prezenty na Dzień Matki i Dzień OjcaPrezenty na Dzień Matki i Dzień Ojca Fot. Archiwum prywatne

Wierszyki na Dzień Matki i Dzień Ojca

Jeśli chcecie pomóc dziecku w uhonorowaniu rodzica, pomóżcie mu nauczyć się na pamięć wierszyka, który wydeklamuje w maju lub w czerwcu. Wersja dla mam:

W kalendarzu Święto Matki z życzeniami śpieszą dziatki. Ja Ci mamo dziś w podzięce za Twe trudy daję serce i przepraszam za me psoty, za wybryki i kłopoty.
Choć serduszko moje małe, Tobie dziś oddaje całe. byś na zawsze pamiętała I podziękę moją znała. Za to wszystko coś zrobiła, Za to żeś mnie urodziła, I że byłaś mą ostoją, Za to żeś jest matką moją. Ślę życzenia a nie kwiatki Oraz miłość na Dzień Matki.

Prezenty na Dzień Matki i Dzień OjcaPrezenty na Dzień Matki i Dzień Ojca Fot. Archiwum prywatne

 Pomysły na Dzień Ojca:

Tato, Tato ukochany, my życzenia Ci składamy. Przesyłamy jakby z procy, sto całusów z całej mocy.
 Płynie Wisła, płynie, w wodzie rybki kryje, a każdy nasz tata niechaj sto lat żyje!
Kochany Tato - zacznę zwyczajnie, że z Tobą w domu zawsze jest fajnie: i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości, wspierasz i uczysz życia w miłości. Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować, skromny bukiecik kwiatów darować.

Prezent na Dzień Matki i Dzień Ojca?

Najbardziej urocze są własnoręcznie wykonane laurki i drobne rękodzieło. Może to być okolicznościowa malowanka, wyklejanka, rysunek, figurka z modeliny, korale, bransoletka, kwiaty z papieru. Im bardziej autorskie i "dziecięce" tym lepiej.

Dorosłe dzieci swoich rodziców mogą w ten dzień zaprosić mamę lub tatę na wspólny wypad do kina, teatru lub zaprosić na ugotowany przez siebie obiad. W przypadku rodziców w podeszłym wieku obowiązkowa jest wizyta u rodziców (o ile nie mieszkają zbyt daleko).

Akademie i przedstawienia szkolne

Jeśli macie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, szykujcie się na okolicznościowe przedstawienia i występy. Dzieci z przejęciem będą śpiewać piosenki o swoich mamach, tańczyć i deklamować. To wzruszające chwile, które sprawiają, że Dzień Matki i Dzień Ojca staje się naprawdę wyjątkowymi datami w kalendarzu.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: