Nie sprawdzasz psu wnętrza pyska po spacerze? Błąd! To zdjęcie uświadamia, jak poważny [FOTO]

Kto ma psa albo "wychodzącego" kota ten wie, że sezon na kleszcze oznacza codzienne mozolne sprawdzanie, czy przypadkiem jakiś pasożyt nie dopadł naszego czworonoga. Ale czy na pewno robimy to dobrze?

Tego, że kleszcze są niebezpieczne, nie trzeba chyba nikomu powtarzać. Czym grozi zetknięcie z nimi, co robić, by tego kontaktu unikać i jak w razie potrzeby się ich pozbyć, można przeczytać tutaj:

CZYTAJ WIĘCEJ >> Kleszcze atakują, a na boreliozę nie ma szczepionki

Jedną z bardziej skutecznych metod na ochronę przed tymi pasożytami jest odpowiedni, zakrywający jak najwięcej ciała strój. Ale w przypadku psów czy kotów to rozwiązanie nie wchodzi przecież w grę. Dodając do tego fakt, że zwierzęta chętniej buszują w krzakach i wysokich trawach, wniosek, że są o wiele bardziej narażone na "złapanie" kleszcza, nasuwa się sam.

Dlatego wracając ze spaceru - nie tylko takiego po lesie, ale też parku, łące i każdym miejscu, gdzie czworonóg miał styczność z wyższą i bujniejszą niż miejski trawnik roślinnością (kleszcze "czają" się na swoje ofiary już na wysokości 50 cm) - dokładne sprawdzenie ich całego ciała to mus.

To dotyczy nie tylko przeczesywania futra czy uważnego "przeskanowania" uszu albo spodu łapek. Równie ważne jest, by zajrzeć też do ich pyska, bo kleszcze w poszukiwaniu idealnego miejsca do żerowania mogą się dostać też tam.

Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości, powinien się przyjrzeć zdjęciu, które na Facebooku opublikowały dwie blogerki wspólnie prowadzące stronę i fanpage Homestead&Survival:

Amerykanki, które udostępniły to ostrzeżenie, na co dzień dzielą się poradami i "mykami" związanymi ze zdrowiem, gotowaniem, dekorowaniem wnętrz i ogólnie pojętym stylem życia. W tym przypadku przyznają, że chciały uczulić wszystkich właścicieli czworonogów na to, żeby byli świadomi, co może spotkać ich zwierzę.

Zobacz też:

12 produktów, których NIGDY nie należy podawać psom. Jedne powodują biegunkę, inne śpiączkę lub śmierć

Olejek miętowy na usunięcie kleszcza? Eksperci: "Działa, ale może przynieść więcej szkody niż pożytku"

Więcej o:
Komentarze (13)
Nie sprawdzasz psu wnętrza pyska po spacerze? Błąd! To zdjęcie uświadamia, jak poważny [FOTO]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • chmjel

  Oceniono 11 razy 7

  Mam 4 koty i 2 psy. Nigdy nie sprawdzam im pysków po spacerze. Ba! Czasem moich kotów nie widzę tydzień lub dwa, gdy są na dziwkach na przykład. Psy siedzą non stop na dworze.
  Tani odpowiednik Frontline za 20 złotych od lokalnego weta załatwia sprawę.

 • readme.txt

  Oceniono 8 razy 6

  XXI wiek, a te barany nie wymyśliły jeszcze sposobu na całkowitą eksterminację gatunku kleszcza, za to klonowaniem owiec się zajmują.

 • info0

  Oceniono 6 razy 4

  Przypadek może jeden na 100000. Trzeba mieć wyjątkowego pecha by kleszcz dostał się do gęby naszego czworonoga... Szczególnie w mieście.

 • mitoogorkach

  Oceniono 3 razy 3

  (kleszcze "czają" się na swoje ofiary już na wysokości 50 cm) - juz na 20cm

 • kasiator

  Oceniono 2 razy 2

  Co za biedny psiak, ja zawsze swojego oglądam. Ale zabezpieczam też go obrożą i fiprexem.

 • alinawaza

  Oceniono 3 razy 1

  jeszcze odbyt a nawet penis trzeba sprawdzac

 • ida61

  Oceniono 2 razy 0

  na pinsetach do usuwania kleszczy pisze, ze nei wolno wyrywac kleszcza ale ruchem obrotowym usuwac kleszcza za pomoca pinsety.

 • ostatniniezmanipulowany

  Oceniono 23 razy -7

  I dlatego zwierząt nie należy trzymać w domu. Przynoszą tylko zarazki i robale (w tym przypadku robal z zarazkami - borelioza)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX