Nie sprawdzasz psu wnętrza pyska po spacerze? Błąd! To zdjęcie uświadamia, jak poważny [FOTO]

Kto ma psa albo "wychodzącego" kota ten wie, że sezon na kleszcze oznacza codzienne mozolne sprawdzanie, czy przypadkiem jakiś pasożyt nie dopadł naszego czworonoga. Ale czy na pewno robimy to dobrze?

Tego, że kleszcze są niebezpieczne, nie trzeba chyba nikomu powtarzać. Czym grozi zetknięcie z nimi, co robić, by tego kontaktu unikać i jak w razie potrzeby się ich pozbyć, można przeczytać tutaj:

CZYTAJ WIĘCEJ >> Kleszcze atakują, a na boreliozę nie ma szczepionki

Jedną z bardziej skutecznych metod na ochronę przed tymi pasożytami jest odpowiedni, zakrywający jak najwięcej ciała strój. Ale w przypadku psów czy kotów to rozwiązanie nie wchodzi przecież w grę. Dodając do tego fakt, że zwierzęta chętniej buszują w krzakach i wysokich trawach, wniosek, że są o wiele bardziej narażone na "złapanie" kleszcza, nasuwa się sam.

Dlatego wracając ze spaceru - nie tylko takiego po lesie, ale też parku, łące i każdym miejscu, gdzie czworonóg miał styczność z wyższą i bujniejszą niż miejski trawnik roślinnością (kleszcze "czają" się na swoje ofiary już na wysokości 50 cm) - dokładne sprawdzenie ich całego ciała to mus.

To dotyczy nie tylko przeczesywania futra czy uważnego "przeskanowania" uszu albo spodu łapek. Równie ważne jest, by zajrzeć też do ich pyska, bo kleszcze w poszukiwaniu idealnego miejsca do żerowania mogą się dostać też tam.

Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości, powinien się przyjrzeć zdjęciu, które na Facebooku opublikowały dwie blogerki wspólnie prowadzące stronę i fanpage Homestead&Survival:

Amerykanki, które udostępniły to ostrzeżenie, na co dzień dzielą się poradami i "mykami" związanymi ze zdrowiem, gotowaniem, dekorowaniem wnętrz i ogólnie pojętym stylem życia. W tym przypadku przyznają, że chciały uczulić wszystkich właścicieli czworonogów na to, żeby byli świadomi, co może spotkać ich zwierzę.

Zobacz też:

12 produktów, których NIGDY nie należy podawać psom. Jedne powodują biegunkę, inne śpiączkę lub śmierć

Olejek miętowy na usunięcie kleszcza? Eksperci: "Działa, ale może przynieść więcej szkody niż pożytku"

Więcej o: