Artystka rozsypała 1500 zł drobnymi na ulicy. Reakcje przechodniów nagrała ukrytą kamerą

Co się stanie, kiedy w centrum miasta pojawi się górka usypana z pieniędzy? Jak zareagują przechodnie? Pewna artystka postanowiła to sprawdzić.

Eksperyment miał miejsce na jednej z londyńskich ulic. Lana Mesic (chorwacka artystka i fotografka) z pomocą Jamahla McMurrana, u którego wynajmowała mieszkanie, postanowiła usypać na środku chodnika górkę złożoną z 15 tys. dwupensówek (około 300 funtów, czyli prawie 1500 złotych). Lana chciała sprawdzić, jak na usypany stos pieniędzy zareagują przechodzący tamtędy ludzie. Ich reakcje nagrała ukryta kamerą.

Skąd pomysł?

Poprzednia instalacja artystyczna Lany, była zbudowana z monet, a dokładnie z 15 tys. dwupensówek. Kiedy instalacja została rozebrana Lana została z ciężkim workiem, pełnym monet. Wtedy artystka wpadła na pomysł, jak wykorzystać drobne. W rozmowie z BoredPanda powiedziała:

Zdecydowałam wysypać monety na ulicy i nagrać to, co się z nimi stanie
 

Deszcz pieniędzy

Kiedy worek z tysiącami monet został wysypany na ulicy, nie trzeba było długo czekać na reakcje zaciekawionych przechodniów. Niektórzy z nich podchodzili do górki groszy i robili im zdjęcia, a potem napełniali kieszenie garściami monet.

Góra groszy nie pozostawiła nikogo obojętnym. Przejeżdżający rowerzyści hamowali i badającym wzrokiem na zmianę obserwowali stertę tysięcy monet i ludzi, którzy w pośpiechu zbierali grosze z ulicy.

Poza zbieraniem monet przechodnie robili sobie z nimi zdjęcia. Ale to nie wszystko. Jeden z przechodniów obsypując się monetami, sprawił sobie "deszcz pieniędzy"

Z minuty na minutę monet ubywało. Każdy coś "skubnął" dla siebie. Dzieci zbierały monety do torebek, młodzież i dorośli do kieszeni.

Wieść o bezpańskich pieniądzach musiała się szybko rozejść, bo w końcu do przebranej już, ale wciąż dużej kupki monet, przyszli dwaj mężczyźni wyposażeni w torby, którzy wspólnymi siłami "wyczyścili" cały chodnik z dwugroszówek i odeszli.

W tym czasie wszystko z pobliskiego okna nagrywała kamera Jamahla. Wszystkie zdjęcia i filmiki możecie zobaczyć na jego profilu na Twitterze. Jeżeli jesteście zainteresowani twórczością Lany zapraszamy na jej Instagrama lub na lanamesic.com, gdzie artystka prezentuje swoje prace.

A jak wy byście zareagowali w takiej sytuacji?

Zobacz też:

Nie sprawdzasz psu wnętrza pyska po spacerze? Błąd! To zdjęcie uświadamia, jak poważny [FOTO]

Bliźniaczki Paulina i Maria świętują setne urodziny. Są urocze, a ich przepis na szczęście - cudowny [ZDJĘCIA]

Nie żyje Zbigniew Wodecki. Za co go kochaliśmy? [WIDEO]

Więcej o: