Dzisiaj rozpoczyna się astronomiczne lato

W 2017 roku pierwszy dzień astronomicznego lata przypada na dzisiaj, czyli środę 21 czerwca. Oprócz początku jednej z najbardziej lubianych pór roku, 21 czerwca ma dla was także inne atrakcje.

Pierwszy dzień lata będziemy mogli świętować dwukrotnie, ponieważ zgodnie z kalendarzem wypada on 22 czerwca. Astronomiczne lato zaczyna się 21 czerwca 2017, czyli w momencie przesilenia letniego.

Przesilenie letnie: najdłuższa noc w roku

Przesilenie letnie, czyli moment, w którym dzień jest dłuższy od nocy to wyjątkowy czas, na który wszyscy czekamy (szczególnie po długich, zimowych miesiącach, kiedy ciemno robi się naprawdę szybko).

W tym roku z pierwszym dniem lata związane jest jeszcze jedno wyjątkowe zjawisko: pełnia Księżyca. Noc jest krótka, a nasz satelita wyjątkowo blisko - przy bezchmurnej pogodzie będziemy mogli oglądać naprawdę piękne widoki.

PełniaPełnia Fot. Rusty ray/Flickr.com/CC BY-ND 2.0

Do kiedy lato?

Lato zostanie z nami do września, kiedy to przywitamy jesień. W tym roku początek astronomicznej jesieni wypada 22 września, przed nami więc trzy miesiące pory roku, którą wiele osób uważa za swoją ulubioną.

Zastanawiasz się, jak przedłużyć żywotność ziół ze sklepu? Sposób jest prostszy, niż myślisz!

Więcej o: