Nie tylko słodycze. Kurz w mieszkaniu sprzyja... tyciu. Tak twierdzą naukowcy [WYJAŚNIAMY]

Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne podzieliło się wynikami najnowszych badań. Brzmi absurdalnie, ale ich zdaniem to zwykły kurz gromadzący się w domu powoduje przybieranie na wadze.

Badacze z American Chemical Society (ACS) odkryli, że "domowy" kurz zawiera substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, które pobudzają komórki tłuszczowe w ludzkim organizmie do gromadzenia większej ilości tłuszczu, a w konsekwencji tycia.

Co gorsza, wystarczy naprawdę mała ilość kurzu - zaledwie 3 mikrogramy - by wywołać taki efekt. To naprawdę niewiele. Zdecydowanie mniej, niż na co dzień znajduje się w przeciętnym mieszkaniu.

Dzieci i zwierzęta

Ale to nie wszystko. Testy na zwierzętach wykazały, że ekspozycja młodych organizmów na niektóre substancje zaburzające gospodarkę hormonalną może skutkować przybieraniem przez nie na wadze w późniejszym życiu.

Na tej podstawie badacze wysnuli wniosek, że zagrożenie dotyczy szczególnie dzieci. Zwłaszcza, że zgodnie z informacjami podawanymi przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, dziennie wchłaniają one średnio 50 miligramów kurzu.

Skąd w ogóle takie substancje się w nim biorą? "Independent" podaje, że trafiają do naszych domów razem z zakupami. "Najbardziej tuczące" pod tym względem mają być przedmioty i opakowania wykonane z plastiku.

Wnioski wynikające z badań przeprowadzonych przez ACS nie zostały jeszcze potwierdzone przez innych naukowców. Liczymy na to, że się z nimi zgodzą, bo zawsze łatwiej jest zrzucić winę za przytycie na coś innego niż własne łakomstwo.

Zobacz też:

Sprzątasz w ten sposób? 7 powszechnych błędów, które sprawiają, że zamiast czyścić - brudzisz

Dieta pudełkowa to samo zdrowie? Sanepid skontrolował - 40 proc. firm to brudasy z przeterminowanym jedzeniem

Zastanawiasz się jak wyczyścić drewniane akcesoria kuchenne? Podpowiadamy!

Więcej o:
Komentarze (13)
Nie tylko słodycze. Kurz w mieszkaniu sprzyja... tyciu. Tak twierdzą naukowcy [WYJAŚNIAMY]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kniazwitold

  Oceniono 40 razy 40

  A nie zauważyli związku pomiędzy syropem glukozowo-fruktozowym, ktory walą do wszystkiego, a tyciem?

 • Lech Kuc

  Oceniono 22 razy 20

  Kiedyś byli " radzieccy naukowcy " a teraz " amerykańscy naukowcy " a bzdury podobne .

 • anna.maria0

  Oceniono 21 razy 19

  Kurz zaburza gospodarkę hormonalną dzieci, ale nie mięso kurczaków czy świń karmionych hormonami.
  W czasach przed komputerowych trafiało się jedno grube dziecko na klasę (najczęściej opiekowała się nim troskliwa babcia), inne biegające cały dzień po podwórku lub skaczące po trzepaku były chude. Czy wtedy kurzu nie było?

 • ptwarog

  Oceniono 18 razy 14

  Ale czy nie jest czasem tak, że osoby leniwe (rzadko sprzątające) łatwiej tyją?
  No a z drugiej strony nie warto wpadać w panikę i obsesyjnie sprzątać pod wpływem tego artykułu. Wśród dzieci prawdziwą plagą są alergie, zdaniem wielu naukowców przebywanie w sterylnym środowisku nie służy maluchom...

 • pierwsze_all

  Oceniono 12 razy 8

  Och, ci amerykańscy naukowcy. Nie widzą związku pomiędzy ruszaniem się podczas sprzątania a tyciem, ale udowadniają "naukowo" związek między kurzem a tyciem - w sumie istotnie, korelacja jest prawidłowa. Pytanie tylko, czy owi "naukowcy" dostali granty na swoje badania od producentów odkurzaczy czy innych środków czyszczących?

 • horatio_valor

  Oceniono 6 razy 6

  3 mikrogramy? Czyli jest to ilość, której nie da się normalnym domowym sposobem odkurzyć. E, to nie biorę się nawet do sprzątania.

 • andree00

  Oceniono 8 razy 6

  A u mnie pseudonaukowe bzdury o kurzu i tyciu powodują wkurzenie.

 • kalinowski11

  Oceniono 7 razy 5

  Mam teraz biegać codziennie ze ścierką
  i odkurzaczem ? Jak wyrzucam zawartość
  z pojemnika odkurzacza mam przestać oddychać ? Czy może żyć już tylko w maseczce ? 😷 😀

 • hipis3308

  Oceniono 5 razy 3

  Kurz, to zwoje mózgowe naukowcom przyprószył,dlatego wygadują takie głupoty.Spożywanie śmieciowego jedzenia i zbyt mało ruchu,skutkuje nadwagą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX