Jak długo twój pies może zostać w domu sam? Trenerka psów: Krócej niż myślisz!

Profesjonalna trenerka psów radzi, jak długo można pozostawić czworonoga bez opieki w domu. Wyjaśnia też, jak przygotować go pozostania samemu.

Chociaż idealnym wyjściem byłaby możliwość zabierania ukochanego psa ze sobą wszędzie, nie zawsze jest to możliwe. Bywa, że pozostawienie go pod czyjąś opieką również nie wchodzi w rachubę. 

Pupil sam w domu

Tamsin Durston, trenerka psów i właścicielka Dogs Trust Dog School (ośrodka treningowego dla tych czworonogów), przypomina, że pupil zbyt długo nie powinien przebywać sam.

Według niej psa można pozostawić bez opieki najwyżej na 3-4 godziny. Według Durston ten czas może się wahać w zależności od rasy psa i jego usposobienia.

Czym skorupka za młodu...

Trenerka zdaje sobie jednak sprawę z tego, że czasami nie ma innego wyjścia, jak pozostawienie zwierzaka samego w domu, dlatego przypomina o przyzwyczajaniu go do tego już od szczenięcych lat.

 

Jak należy to robić?

- Możesz spróbować z tymi wielkimi klatkami dla psów. Wielu ludzi za nimi nie przepada, ale my radzimy traktować je po prostu jak zabudowane legowiska. Możesz też zamontować bramki dla dzieci, żeby pozostawić psa w innej części domu - radzi Tamsin. 

Obowiązkowe zabawki

Kiedy już przyzwyczaisz pupila do tego, że nie zawsze jesteś w pobliżu i postanowisz zostawić go na jakiś czas, pamiętaj o zapewnieniu mu jakiejś rozrywki:

- Upewnij się, że pies ma zabawki i gryzaki, które go zajmą. Stopniowo zwiększaj czas, w którym zostawiasz go samego. Nie możesz po prostu nagle od razu zostawić go na bez opieki na długie godziny.

 

Opiekun czy zmiana pracy?

Czy zatem, jeśli pracujesz i jesteś w związku z tym poza domem dłużej niż cztery godziny dziennie, nie powinieneś decydować się na psa?

- Psy naprawdę ubogacają nasze życie, więc zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie. Upewnij się, że jest ktoś, kto co trzy lub cztery godziny przyjdzie do twojego psa, weźmie go na spacer i dotrzyma mu towarzystwa - radzi Tamsin.

Wynajęcie psiego opiekuna lub dogadanie się ze znajomym, który mógłby zająć się twoim pupilem jest więc koniecznie. Zawsze też możesz poszukać pracy zdalnej, albo takiej, do której będziesz mógł zabierać swojego czworonoga.

To też może cię zainteresować:

12 produktów, których NIGDY nie należy podawać psom. Jedne powodują biegunkę, inne śpiączkę lub śmierć

"Dlaczego nie chcesz się ze mną bawić?". Ten pies roztopi twoje serce [WIDEO]

"Zrozumieć psa" - książka o tym, jak wygląda świat widziany z perspektywy psa

Więcej o: